Polityka, Będzie głosowanie odwołanie zarządu województwa Wszystko przez nieobecność radnej - zdjęcie, fotografia

Nieobecność na sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego radnej Justyny Żalek wprowadziła niemałe zamieszanie wśród wszystkich radnych. Obecny zarząd województwa podlaskiego nie otrzymał wotum zaufania – co oznacza, że będzie musiało się odbyć głosowanie nad jego odwołaniem. Ale raczej na takie odwołanie nie ma co liczyć.

Podobnie jak radni miejscy, dziś radni Sejmiku Województwa Podlaskiego podejmowali decyzję o wotum zaufania i udzieleniu absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok. Czyli de facto tych decyzji, które były podejmowane jeszcze przez poprzedników z koalicji PSL – PO. Zanim doszło do głosowania, wszystkie komisje wypowiedziały się pozytywnie i samo głosowanie na wtorkowej sesji miało być właściwie formalnością. Ale tak się nie stało.

Wyjaśniamy, że do udzielenia wotum zaufania zarządowi województwa potrzebna jest bezwzględna większość, czyli w przypadku Sejmiku Województwa Podlaskiego 16 głosów z 30. Zjednoczona Prawica taką ilością szabel dysponuje i wydawało się, że nikt nie powinien się wyłamać. Zabrakło jednak radnej Justyny Żalek z klubu Prawa i Sprawiedliwości i jej głosu. Zatem za udzieleniem wotum zaufania było tylko 15 radnych. Wstrzymało się od głosu 9 radnych z klubu POKO i PSL, zaś jeden radny zagłosował przeciw. Taka sytuacja oznacza, że najwcześniej w terminie 14 dni od wtorkowego głosowania trzeba będzie zwołać kolejne posiedzenie Sejmiku, aby tym razem przegłosować odwołanie całego zarządu województwa.

Marszałek województwa wraz z całym zarządem, mimo takiej sytuacji raczej nie powinni się przejmować brakiem wotum zaufania. Do odwołania zarządu potrzebnych bowiem będzie 18 głosów, a samo głosowanie musi przebiegać jawnie.

- Nieudzielenie przez sejmik województwa wotum zaufania zarządowi województwa jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu. To prawo działa z automatu. I taki wniosek o odwołanie zarządu powinien zostać złożony na początku lipca lub później. Ustawodawca nie określił do kiedy wniosek musi stanąć na sesji, ale określił, że najszybciej może się to stać po 14 dniach od dnia nieudzielenia wotum zaufania. Na miejscu marszałka i jego zarządu byłbym jednak spokojny, ponieważ głosowanie o odwołanie musi odbyć się większością 3/5 głosów wszystkich radnych. Zatem klub opozycyjny musiałby mieć 18 radnych, którzy zagłosują za odwołaniem i to w głosowaniu jawnym, a więc jeśli ktoś z większościowego klubu PiS chciałby przejść na stronę opozycji, byłby znany z imienia i nazwiska – wyjaśnił naszej redakcji prof. Jarosław Matwiejuk, konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Prowadzący obrady Przewodniczący ogłosił w tej chwili przerwę w obradach do godziny 18.30. Być może radna Justyna Żalek do tego czasu pojawi się na sesji, aby wziąć udział w głosowaniu nad absolutorium dla zarządu województwa. Nie zmienia to jednak procedury, o której mówił konstytucjonalista. Choć powody nieobecności radnej Justyny Żalek nie są znane, to jest ona świeżo upieczoną mamą i być może obowiązki rodzicielskie zatrzymały ją z dzieckiem a nie na sesji Sejmiku Województwa.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: wrotapodlasia.pl)

Będzie głosowanie o odwołanie zarządu województwa. Wszystko przez nieobecność radnej komentarze opinie

  • gość 2019-06-19 13:47:25

    Kosicki coraz bardziej osaczany ...

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama