Polityka, Agnieszka Zawistowska Jestem Dumną Podlasianką polityka potrzebuje kobiet - zdjęcie, fotografia

Jest zaangażowana politycznie i społecznie, otwarta na ludzi i ich problemy. Jak sama mówi: nie tylko z nimi rozmawia, ale potrafi ich wysłuchać i stara się zrozumieć. Wymienia trzy rzeczowniki, które ją określają: kobieta, społecznik, lider. W życiu publicznym ceni uczciwość, szacunek, wolność i współpracę. Uwielbia czytać książki, podróżować i obejrzeć dobry film. Agnieszka Zawistowska, startująca w wyborach do Sejmu z szóstego miejsca listy nr 1 (KW Polskie Stronnictwo Ludowe), w rozmowie z Piotrem Walczakiem opowiada o swoich motywacjach w walce o parlament i sprawach, które jako posłanka zamierza stawiać na pierwszym miejscu.

Piotr Walczak, Dzień Dobry Białystok: Otwiera pani podlaską listę PSL do Sejmu wśród kobiet, a jednak to dopiero miejsce szóste...

Agnieszka Zawistowska: Czy miejsce na liście tak naprawdę jest ważne, czy człowiek na którego głosujemy? Ja czuję się kobietą na szóstkę i takie miejsce zaakceptowałam. Znamy przypadki, że kandydaci startujący z niższych miejsc dostawali się do Sejmu. Dlaczego tym razem miałoby być inaczej?

Po co pani w ogóle ten Sejm, kampania, masa dodatkowej pracy w okresie przedwyborczym? Właściwie, jakie ma pani motywacje, żeby kandydować?

- Uważam, że polityka w Polsce potrzebuje odmłodzenia i spojrzenia na kraj z perspektywy nowego pokolenia, dlatego zdecydowałam się na start w nadchodzących wyborach. Chcę zachęcić ludzi, przede wszystkim kobiety, do czynnego udziału w życiu publicznym. Jestem dumna, że jest nas coraz więcej, bo dzisiaj Polska potrzebuje kobiet, które chcą i powinny być usłyszane.

Jeśli my dzisiaj czegoś nie zrobimy z obecną sceną polityczną, to będzie tylko gorzej. Ja sama czuję wewnętrzną potrzebę stworzenia nowej, lepszej jakości polityki. Pamiętajmy, że w młodych ludziach drzemie ogromny potencjał, którego nie można zmarnować ani lekceważyć. To właśnie pokolenie trzydziesto-, czterdziestolatków powinno inspirować i mobilizować młodych do dbania o przyszłość i losy Polski.

Zostaje pani posłanką. Co będzie główną domeną działalności jako parlamentarzystki?

- Będąc w Sejmie nigdy nie zapomnę o sprawach ważnych dla województwa podlaskiego i jego mieszkańców. Jako osoba młoda będę dbała o ludzi młodych, nie zapominając o osobach starszych, żeby mogły godnie przeżyć jesień swojego życia.

Jako kobieta będę głosem kobiet w Sejmie, bo niedopuszczalne jest, że kobiety w XXI wieku nadal są dyskryminowane i muszą walczyć o swoje.

Jako rolniczka będę dbała o rolników i ich problemy, będę ich przedstawicielką i wsparciem.

Jako Polka będę dbała o naszą ojczyznę, bo kocham Polskę.

Zapytałem o to, bo przykłady, gdy posłowie najzwyczajniej zapominali o regionie - bo albo wielka polityka, albo po prostu pieniądze uderzały do głowy - można bez problemu znaleźć.

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której mogłabym zapomnieć o regionie. Województwo podlaskie to miejsce, gdzie się wychowałam, a po studiach tu wróciłam, żeby realizować swoje marzenia. Teraz chciałabym realizować potrzeby innych ludzi, zwłaszcza ludzi młodych i kobiet. Jestem dumną Podlasianką, która nigdy nie wstydziła się swojego pochodzenia. Do wielkiej polityki nie idę dla pieniędzy i władzy, tylko po to, że czuję potrzebę zmian.

Swego czasu usłyszałem, nieważne od kogo, że PSL zawsze sobie da radę i te 5 procent progu wyborczego przeskoczy. Wszelkie znaki na niebie i ziemie wskazują, że tak będzie i tym razem. Tylko że z taką obsadą poselską zbyt wielu elementów programowych nie wdrożycie...

- To, że próg wyborczy przekroczymy, to jest pewne. Polskie Stronnictwo Ludowe jest gwarantem - czy jest przy rządzie, czy w opozycji, to zawsze popiera dobre rozwiązania, które służą Polsce i Polakom. Dobre pomysły programowe powinny być ponad podziałami partyjnymi i powinny być realizowane myśląc o przyszłości Polek i Polaków. Jednym ze sztandarowych punktów naszego programu, o którym dobrze mówi większość ugrupowań, jest emerytura bez podatku. Silna reprezentacja PSL przysłuży się Polsce, bo to gwarancja realizacji takich postulatów, jak: dostępna służba zdrowia, dobrowolny ZUS, emerytura bez podatku, dobry start dla młodszych, tani prąd, czyste powietrze.

Zmieńmy temat. Czym zajmuje się szefowa podlaskiego biura PSL po pracy?

- Oprócz pracy w biurze PSL dodatkowo pełnię kilka funkcji społecznych, które często pochłaniają moje życie po pracy. Na przykład jako prezes ZMW w okresie wakacyjnym organizuję kolonie dla dzieci z obszarów wiejskich. Często angażuję się w różne akcję charytatywne i pomoc innym ludziom. W wolnych chwilach pomagam rodzicom w gospodarstwie rolnym, specjalizującym się w hodowli trzody chlewnej. Oczywiście w natłoku obowiązków nie zapominam o bliskich i przyjaciołach. Prywatnie myślę też o założeniu rodziny.

Agnieszka "Ruda" Zawistowska - tak nazywa się pani profil w jednym z portali społecznościowych. Skąd pochodzenie tego pseudonimu, chodzi o kolor włosów?

- Tajemnicą nie jest, że rudy to nie jest mój naturalny kolor włosów, ale jest to kolor, w którym czuję się dobrze i który dodaje mi energii. Tak samo jak kolor zielony. "Ksywkę", można powiedzieć, odziedziczyłam po starszej siostrze Ani, która jako pierwsza była Rudą, a na mnie mówiono Mała Ruda. Dziś jestem tylko Ruda, a znajomi mówią, że to mój kolor - osoby energicznej o ognistym temperamencie.

Dziękuję za rozmowę.

Agnieszka Zawistowska urodziła się w 1987 roku w Ciechanowcu, wychowała we wsi Brzóski Gromki w powiecie wysokomazowieckim, gdzie nadal mieszka. Jest absolwentką Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od ponad dwóch lat jest dyrektorką biura Zarządu Wojewódzkiego PSL. Wcześniej pracowała jako doradca rolniczy w PODR w Szepietowie. Dodatkowo pełni funkcje prezesa Wojewódzkiego i wiceprezesa Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej oraz wiceprezesa Podlaskiego Forum Młodych Ludowców.

Agnieszka Zawistowska: Jestem Dumną Podlasianką, a polityka potrzebuje kobiet komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama