Wiadomości, świadczenia rodzinne fundusz alimentacyjny chodzi terminami - zdjęcie, fotografia

Trudno zrozumieć, jakim kluczem kierują się białostoccy urzędnicy, ustalając daty wypłat pieniędzy dla tutejszych rodzin. Jedne świadczenia trafiają na konta w pierwszej połowie miesiąca, inne - w ostatnim tygodniu. Nie sposób wytłumaczyć tego brakiem funduszy w kasie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie albo troską o to, by ktoś nie pobrał nienależnych mu środków, bo okazuje się, że przekazy pocztowe mogą iść znacznie wcześniej niż przelewy bankowe. Ponadto, są takie świadczenia, przy których można wykluczyć kwestię nienależnego pobierania, a co jakiś czas terminy wypłat zmieniają się bez żadnego uzasadnienia i informowania oczekujących na pieniądze osób. I w tym przypadku mowa jest akurat o tych, którzy z racji losowych nie mogą podjąć żadnego zatrudnienia. Jaki jest cel takiego działania?

Pytania o wyjaśnienie naszych wątpliwości zadamy pracownikom Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Odpowiedzi opublikujemy.

W każdym razie gra terminami wypłat zastanawia.

I tak: w ubiegłym roku pieniądze z programu Rodzina 500+ trafiały na konta białostoczan w pierwszej połowie każdego miesiąca, najpóźniej na początku trzeciego tygodnia. Od stycznia nastąpiła zmiana i przelewy zaczęły być wykonywane o tydzień później. Co istotne - informacja o zmianach nie została przekazana beneficjentom np. w formie wiadomości e-mail. Pojawiła się jedynie na stronie internetowej MOPR. Wypada zapytać, czy w takim układzie świadczeniobiorcy powinni co miesiąc sprawdzać tabelkę z terminami w internecie, bo urzędnicy nie zapewniają żadnej stabilności. A przecież publikują daty wypłat na co najmniej kilka miesięcy do przodu. Jak można im zaufać, skoro dokonują tak nagłych zmian?

W tej sprawie interweniowało stowarzyszenie Miasto Mieszkańców, kierując petycję do prezydenta. Przedstawiciele organizacji podnosili, że białostockie rodziny przez to mają problemy z terminowym opłacaniem rachunków, regulowaniem należności np. za wyżywienie dzieci w placówkach oświatowych czy też spłacaniem kredytów, których daty kolejnych rat ustalane były z bankami według poprzednio zapowiadanych terminów wypłat. Tadeusz Truskolaski wyjaśniał, że to dlatego, iż wzrasta liczba nienależnie pobieranych świadczeń i krok ten ma skalę tę ograniczyć.

Kiedy okazało się, że rząd zmienił zasady przyznawania świadczeń wychowawczych 500+ decydując, że pieniądze można otrzymywać również na pierwsze bądź jedyne dziecko w rodzinie bez kryterium dochodowego na osobę, magistrat zmienił front. MOPR za pośrednictwem swojej witryny w internecie poinformował, że począwszy od lipca tego roku do maja 2021 przekazy pocztowe i przelewy będą realizowane najpóźniej 14. dnia miesiąca. Jeśli jednak ktoś zdecydował się na odbiór gotówki w kasie, może to wciąż robić dopiero na koniec miesiąca (prócz grudnia). Dlaczego? Mamy nadzieję, że otrzymamy odpowiedź i będziemy mogli przekazać ją naszym czytelnikom.

Jeszcze bardziej intrygujące są planowane terminy wypłat świadczeń rodzinnych i z funduszu alimentacyjnego, określone od października 2018 do października 2019. Tutaj gotówkę w kasie MOPR również można odebrać w ostatnich dniach miesiąca. Ale już daty przelewów bankowych ustalono w większości na 22., 24. czy nawet 26. dzień miesiąca. W tym przypadku urzędnicy mogliby również tłumaczyć - jak wcześniej w przypadku 500+ - że chodzi o to, by zminimalizować ryzyko nieuprawnionego pobierania świadczeń. Z tym że nie miałoby to sensu, bo oto okazuje się, że ci, którzy zamiast przelewu wybrali przekaz pocztowy, pieniądze otrzymują... 11., 12. bądź 13. dnia miesiąca! Owszem, należy dać poprawkę na szybkość działania poczty. Ale ile dni do podanych dat można doliczyć? Maksymalnie dwa, trzy?

W tym miejscu warto podkreślić też kwestię świadczeń pielęgnacyjnych. Może otrzymywać je co miesiąc jedno z rodziców dziecka niepełnosprawnego, jeżeli w orzeczeniu o niepełnosprawności zaznaczono, że występuje konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Warunek jest jeden - należy zrezygnować z pracy i nie można w czasie pobierania takiego świadczenia podjąć żadnego zatrudnienia, ani na umowę o pracę, ani zlecenie, ani o dzieło. Kluczowe jest to, że wypłaty od pracodawcy wpływają najczęściej około 10. dnia miesiąca. Jeżeli zatem rodzic musi przestać pracować, to naturalne jest, że otrzymywane świadczenie ma służyć utrzymaniu rodziny, być przeznaczone "na życie". Kwota i tak nie powala, bo od 1 stycznia 2019 r. wynosi 1 583 zł. I tu także należy zapytać, czym kierowali się urzędnicy, ustalając daty na trzeci tydzień miesiąca? W końcu dziecko z dnia na dzień nie stanie się pełnosprawne i nie zniknie ot tak nagle konieczność stałej opieki nad nim, zatem przypadki nienależnego pobierania świadczeń są tutaj i tak marginalne. Co jeszcze ciekawe, w zeszłym roku świadczenia pielęgnacyjne Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku wypłacał, poprzez przelewy na rachunki bankowe, w tych samych dniach co 500+. Potem, gdy wypłaty 500+ przesunięto na trzeci tydzień miesiąca, świadczenie pielęgnacyjne także. I wreszcie, kiedy 500+ teraz wypłacane jest już najpóźniej 14. dnia miesiąca, zasiłek pielęgnacyjny nie podążył już za tym świadczeniem. Podobnie z wypłatami z funduszu alimentacyjnego.

Trzeba wyraźnie stwierdzić, że pokrętna i niezrozumiała jest logika białostockich urzędników.

(Piotr Walczak / Foto: K)

500+, świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny. O co chodzi z terminami? komentarze opinie

 • Gośćm - niezalogowany 2019-08-19 02:57:33

  To i tak szybko, my wszystkie świadczenia otrzymujemy do ostatniego dnia miesiąca, nie wpłyną przed 25

 • Gość - niezalogowany 2019-08-19 12:09:52

  W Mosinie ops wyplacal 15 kazzdego msc a feraz wyplacaja ostatni tydzien miesiaca nie informujac ludzi

 • Gość - niezalogowany 2019-08-19 16:11:35

  U nas też koniec miesiąca ale to zależy od gminy

 • Gość - niezalogowany 2019-08-19 16:12:54

  U nas też koniec miesiąca ale to zależy od gminy

 • Unger - niezalogowany 2019-08-19 22:01:58

  Ta koncepcja ma sens tylko wtedy gdy będzie trwać przynajmniej dekadę. Po jaką cholerę oceniać działanie 500+ teraz, kiedy się dopiero zaczęło?

 • Gość - niezalogowany 2019-08-23 10:08:42

  Ja do tej pory nie dostałam ani 300+ ani 500+. Wniosek złożyłam 1 lipca.....

 • Gość - niezalogowany 2019-08-23 10:09:43

  Ja do tej pory nie dostałam ani 300+ ani 500+. Wniosek złożyłam 1 lipca.....

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama