Benzyna i olej napędowy potaniały. Prognozy na najbliższy tydzień również są obiecujące

Motoryzacja, Benzyna napędowy potaniały Prognozy najbliższy tydzień również obiecujące - zdjęcie, fotografia

W minionym tygodniu ceny paliw na polskich stacjach nieznacznie spadły. Jest szansa, że ten zniżkowy trend utrzyma się także w najbliższych dniach. Mimo tego już wiadomo, że tankowanie samochodów w związku z wyjazdami na ferie zimowe będzie i tak droższe niż przed rokiem.

Paliwa tanieją i widmo przekroczenia psychologicznej bariery 5 złotych za litr benzyny i diesla oddala się. I to jest dobra wiadomość.

- W oczekiwaniu na pierwsze oficjalne efekty ubiegłorocznego porozumienia w kwestii ograniczenia produkcji ropy naftowej, od początku roku ceny ropy naftowej pozostają w trendzie bocznym, co przy jednoczesnym umocnieniu złotego wobec USD pozwoliło na spadek cen hurtowych w kraju. Taka sytuacja sprawia także, że na stacjach ceny paliw nieznacznie ale spadają. Od początku roku wszystkie paliwa tanieją średnio o 4 - 5 groszy na litrze. To jednak wciąż mało, by zrekompensować podwyżki z listopada i grudnia ubiegłego roku. W kolejnym tygodniu stycznia ceny paliw na stacjach mogą w dalszym ciągu nieznacznie tanieć, średnio o ok. 3 gr/l - uważa Urszula Cieślak z Biura Maklerskiego Reflex.

Jednocześnie razem z Rafałem Zywertem z BM Reflex podkreśla, że w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego za wszystkie paliwa płacimy obecnie więcej. Benzyna bezołowiowa 95 jest droższa o 64 gr/l, olej napędowy aż 74 gr/l, a LPG o 32 gr/l. To z kolei już taką dobrą wiadomością nie jest.

- Rozpoczyna się okres ferii zimowych i wyjazdów na zimowy odpoczynek. Wyraźnie widać, że rachunki za tankowanie będą wyższe od 15 do 19%. W ubiegłym roku przez cały okres ferii nie notowaliśmy podwyżek cen na stacjach, czy tak będzie i w tym roku? Wydaje się, że szanse na taki scenariusz są mniejsze niż rok temu - stwierdza.

Według firmy Information Market SA, prowadzącej branżowy portal e-petrol.pl, teraz średnio litr benzyny 98 kosztuje 5,07 zł, benzyny 95 - 4,73 zł, oleju napędowego - 4,64 zł, a autogazu - 2,25 zł.

Prognoza analityków z e-petrol pl na rozpoczynjący się tydzień - dr Jakuba Boguckiego i Grzegorza Maziaka - zakłada, podobnie jak ocenia BM Reflex - dalszy nieznaczny spadek cen. Fachowcy szacują, że przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw będą wyglądały następująco: 4,67 - 4,77 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,57 - 4,67 zł/l i 2,19 - 2,26 zł/l dla autogazu.

(Piotr Walczak / Foto: BI-Foto)

Benzyna i olej napędowy potaniały. Prognozy na najbliższy tydzień również są obiecujące komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama