Felietony, Bądźmy szczerzy - zdjęcie, fotografia

Emocje powyborcze opadły, przyszedł czas na rozpoczęcie kampanii prezydenckiej. Po obu, a właściwie po kilku stronach barykady trwają gorączkowe przygotowania do znalezienia idealnej przeciwwagi dla Andrzeja Dudy, który raczej na pewno będzie się ubiegał o reelekcję.

W senacie, a właściwie dookoła senatu widzimy dalej chocholi taniec o większość, znalezienie marszałka, zawarcie sojuszy itp. Krążą słuchy, że PiS jednak nie zdołał nikogo namówić na współpracę i będzie musiał zadowolić się koalicjami w konkretnych tematach, kleconymi na szybko. Dość rozpaczliwa, choć na wskroś demokratyczna, próba oprotestowania wyników wyborów raczej na pewno nie przyniesie zmiany w składzie izby zadumy.

O wiele gorętszy jest temat poszukiwania kandydata wagi ciężkiej do przeciwstawienia w przyszłorocznych wyborach Andrzejowi Dudzie. I na tych rozważaniach skoncentrujemy pierwszą część twitterowych rozważań. Jako, że wszystko wskazuje na to, że w pierwszej turze zobaczymy przynajmniej kilku kandydatów, wiele komentarzy koncentrowało się na rozważaniu, czy obecnemu prezydentowi uda się zwyciężyć w pierwszej turze.

Zaczniemy od akcentu humorystycznego. Andrzej G. relacjonuje fragment spotkania klubu parlamentarnego PiS w Ożarowie i wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego: J.Kaczyński zapowiada, że kandydatem na prezydenta w wiosennych wyborach będzie Andrzej Duda. Milknie, odwraca się w stronę Gowina i Ziobry, rzuca: chyba, że panowie macie inne zdanie, innych kandydatów, może któryś z was wystartuje. Sala ryknęła śmiechem.

Skoro wiemy co będzie na prawicy, to profil Gazety Wyborczej dodaje: Andrzej Duda w trasie. Wręcza medale, odsłania pomniki i już walczy o prezydenturę.

W tym miejscu wtrącimy: dobrze, że nie ma doradców w stylu Pana Tyszkiewicza z Białegostoku, bo pewnie usłyszałby: nic nie robimy, mamy 70 procent. Zakonnica, pasy, ciąża, wtórowałby mu pewien redaktor naczelny.

Analityk Marcin Palade pokazuje pierwsze sondaże gdyby wybory miały odbyć się teraz: Preferencje prezydenckie w sondażu IPSOS dla okopress (zdecydowani wyborcy):

Duda – 45%

Kidawa-Błońska – 26%

Biedroń – 10%

Kosiniak-Kamysz 9%

Korwin-Mikke 7%

Dodaje w kolejnym tweecie: Wg mnie na dzisiaj mamy trzy scenariusze:

  1. Andrzej Duda wygrywa w I turze

  2. Do II tury wchodzi Kidawa-Błońska, a o zwycięstwie decydują głosy Konfederacji

  3. Dogrywka Duda - Kosiniak-Kamysz, gdzie wynik jest otwarty

Ciekawe jest to, że prawie nikt nie bierze poważnie kandydatury Donalda Tuska jako przeciwwagi dla Andrzeja Dudy. Chyba jednak skala negatywnego elektoratu i złych wspomnień każe liderom PO szukać nowych rozwiązań. Ale nawet w ośrodku opozycji mamy różne zdania. Portal tvp info podaje na twitterze słowa Julii Pitery: Pitera: Kandydatura Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na prezydenta „nie rokuje nadziei w zderzeniu z Andrzejem Dudą”.

Polska Normalna widzi to inaczej: W kampanii Dudy w 2015 brały udział dziesiątki farm trolli i tysiące botów opłacanych m.in. przez kasę wyprowadzoną ze SKOK-ów. Duda, jak i PiS doszli do władzy na kłamstwach i kupczeniu publiczną kasą. #mafiaPiS

Stefan Wójcik podsumowuje: Z Faktów TVN można wywnioskować jedno: stawiają wszystko na wybory prezydenckie. Czy Prawi też masowo się zaangażują w bój o 2 kadencję Andrzeja Dudy? Ja zdecydowanie tak! Na wiosnę będę walczył!

Jesteśmy podobnego zdania. Kampania zaczęła się już dzisiaj i niewątpliwie skupi siły i środki po obu stronach barykady. Bez zaplecza w postaci prezydenta, PiS-owi będzie bardzo ciężko rządzić.

Teraz porozmawiajmy szczerze, jak w tytule felietonu: AgoraSA poinformowała na twitterze: Z ostatniej chwili! Znamy datę premiery książki Donalda Tuska. 12 grudnia w wydawnictwie Agora ukaże się „Szczerze” - dziennik opowiadający o kulisach europejskiej polityki i kluczowych momentach ostatnich lat. #donaldtusk #szczerze #wydawnictwoagora

Twitter, jako loża szyderców nie mógł zostawić tego bez komentarza. Na pierwszy ogień wpis użytkownika Włodzimierz Graff: Szczerze?! „Obaj z ojcem wiedzieliśmy, że...mówiąc kolokwialnie to lipa” (Michał Tusk)

Wtóruje mu Jowita: Tusk ponoć napisał książkę pt.”Szczerze”. Ten człowiek szczerze powiedział tylko jedno zdanie: „Polskość to nienormalność” Nic bardziej szczerzego ponadto nie powie.

Anna Gańska-Lipińska dodaje: Fraszki „Na literaturę” Tusk-szczerze, Schetyna-zwycięsko, Kwaśniewski-trzeźwo, Wałęsa-mądrze, Komorowski-bezbłędnie. Tak powstanie pięć tomów Ksiąg zebranych „Na brednie”.

Idealnie podsumowuje to Cień Wielkiego Cienia: #Szczerze...nie pamiętam, szczerze...nie posiadam wiedzy, szczerze...nic mi nie wiadomo, szczerze...nie mam informacji, szczerze...nie słyszałem, nie widziałem, szczerze...nie odnajduję w pamięci, szczerze...nie znam tematu, szczerze...nie przypominam sobie.

A jak Wy uważacie, drodzy Czytelnicy, powiedzcie szczerze: kupicie książkę Donalda Tuska? Czy z tego może być kolejny Nobel?

(Włóczykij/ Foto: pixabay.com/ fist-bump)

Bądźmy szczerzy komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama