Wiadomości, Aplikacja telefonie zamiast dowodu osobistego urnie - zdjęcie, fotografia

Ta informacja z pewnością ucieszy wielu. Idąc w niedzielę do lokalu wyborczego, nie musicie mieć przy sobie dowodu osobistego. Wystarczy, że w komisji obwodowej pokażecie na telefonie komórkowym specjalną aplikację, która potwierdzi waszą tożsamość jako wyborcy.

Od rana w niedzielę trwać będą wybory do Parlamentu Europejskiego. Wyborcy odwiedzają lokale wyborcze, które będą otwarte do godziny 21.00 i wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Warto wiedzieć, że do odebrania karty do głosowania nie będzie potrzebny dowód osobisty – pod warunkiem, że w telefonie komórkowym będzie zainstalowana specjalna aplikacja przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Aplikacja jest bezpłatna i bardzo prosta do ściągnięcia i zainstalowania. Zajmuje to dosłownie około 5 minut razem z potwierdzeniem profilu zaufanego. Jest intuicyjna i można wprowadzić tam różne dokumenty, nie tylko dowód osobisty, ale także kartę studenta czy kartę pojazdu. W każdym razie do skorzystania z tej aplikacji zachęca wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

Pamiętaj! Na wybory nie musisz zabierać dowodu osobistego. Wystarczy smartfon i aplikacja mObywatel, przygotowana przez @MC_GOV_PL !” – napisał na swoim profilu społecznościowym na twitterze wiceminister Andruszkiewicz.

Taka aplikacja przyda się nie tylko w dniu głosowania przy urnie. Można z niej korzystać w wielu innych miejscach. Wszędzie w zasadzie, gdzie nie jest wymagany prawem do okazania dowód osobisty. Między innymi z aplikacją ministerstwa cyfryzacji uda się odebrać przesyłkę z poczty, założyć kartę w fitness clubie, albo dokonać rejestracji w hotelu.

Aplikacja mTożsamość korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych. To imiona, nazwiska, daty urodzenia, numer PESEL – czyli dane z rejestru PESEL, zdjęcie, termin ważności, numeru dowodu, informacja, kto wydał dokument – czyli danych z Rejestru Dowodów Osobistych.

- mTożsamość możesz okazać wszędzie tam, gdzie wymagane jest okazanie dokumentu ze zdjęciem, usługa nie zastąpi jednak dowodu osobistego. NIE MOŻESZ korzystać z mTożsamości, jeśli twój zwykły dowód jest nieważny – na przykład został zastrzeżony z powodu kradzieży – wyjaśnia ministerstwo cyfryzacji na swoich stronach internetowych.

Idąc do lokalu wyborczego można zatem śmiało zabrać ze sobą wyłącznie telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją, a karta do głosowania będzie wydana. Przypominamy jeszcze w tym miejscu, że wciąż trwa cisza wyborcza, podczas której nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, ani podawać żadnych wyników głosowania.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Twitter.com)

Aplikacja w telefonie zamiast dowodu osobistego przy urnie komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama