Archidiecezja Białostocka zaprasza na prezentację książki ks. Tadeusza Goleckiego

Kultura, Archidiecezja Białostocka zaprasza prezentację książki Tadeusza Goleckiego - zdjęcie, fotografia
CZE 18
Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A w Białymstoku. godz: 11:00

We wtorek,18 czerwca 2019 r., o godz. 11.00, w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej odbędzie się prezentacja książki „Nad Narwią i Biebrzą” autorstwa ks. Tadeusza Goleckiego.

„Nad Narwią i Biebrzą” to bogato ilustrowana książka opowiadająca w sposób poetycki o przyrodzie Podlasia. Książka ukazuje piękno, unikatowy charakter oraz bogactwo przyrodnicze Podlasia poprzez poetyckie opisy fauny i flory terenów znajdujących się w dorzeczach rzek Biebrzy i Narwi. Opowiada o roślinności i zwierzętach zamieszkujących te tereny i ich zwyczajach, ukazuje piękno i bogactwo krajobrazu, przybliża geografię tych terenów poprzez wskazanie miejscowości, które znajdują się w pobliżu rzek.

Pisane wierszem teksty mają walor edukacyjny poprzez przekazywane w nich informacje, ale również w ciekawy sposób rozbudzają wśród czytelników miłość do literatury pięknej oraz zmysł estetyczny, umożliwiają kształtowanie pięknego języka i bogatego słownictwa.

Autorem książki jest ks. Tadeusz Golecki – ksiądz, poeta, autor tekstów i tłumacz. Urodził się w 1959 r. w Mońkach. Studiował w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku i w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Po święceniach kapłańskich pracował na Białostocczyźnie, skąd w 1989 r. wyjechał na misje do Brazylii. Po powrocie do Europy w latach 90. pracował we Włoszech (Toskania). Aktualnie mieszka i pracuje w Szwajcarii. Autor kilku zbiorków poetyckich (m. in. „Pod Krzyżem Południa”, „A jednak...”, „Codziennie pośród dróg”, „Po śladach, po słowach”, „Odchodzę, wracam, pozostaję”) i libretta do Oratorium o ks. Sopoćce „Oto wierny sługa mój” oraz pieśni religijnych, a także tłumaczeń z jęz. włoskiego i z jęz. hiszpańskiego.

W jego dorobku są też dwa tomiki wierszy dla dzieci „Rozgadany świat” (2006) i „Las uczy nas” (2011), które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem odbiorców. Autor pierwszej na świecie książki dla dzieci poświęconej życiu i działalności Księdza Michała Sopoćki „Przygody Księdza Michała”. Zdobywca I miejsca w II Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Romana Brandstaettera w Tarnowie (1998). Laureat XIX edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego w Białymstoku (2013).

Autorką ilustracji do książki jest Małgorzata Łupińska – pochodząca z Podlasia graficzka i ilustratorka, autorka ilustracji również do wcześniejszych publikacji „Rozgadany świat” i „Las uczy nas”.

Książka została przygotowana w Archidiecezjalnym Wydawnictwie św. Jerzego w Białymstoku. Wydanie książki „Nad Narwią i Biebrzą” zostało dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku. Jej pierwsza prezentacja została wpisana w program pierwszych uroczystych obchodów Dni Patrona Białegostoku.

(Źródło i foto: CWK/ oprac. Kalina)

Archidiecezja Białostocka zaprasza na prezentację książki ks. Tadeusza Goleckiego komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama