Gospodarka, międzynarodowy projekt badawczy serce Białymstoku - zdjęcie, fotografia

"Nowoczesne kompozyty o osnowie metalicznej wzmacniane naturalnymi okrzemkami (New metal matrix composites reinforced with natural diatoms)" - tak nazywa się międzynarodowy projekt badawczo - rozwojowy, którego realizacja właśnie się rozpoczęła. Konsorcjum tworzą Instytut Fraunhofera i Stifterverband Metalle z Niemiec, a z Polski Politechnika Białostocka i Klaster Obróbki Metali, będący liderem projektu. Polscy partnerzy na realizację otrzymają 1,3 mln zł. Pieniądze pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przyznane zostały w ramach międzynarodowego konkursu na projekty badawcze inicjatywy Cornet 26.

Spotkanie inaugurujące międzynarodowy projekt MeCoDia odbyło się już na początku lipca w Berlinie. Wtedy też ustalono ramowy plan działań na najbliższy rok. Wkrótce potem w Polsce zorganizowano spotkanie informacyjne skierowane do firm, mogących być zainteresowanymi wynikami badań i ewentualnymi wdrożeniami efektów w ich zakładach.

Naukowcy z PB mają wytworzyć, a następnie zbadać i opisać nowoczesne materiały kompozytowe o osnowie metalicznej z naturalnym wzmocnieniem w postaci pancerzyków okrzemek. Uczelnia wyjaśnia, że okrzemki to mikroskopijne jednokomórkowe glony zasiedlające naturalne zbiorniki wodne. Są bardzo zróżnicowane. Szacuje się, że występuje ok. 100 tys. gatunków. Ich cechą charakterystyczną jest krzemionkowy pancerzyk, który dzięki swojej budowie zapewnia ciekawe właściwości wytrzymałościowe całej konstrukcji. Pancerzyk zbudowany jest z dwóch nachodzących na siebie okryw otoczonych pasami obwodowymi. Nie bez znaczenia jest też fakt dużej dostępności okrzemek - glony występują zarówno w środowisku naturalnym, mogą też być pozyskane w procesie hodowli.

Badacze koncentrują się na uzyskaniu nowego materiału o niespotykanej dotąd kombinacji właściwości strukturalnych i funkcjonalnych, przy jednoczesnej poprawie właściwości mechanicznych.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z realizacji kolejnego międzynarodowego projektu badawczo-rozwojowego i to w bardzo prestiżowym gronie. Mieliśmy już przyjemność realizacji projektu ze wspólnotowej inicjatywy Cornet. Nasz partner strategiczny - Politechnika Białostocka, jak i Instytut Fraunhofera - największy instytut badawczy w Europie, dają gwarancję poziomu merytorycznego. Natomiast nowością jest dla nas obszar badań, czyli wykorzystanie wiedzy o okrzemkach w kontekście nowych materiałów, ich wytrzymałości, obniżania wagi konstrukcji przy jednoczesnym utrzymaniu, czy nawet zwiększeniu bezpieczeństwa - mówi Sebastian Rynkiewicz, prezes Klastra Obróbki Metali.

Przedsiębiorstwa, które mogłyby korzystać z innowacyjnego materiału kompozytowego działają w branżach konstrukcji lekkich, np. lotniczej, motoryzacyjnej, elektronicznej.

(Piotr Walczak / Foto: Paweł Tadejko)

Reklama

1,3 mln zł na międzynarodowy projekt badawczy. Jego serce w Białymstoku komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama