Akcja balonowa zapowie Noc Muzeów

Wiadomości, Akcja balonowa zapowie Muzeów - zdjęcie, fotografia
MAJ 08
IPN w Białymstoku, ul. Warsztatowa 1A godz: 10:00

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Białymstoku w nietypowy sposób zaproszą mieszkańców miasta na Noc Muzeów. W dniu 8 maja br. o godz.10.00 sprzed siedziby białostockiego Oddziału IPN wypuszczą 100 baloników w kolorze białym i czerwonym.

Akcja nawiązuje do „akcji balonowych” z lat 50. i 80., które w tym roku Oddział IPN w Białymstoku w ramach Nocy Muzeów chciałby przypomnieć mieszkańcom naszego regionu. Do najsłynniejszych należała „akcja balonowa” rozpoczęta 12 lutego 1955 roku przez Komitet Wolnej Europy o kryptonimie operacyjnym „Spotlight” („Reflektor”). W ramach tej operacji wysłano około 800 tys. broszur zawierających audycji Józefa Światły.

Balony z broszurami były wysyłane z terenu Niemiec (z Bawarii). Inną słynną akcję balonową zorganizowano 5 marca 1982 r. Balony, zawierające ulotki informujące o sytuacji w Polsce, zostały wypuszczone z duńskiej wyspy Bornholm w kierunku polskiego wybrzeża.

Więcej o „akcjach balonowych’’ i nie tylko podczas Nocy Muzeów białostockim Oddziale IPN już 18 maja br.

Uwaga! Do baloników wypuszczonych 8 maja br. dołączony zostanie program Nocy Muzeów. Pierwsze 10 osób, które zgłosi się do siedziby Oddziału IPN ze znalezioną ulotką, otrzyma nagrodę-niespodziankę.

(Źródło: bialystok.ipn.gov.pl/ oprac. Cezarion/ Foto: pixabay.com/ baloon)

Akcja balonowa zapowie Noc Muzeów komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama