Wiadomości, szybciej wniosek szybciej pieniądze nawet lipcu - zdjęcie, fotografia

Od 1 lipca można składać przez internet wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus - na każde dziecko w rodzinie. Do tej pory wsparcie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko. Można było otrzymać je też na pierwsze, rozumiane jako najstarsze lub jedyne dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia, ale po spełnieniu kryterium dochodowego (maksymalny dochód mógł wynieść do 800 zł netto na osobę w rodzinie bądź 1 200 zł w przypadku wychowywania dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności). Teraz rząd postanowił, że kryterium dochodowe przestanie obowiązywać i ze świadczenia skorzystać będą mogli wszyscy rodzicenie. Nie ma już ustawowego obowiązku weryfikowania prawa do przyznanych świadczeń wychowawczych - urzędy nie będą wydawały decyzji administracyjnych, a jedynie informacje. Okazuje się przy tym, że ci rodzice, którzy do tej pory nie otrzymywali 500 plus, pieniądze mogą otrzymać bardzo szybko.

Świadczenie przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Nie ma znaczenia sytuacja finansowa rodziny. Wystarczy wypełnić prosty formularz.

Wnioski internetowe składa się naprawdę błyskawicznie - trwa to kilka minut. Od 1 lipca można to robić za pomocą bankowości elektronicznej, portalu Empatia bądź platformy PUE ZUS. Od 1 sierpnia dojdzie możliwość złożenia ich w formie papierowej w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Już pierwszego dnia zainteresowanie było tak ogromne, że w niektórych bankach systemy zostały przeciążone i przestały być wydolne. Po kilku godzinach w kolejnych instytucjach bankowych wszystko zaczęło wracać do normy, ale problemy z wysłaniem wniosku zdarzały się nawet do 2 lipca. Trudno się dziwić, że Polacy rzucili się do komputerów, gdy okazuje się, że im szybciej "przeklikają" te kilka stron, tym prędzej pieniądze dotrą na ich konta bankowe.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że aby otrzymać świadczenie na nowy okres świadczeniowy (trwający od 1 lipca 2019 do 31 maja 2021) i otrzymać pieniądze z wyrównaniem od lipca, należy złożyć wniosek w lipcu, sierpniu lub wrześniu. Jeżeli zrobimy to później, świadczenie będzie nam przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. Gminy mają maksymalnie trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku i wypłatę pieniędzy. Ale pojawiły się informacje, że były miejsca w kraju, gdzie wypłaty realizowano już w pierwszych dniach lipca. Okazuje się, iż jest szansa, że sporo białostoczan też wkrótce otrzyma pieniądze

Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie wpłynęło 11 386 wniosków (stan na 4 lipca - red.) o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego - mówi Eliza Bilewicz-Roszkowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. - Mieszkańcy Białegostoku otrzymają świadczenie 500 plus zgodnie z harmonogramem zamieszczonym na stronie internetowej MOPR, tj. 11 - 12.07.2019. Wypłatą należnych świadczeń objęci zostaną wnioskodawcy, którym do 10 lipca MOPR wyda informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego. Do 4 lipca wydano już 670 takich informacji.

W czerwcu świadczenie 500 plus w województwie podlaskim otrzymywało 117 972 dzieci. Od 1 lipca obejmuje ono dodatkowo ok. 100 tys. podlaskich dzieci. Skorzysta zatem z niego ok. 220 tys. dzieci z Podlasia. Fundusze na realizację programu Rodzina 500 plus w 2018 r. wyniosły w Podlaskiem ok. 744 mln zł, czyli miesięcznie ok. 62 mln zł. Dla województwa podlaskiego szacowana wysokość wydatków na program Rodzina 500 plus na rok 2019 wynosi 1,32 mld zł, natomiast na rok 2020 - ok. 1,33 mld zł. Obecnie samorządy wydatkują miesięcznie ok. 61,5 mln zł. Po zmianie przepisów szacuje się, że wydatki miesięczne na realizację 500 plus będą kształtowały się na poziomie ok. 111 mln zł.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)

500 plus. Im szybciej wniosek, tym szybciej pieniądze - nawet już w lipcu komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama