5°C bezchmurnie

Bądź przygotowany na opady śniegu, mróz i śliskie drogi

Motoryzacja, Bądź przygotowany opady śniegu mróz śliskie drogi - zdjęcie, fotografia

Jak na razie zimy było jak na lekarstwo. Ale nawet pojedyncze, intensywne jednak opady śniegu powodowały, że ruch na białostockich ulicach można było określić mianem paraliżu. Oczywiście przyłożyły się do tego firmy odśnieżające miasto, z tym że swój udział mieli też kierowcy. Byliśmy świadkami sytuacji, gdy od kolizji dwóch samochodów dzieliło kilka centymetrów, bo... jeden z kierujących jeździł na letnich oponach. Teraz zdecydowana większość ma już założone zimówki, ale ogumienie to nie wszystko. Zimą warto zwracać uwagę na wiele innych elementów samochodu, by ten nie zawiódł w najmniej odpowiednim momencie.

Już jesienią kierowca powinien zadbać o zmianę opon na zimowe, choć w Polsce nie istnieją przepisy, które by to nakazywały. Wyznacznikiem nie powinien być pierwszy śnieg, wtedy bowiem dochodzi do największej liczby stłuczek. Dla wielu takim terminem jest początek listopada. Trzeba jednak pamiętać, że opony letnie tracą swoje właściwości już wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Pracownicy serwisów oponiarskich zalecają zatem wymianę, gdy średnie dobowe temperatury oscylują wokół tej wartości. Zgodnie z prawem minimalna głębokość bieźnika powinna wynosić 1,6 mm, w praktyce zimówki mające poniżej 4 mm mogą nie radzić z odprowadzaniem spod kół śniegu lub błota pośniegowego.

- W zimowych warunkach, zwłaszcza jeśli samochód nie jest garażowany, należy szczególnie dbać o akumulator. Niskie temperatury mogą powodować jego szybsze rozładowanie, dlatego trzeba regularnie sprawdzać jego stan techniczny - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

W wielu zakładach mechanicznych sprawność akumulatora sprawdzona zostanie bezpłatnie. Można o to poprosić przy okazji wizyty z innego powodu.

Podczas przemieszczania się na krótkich dystansach warto także unikać włączania nadmiernej liczby odbiorników prądu, a więc rozsądnie korzystać z ogrzewania, radia czy samochodowej ładowarki do telefonu. Dzięki temu akumulator ma większe szanse, by w pełni naładować się w trakcie jazdy i nie sprawiać kłopotu po całonocnym postoju.

Kluczową kwestią jest również odpowiedni płyn do spryskiwaczy. Kiedy na jezdni zalega błoto pośniegowe, pozwala on utrzymać przednią szybę w czystości. Zadbajmy, by w pojemniku znajdował się płyn odporny na działanie zimna - tak aby nie zamarzł wtedy, gdy będzie najbardziej potrzebny. Jest tutaj jeszcze jedno ryzyko - zamarznięty płyn może nawet doprowadzić do rozsadzenia zbiornika, w którym się znajduje. Efekt? Koszty i stracony czas na wizytę w warsztacie.

Niezbędna w przypadku wystąpienia opadów śniegu okaże się szczotka do odśnieżania. Skrobaczka czy odmrażacz do szyb (produkty w atomizerze starczają na dłużej niż w sprayu, ale nie sprawdzają się przy silniejszym wietrze) to kolejne przydatne elementy w bagażniku. Dlaczego w bagażniku? Jeżeli przymarzną uszczelki w drzwiach, a brak przy sobie odmrażacza do zamków, to właśnie klapa bagażnika okazuje się najczęściej drogą do kabiny auta. Uwaga - odmrażaczy do zamków używajmy z umiarem.

- Należy pamiętać o usunięciu śniegu z całego samochodu. Nie chodzi tylko o poprawę widoczności, lecz także o to, by śnieg spadający z samochodu podczas jazdy nie stanowił zagrożenia dla innych kierowców - podkreślają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. - Trzeba również dokładnie oczyścić tablicę rejestracyjną. Jeśli będzie ona nieczytelna, grozi to mandatem.

Jeżeli w mroźny poranek okaże się, że nie można odpalić silnika, mogą pomóc przewody rozruchowe, za pomocą których "pożyczamy" prąd z akumulatora innego pojazdu (koniecznie należy pamiętać o prawidłowej kolejności podłączania i odłączania - instrukcje są na każdym opakowaniu). Podczas mrozów usługi pomocy przy rozruchu oferują za opłatą niektóre korporacje taksówkarskie. Dobrze jednak będzie upewnić się, czy taka pomoc nie przysługuje w ramach wykupionej polisy assistance. Sprawdzone - sporo kierowców nie ma nawet pojęcia, że mogą skorzystać z tego typu wsparcia, bo posiadają wersję rozszerzoną wspomnianego ubezpieczenia.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)


Bądź przygotowany na opady śniegu, mróz i śliskie drogi komentarze opinie

  • jarek - niezalogowany 2018-01-28 23:50:21

    ja jestem gotowy na zimę, nie wiem tylko na którą, bo w tym roku to chyba nie popada już za wiele. Ale oponki sobie zamówiłem na logistyce opon, to może się na za rok przydadzą :)

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl