Na jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Białymstoku pojawił się mural. Konkretnie na dawnej siedzibie ONZ, a obecnie Książnicy Podlaskiej pojawiła się Babcia Gienia. Ma wyjątkowe przesłanie, które zmaterializować się może w każdym momencie – ale najbardziej na początku września tego roku.

Mural, jaki można już oglądać w przestrzeni naszego miasta, to kolejna akcja ekipy od festiwalu Up To Date. Na dawnym budynku ONZ, a obecnie Książnicy Podlaskiej pojawiła się grafika z Babcią Gienią – lub jak kto woli z Panią Eugenią. Ta grafika to jednocześnie kontynuacja akcji z poprzednich edycji festiwalowych, w trakcie których zachęcano uczestników i sympatyków festiwalu Up To Date do wysyłania swoim babciom pocztówek z pozdrowieniami.

- Na festiwalu Up To Date mamy połączenie różnych gatunków, które inne festiwale zaczęły potem łączyć. Ja nie mówię, że ściągali od nas, ale rap, techno, ambient, cała muzyka basowa, a do tego pokolenie srebrne, pokolenie 50 plus, starsi ludzie, to naprawdę nie ma nic do siebie. A my tak naprawdę potrafiliśmy kombinując, myśląc, sprowadzić to do wspólnego mianownika. Czyli z jednej strony mamy techno, a z drugiej strony miłość do babci i utrzymywanie więzów pokoleniowych. Tego, żeby ludzie po prostu pamiętali o sobie – mówił Cezary „Kwik” Chwicewski”, jeden z twórców festiwalu.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, wprost z festiwalu będzie można wysłać pocztówkę do Babci lub do kogoś bliskiego. Uptudejtowa ekipa zachęca do podtrzymywania relacji międzyludzkich. Przygotowanych zostało 3 tys. pocztówek oraz znaczków pocztowych, a na miejscu będzie także ustawiona skrzynka na listy. Mural z Babcią Gienią, który pojawił się na Skłodowskiej, ma do tej akcji zachęcać.

Akcję, jak i sam festiwal wspiera marszałek województwa podlaskiego. Na początek użyczył ściany na budynku Książnicy Podlaskiej, która podlega pod urząd marszałkowski, a na której widać już Babcię Gienię. Mural widoczny na tej ścianie promuje bowiem kilka tematów jednocześnie – Up To Date, promuje pamięć o bliskich, ale też i Miasto Białystok.

- Sam festiwal Up To Date jest nie tylko marką i wizytówką naszego miasta, ale też województwa, czy też kraju. Oczywiście nie wyobrażam sobie, abyśmy jako zarząd województwa nie wspierali tego wspaniałego dzieła. A ścianę na sam mural urząd marszałkowski udostępnił nieodpłatnie na pięć lat. Białystok słynie z murali, murale się wkomponowują w architekturę Miasta Białegostoku i dlatego to bardzo dobry pomysł bardzo ładne wykonanie. I cóż… mural z ładnym przesłaniem, takim godnym przesłaniem, dlatego nie wyobrażam sobie nic innego, jak tylko wspierać tego rodzaju inicjatywy, które rozsławiają nie tylko miasto, ale też województwo – powiedział Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Warto dodać, że widoczna na muralu Pani Eugenia – lub jak kto woli – Babcia Gienia, ma już 90 lat. Doczekała się aż 11 prawnuków. Wystąpiła w filmie promującym festiwal Up To Date w 2011 roku, który przypominamy powyżej. Przypominamy jeszcze i to, że jubileuszowa, 10. edycja festiwalu w tym roku odbędzie się w dniach 6-8 września na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Babcia Gienia na muralu. Czeka na pocztówkę! komentarze opinie

  • gość 2019-06-05 08:12:37

    "Dawnej siedzibie ONZ" - co za bzdura ...

  • gość 2019-06-07 09:26:09

    Połączony z nowoczesną Biblioteką Uniwersytecką im. Jerzego Giedroycia były główny budynek administracyjny Uniwersytetu w Białymstoku, zaprojektowany przez Janusza Kretowicza, mieścił początkowo biura Białostockiego Zjednoczenia Budownictwa. Według planów z roku 1950 w tym miejscu miał stanąć monumentalny, socrealistyczny gmach Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, tworzący oś urbanistyczną z Pałacem Branickich i Placem Zgromadzeń. Wklęsła, łukowata fasada zrealizowanej w 1965 r. budowli od zawsze kojarzy się mieszkańcom miasta z pewnym znanym nowojorskim wieżowcem, dlatego najczęściej nazywają go „ONZ-em”. Z ostatnich pięter można podziwiać panoramę centrum: Pałac Branickich z otaczającym parkiem od strony północno-wschodniej, a od południowego zachodu, brzydkie blokowisko z wielkiej płyty - osiedle Centrum II.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama