Wiadomości, Alternatywna rzeczywistość finansowa - zdjęcie, fotografia

Krótko po nowym roku prezydent i jego urzędnicy pochwalili się na oficjalnych stronach internetowych Miasta Białystok stabilnymi finansami. Powodem do tego samozadowolenia był ranking magazynu samorządowego „Wspólnota”. Umieścił on Białystok w gronie miast wojewódzkich, w których w latach 2014-2017 spadło zadłużenie.

Poprawiać sobie humor zawsze jest dobrze. Ma to właściwości niemalże lecznicze, albo może nawet i uzdrawiające w niektórych przypadkach. Dlatego nie ma się co dziwić, że każdy szuka jakiejś iskry radości, a jeśli można jeszcze przy tym podnieść sobie ego, to lepiej nie trzeba. Niektórym do poprawy humoru natomiast wystarczy sama czekolada, albo lody – cokolwiek sobie teraz ktokolwiek nie wyobrazi.

Jednak służba publiczna to nie profil w mediach społecznościowych, gdzie łapiemy „lajki” by się lepiej poczuć i uśmiechnąć. To odpowiedzialność za los i życie tysięcy ludzi mieszkających, przybywających, chorych, niepełnoletnich czy bezrobotnych. O tych podstawowych sprawach wydaje się zapominać aparat propagandy sukcesu związany z różnymi politykami. Ale w Białymstoku jest wciąż ten sam aparat propagandy sukcesu od 12 lat, który jak może wszędzie szuka sukcesu swojego chlebodawcy.

Według rankingu przeprowadzonego przez magazyn samorządowy „Wspólnota” Białystok jest jednym z tych miast wojewódzkich, których zadłużenie zostało zredukowane między 2014 a 2017 r. W tym okresie dług naszego miasta zmniejszył się o 3,51%. Spadek zadłużenia Białegostoku to konsekwencja wieloletniej racjonalnej polityki finansowej miasta. Polityka finansowa Białegostoku, oprócz pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na realizację zadań miasta oraz dążenia do maksymalizacji dochodów, polega również na przemyślanym i oszczędnym wydatkowaniu środków publicznych, według założonych celów. Cele te są każdego roku określane w uchwale budżetowej, a cele długoterminowe są ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej, która w przypadku Białegostoku obejmuje obecnie lata 2019-2036, oraz w Strategii Miasta. Ważne jest, aby pozyskiwane środki finansowe służyły jak największej liczbie mieszkańców, aby realizowane zadania spełniały oczekiwania mieszkańców w jak największym stopniu” – czytamy na stronie Miasta Białystok.

Ani słowem nikt w tym doniosłym komunikacie nie zająknął się na temat sprzedaży Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Gdyby nie pieniądze ze sprzedaży jednej z największych i najdroższych spółek komunalnych w całym województwie podlaskim, zadłużenie nie tylko by nie spadło, ale z pewnością by znacząco wzrosło. Sprzedaż przecież nastąpiła w badanym przez magazyn „Wspólnota” okresie, o czym ten magazyn mógł nie wiedzieć, albo nie wziął tego pod uwagę.

Kolejna sprawa to ta racjonalna polityka finansowa miasta. Więc przypomnijmy rezygnację z około 50 mln złotych na rzecz francuskiego konsorcjum Eiffage, przepłacenie w konsekwencji za budowę stadionu miejskiego prawie dwukrotnie, wydanie 700 tys. złotych na Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy „Eureka” w publicznym gimnazjum nr 4, które po kilku miesiącach było już zamknięte na głucho, albo wydanie około 300 tys. złotych na budowę parkingu za hotelem Cristal, którego nie ma do dziś. Tego rodzaju przykładów można wymienić znacznie więcej. Z tym, że skoro nie jest to powód do chwalenia się, o tym mieszkańcy z komunikatów na miejskich nośnikach się nie dowiedzą.

Zaś co do przemyślanego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych, przypominamy, że objawiła się ona między innymi w tym roku podwyżką pensji prezydenta do maksymalnie możliwej stawki oraz powołaniem czwartego zastępcy utrzymywanego z pieniędzy podatników. W ubiegłym roku zapłaciliśmy około 400 tys. złotych za jeden turniej z Bayernem Monachium, który przyozdobił twarzą prezydenta całe miasto z placówkami szkolnymi włącznie. Z lat 2014-2017 wspomnimy tylko utrzymywanie doradców, o których pracy wciąż nic nie można się dowiedzieć, albo o nagrodach dla urzędników, które były wypłacane bez podstawy prawnej, a niekiedy nawet bez ustalonych obowiązków służbowych. Ot, tak sobie. To naprawdę niewielki ciupeńki wycinek z tego tak zwanego przemyślanego i racjonalnego wydatkowania środków publicznych.

Zatem mamy alternatywną rzeczywistość finansową, którą można się chwalić do woli. Zwłaszcza, jeśli ma się dostęp do kanałów informacyjnych. W dzisiejszych czasach można wykupić reklamę w mediach, można także wrzucić do internetu wszystko – czego dowodem jest zwłaszcza sieć rosyjska czy japońska. Absurdów i fake newsów jest obecnie tak dużo i to wszędzie, że już wszyscy chyba się do tego zjawiska przyzwyczaili. A szkoda. Tylko z drugiej strony, jak dotąd, nie znalazł się żaden sposób na ograniczenie tego zjawiska. A skoro granic nie ma, można podawać komunikaty propagandowe – w zasadzie zgodne ze stanem faktycznym. Tyle, że z ukrytymi informacjami – bo niekiedy jak mawiał klasyk – „lepiej nie wspominać o tem”.

W tym miejscu przypomina się taki dowcip ze starych i dawno słusznie minionych czasów. „Stalin i Roosvelt zrobili sobie zawody w sporcie. No i Stalin przegrał. następnego dnia doniesienia w prasie: Prawda: Towarzysz Stalin zajął zaszczytne drugie miejsce w zawodach. prezydent dekadenckiego USA był przedostatni”. Fakty się zgadzają, nawet są prawdziwe. Podstawa, to je umiejętnie podać. W tej naszej białostockiej sytuacji wydaje się, że stare czasy jednak nie są do chwili obecnej słusznie minione. Zmienili się tylko bohaterowie oraz nośniki podawania informacji.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Reklama

Alternatywna rzeczywistość finansowa komentarze opinie

 • gość 2019-01-10 11:26:39

  Bardzo dobrze, tylko pani zapomniała napisać o wydanych pieniądzach na
  budowę paska startowego w szumnie nazwanym przez Truskolaskiego porcie lotniczym Białystok

 • f2 - niezalogowany 2019-01-10 16:17:23

  Hanba , tak atakowac jasniepanow Bareja

 • gość 2019-01-10 16:21:26

  Hanba , tak atakowac jasniepanow Bareja.

 • gość 2019-01-10 16:58:45

  Hanba , tak atakowac jasniepanow Bareja.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama