10°C słabe opady deszczu

Akcyza na e-papierosy. Chodzi o zdrowie Polaków, czy tylko szukanie kolejnych pieniędzy do budżetu?

Wiadomości, Akcyza papierosy Chodzi zdrowie Polaków tylko szukanie kolejnych pieniędzy budżetu - zdjęcie, fotografia

Zbliża się sejmowe głosowanie nad nałożeniem akcyzy na e-papierosy. Takiemu pomysłowi sprzeciwiają się działacze partii Wolność. Ich zdaniem nałożenie tego podatku zniszczy branżę e-papierosów i spowoduje, że tym samym część Polaków wróci do palenia znacznie bardziej szkodliwych, tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Przygotowali już swój projekt ustawy, której celem jest uwolnienie branży e-papierosów od zbędnych obciążeń i regulacji. Pierwsze egzemplarze już trafiają do biur poselskich Prawa i Sprawiedliwości.

"Pieniądze to nie wszystko" - pod takim hasłem trwa ogólnopolska kampania Wolności. Jak tłumaczy Marcin Sawicki (na zdj.), wiceprezes tej partii w Podlaskiem, PiS złożyło propozycję, aby objąć akcyzą e-papierosy. Przekonuje przy tym, że jeżeli tak się stanie, ceny pójdą drastycznie w górę. Sawicki podaje przykłady: liquidy podrożeją o 60 proc. - z 11 na 17 zł, a bazy nikotynowe o 300 proc. - z 3 na 9 zł.

- Brytyjskie badania wykazały, że elektroniczne papierosy są o 95 proc. mniej szkodliwe od zwykłych. Wprowadzenie akcyzy we Włoszech i Portugalii wycięło w pień branżę, bo ludzie przestali te produkty kupować, mimo że zarabiają więcej niż w Polsce. Jeżeli w w naszym kraju wrócą do palenia tradycyjnych wyrobów tytoniowych, to na pewno nie wpłynie to na ich zdrowie - mówi naszej redakcji Marcin Sawicki. - Propozycja PiS to zatem nie dbałość o zdrowie Polaków, a próba zgarnięcia kolejnych pieniędzy do budżetu. Jest to jednak bardzo krótkowzroczne.

Według przedstawicieli Wolności skutki pomysłu rządu Prawa i Sprawiedliwości odczują nie tylko konsumenci, ale też mali i średni przedsiębiorcy, którzy nie będą w stanie konkurować z wielkimi koncernami gdyż zobligowani by byli do stworzenia składów akzcyzowych, co wiąże się z kosztami w granicach 50-100 tysięcy złotych, na co niektórych firm nie stać. Większość z nich przez to zakończy działalność lub przejdzie do tzw. szarej strefy.

- Rząd doszukuje się sposobu na zwiększenie wpływu do budżetu państwa poprzez nakładanie kolejnych podatków, zagarniając tym samym pieniądze z kieszeni obywateli, lecz robi to nieudolnie, gdyż po opodatkowaniu sprzedaż spadnie i pieniądze do budżetu i tak nie trafią - wyjaśnia Sawicki.

(Piotr Walczak / Foto: Wolność)


Akcyza na e-papierosy. Chodzi o zdrowie Polaków, czy tylko szukanie kolejnych pieniędzy do budżetu? komentarze opinie

  • gość 2017-11-13 22:24:37

    Skandal!!! Rzuciłem palenie po 27 latach dzięki e-papierosowi. Państwo powinno dotować liquidy a nie obciążać akcyzą. To zwykła podłość i cynizm bez granic. Człowiek się nie liczy. Mam nadzieję, że 2 mln e-palaczy pokaże im fucka podczas najbliższych wyborów.

  • gość 2017-11-13 22:26:40

    Skandal!!! Rzuciłem palenie po 27 latach dzięki e-papierosowi. Państwo powinno dotować liquidy a nie obciążać akcyzą. To zwykła podłość i cynizm bez granic. Człowiek się nie liczy. Mam nadzieję, że 2 mln e-palaczy pokaże im fucka podczas najbliższych wyborów.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl