300 plus w Białymstoku: wnioski od 1 lipca przez internet, od 1 sierpnia na Klepackiej

Wiadomości, Białymstoku wnioski lipca przez internet sierpnia Klepackiej - zdjęcie, fotografia

Od 1 lipca rusza składanie wniosków w programie "Dobry start" czyli tak zwany program 300 plus. Uruchomienie tego programu to efekt obietnic premiera Mateusza Morawieckiego, który zadeklarował jego stworzenie w maju. W Białymstoku wnioski można składać w Miejskim Ośrodek Pomocy Rodzinie przy ul. Klepackiej aż do 30 listopada. Aby jednak otrzymać te środki jeszcze przed rozpoczęciem roku warto złożyć je jak najszybciej czyli tuż po 1 lipca.

Program "Dobry start" zapewnia rodzicom po 300 zł na każde dziecko, które przeznaczone są na wyprawkę szkolną. Program obejmie 4,6 miliona polskich uczniów. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie 1 czerwca i jest jednorazowym wsparciem dla rodziny na wyprawkę szkolną ucznia. 

Kto może otrzymać zasiłek? Rodzice wychowujący dziecko, które rozpoczęło naukę w szkole podstawowej i nadal kontynuuje naukę w szkole oraz nie ukończyło 20 roku życia. W przypadku osoby niepełnosprawnej czas pobierania zasiłku został wydłużony do 24 roku życia. Zasiłek przysługuje rodzinom niezależnie od osiąganych dochodów.

Wnioski można składać za pośrednictwem internetu już od 1 lipca, zaś w wersji papierowej miesiąc później - od 1 sierpnia. Obowiązuje zasada, że im szybciej zostanie złożony wniosek tym szybciej zostanie przyznane wsparcie. Resort edukacji zapewnia, że wnioski złożone zaraz po uruchomieniu naboru zostaną rozpatrzone jeszcze przed końcem wakacji. Czas na złożenie wniosków mija 30 listopada - niezłożenie wniosku po tym terminie powoduje, że wsparcie nie zostanie przyznane. 

Zasiłki nie będą przyznawane na podstawie decyzji: rodzice otrzymają informacje o udzieleniu wsparcia w drodze elektronicznej lub przez osobisty odbiór w urzędzie. Jednak nieodebranie tej informacji nie wstrzymuje przyznania zasiłku. Środki pochodzą z budżetu państwa, a do kas samorządów trafiają za pośrednictwem wojewody. Na Podlasiu będzie to około 41,3 miliona złotych (300 zł na dziecko plus 10 zł kosztów obsługi dla gmin). W całym kraju na 300 plus przeznaczone zostanie około 1,5 miliarda złotych. 

Zasiłek na wyprawkę nie należy się, gdy uczeń znajduje się w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, domu poprawczym, areszcie śledczym lub zakładzie karnym. Nie mogą pobierać ją także uczniowie szkół wojskowych, o ile mają zapewnione bezpłatne utrzymanie. Program 300 plus nie obejmuje przedszkolaków i uczniów zerówek. 

(Przemysław Sarosiek/ Foto: Flickr.com/ KPRM)

300 plus w Białymstoku: wnioski od 1 lipca przez internet, od 1 sierpnia na Klepackiej komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama