2°C pochmurno z przejaśnieniami

Autobusy na kampus Uniwersytetu jednak pojadą. Radna załatwiła

Wiadomości, Autobusy kampus Uniwersytetu jednak pojadą Radna załatwiła - zdjęcie, fotografiaOd 4 maja zostanie uruchomiona tymczasowa linia autobusowa. Będzie oznaczona literą „C” i dowiezie studentów na kampus Uniwersytetu w Białymstoku, a także z powrotem do centrum Białegostoku. Prezydent Białegostoku wsłuchał się w głos mieszkańców, a zwłaszcza radnej swojego Komitetu i postanowił rozwiązać problem z dojazdem do placówki.

Od 4 maja do 30 czerwca zostanie testowo uruchomiona nowa linia Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Po wielu prośbach, apelach i petycjach, w poniedziałek 4 maja, o godzinie 7 rano wyjedzie pierwszy autobus na kampus. Będzie oznaczony literą „C”, a jego rozkład jazdy został dopasowany do planu zajęć na uczelni. Z nowej linii będą mogli korzystać wszyscy pasażerowie, nie tylko studenci, do czego zachęca zarówno dyrektor BKM – Bogusław Prokop, jak i Tadeusz Truskolaski.

Co może dziwić, niedawno Prezydent negatywnie odpowiedział na petycję Stowarzyszenia „Miasto Mieszkańców”, którzy wyszli z inicjatywą doprowadzenia autobusów do siedziby kampusu. Społecznicy dość szybko zebrali podpisy, głównie studentów i kadry naukowej Uniwersytetu, którzy chcieli doprowadzenia komunikacji miejskiej w pobliże Ciołkowskiego, gdzie znajdują się budynki uniwersyteckie. Około dwóch tygodni temu, takie udogodnienie było niemożliwe.

Urządzenie specjalnej linii, wahadłowo łączącej Plac Uniwersytecki z Kampusem, przy obecnej liczbie studentów jest nieuzasadnione, a także niemożliwe do realizacji, choćby w kwestii dopasowania godzin i częstotliwości kursowania autobusów do „rytmu pracy” Uniwersytetu” – odpisał na złożoną petycję prezydent Białegostoku – Tadeusz Truskolaski.Teraz stał się cud, bo oto pozytywnie została rozpatrzona interpelacja radnej Anny Augustyn z Komitetu Tadeusza Truskolaskiego. Ona także złożyła prośbę o uruchomienie połączeń komunikacji miejskiej na kampus. I autobusy już wkrótce mają tam dojeżdżać. Nagle udało się dopasować godziny kursów do zajęć na uczelni, liczba studentów, mimo że nie wzrosła, to już jest uzasadniona na tyle, aby kursy były możliwe. Dlatego radna Augustyn będzie mogła sobie dopisać do listy, zapewne licznych sukcesów, jeszcze wyjątkowe załatwienie tematu, którego nie dało się załatwić jeszcze 2 tygodnie temu. Ale jak twierdził dziś Prezydent Białegostoku, w tej sprawie słuchał wszystkich i podziękował za zaangażowanie.

- Trwały analizy i te analizy doprowadziły do takiej, a nie innej decyzji. Nie jest tak, że my podejmujemy decyzje w sposób emocjonalny, czy na podstawie jednej, czy drugiej petycji. To musi być poparte analizą kosztów i analizą projektu, który będzie tam realizowany. Ja dziękowałem wszystkim, którzy występowali w tej sprawie – i studentom, i również innym osobom. To nie jedyna interpelacja, która została załatwiona pozytywnie – tłumaczył dziś Tadeusz Truskolaski.

Zapewne Stowarzyszenie „Miasto Mieszkańców” czuje te podziękowania bardzo mocno, kiedy czyta odpowiedź udzieloną przez tego samego prezydenta, w tej samej sprawie, napisaną w tym samym miesiącu, w którym do interpelacji radnej z własnego komitetu postanowił się przychylić Tadeusz Truskolaski. Dodamy tylko, że obecna dziś na spotkaniu z dziennikarzami radna Augustyn nie odezwała się nawet jednym słowem. Zapewne o sukcesie poinformuje niebawem swoich wyborców, tylko gdzieś indziej. Może w ulotkach wyborczych za dwa lata?

Nowa linia autobusowa „C” będzie kursowała od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 rano do 20-tej. Po dniu 30 czerwca, kiedy studenci kończą naukę, ma nastąpić analiza kosztów. Później zostanie podjęta decyzja o tym, czy linia zostanie utrzymana już na stałe. Dodamy tylko, że autobus nie będzie miał pętli końcowej, po prostu zawróci i pojedzie z powrotem. Roczny koszt uruchomienia linii „C” szacowany jest na ponad 200 tys. złotych.

Pierwszy przystanek nowej linii będzie zlokalizowany przy ulicy Wyszyńskiego nieopodal siedziby Urzędu Marszałkowskiego. Trasa będzie biegła przez ulicę Kalinowskiego, Plac Uniwersytecki, ulicą Skłodowskiej, Waszyngtona, Wiejską i dojedzie pod kampus na ulicę Letniska. Z powrotem przejedzie ulicą Zwierzyniecką, Kaczorowskiego i dalej tak samo, jak w przeciwnym kierunku, do ulicy Wyszyńskiego.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: bialystok.pl)

bkm

Autobusy na kampus Uniwersytetu jednak pojadą. Radna załatwiła komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl