Motoryzacja, Benzyna tanieje Wzrasta liczba stacji cenami poniżej - zdjęcie, fotografia

Ceny paliw nareszcie spadają. Zdaniem fachowców w najbliższych dniach tempo obniżek będzie większe. Powodem jest taniejąca ropa naftowa, co przełoży się na sytuację na polskich stacjach na przełomie listopada i grudnia. Na większości z nich za litr benzyny bezołowiowej powinniśmy płacić poniżej 5 zł. W przypadku oleju napędowego skala korekt w cennikach będzie mniejsza.

Obecnie - jak podaje Biuro Maklerskie Reflex - benzyna kosztuje w Polsce średnio 5,05 zł, zaś olej napędowy 5,29 zł.

- Tak dużej różnicy cen tych dwóch gatunków paliw na naszych stacjach jeszcze w historii nie obserwowaliśmy. Dokładniej mówiąc, mieliśmy okresy, kiedy różnica cen benzyny i diesla w Polsce sięgała ponad 70 gr/l brutto - w lipcu 2009, ale wówczas to diesel był tańszy. Tegoroczny okres sezonowego spadku popytu na benzyny zbiegł się w czasie z większa korektą spadkową na rynku ropy naftowej, co jeszcze bardzie pogłębiło obniżki cen benzyny. Olej natomiast ze względu na początek sezonu grzewczego na półkuli północnej tanieje w dużo niższym tempie - wyjaśniają eksperci z BM Reflex.

Według Rafała Zywerta z tej firmy wszystko wskazuje na to, że przynajmniej do wiosny benzyna na naszych stacjach pozostanie tańsza niż olej napędowy. Różnica w cenach tych dwóch paliw może się jeszcze powiększyć.

- Z ulgą powinni odetchnąć natomiast kierowcy tankujący autogaz. Litr tego paliwa drożał na naszych stacjach nieprzerwanie od początku września. Aktualnie można pokusić się o stwierdzenie, że szczyt cenowy na tym rynku również mamy za sobą. Najbliższe tygodnie powinny przynieść poprawę sytuacji cenowej również na tym rynku. Średnia krajowa detaliczna cena autogazu to obecnie 2,53 zł/l - informuje BM Reflex.

Zdaniem analityków e-petrol pl możliwe przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na ten tydzień tydzień wyglądają następująco: 4,91 - 5,03 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,18 - 5,27 zł/l i 2,43 - 2,51 zł/l dla autogazu.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)

Benzyna tanieje. Wzrasta liczba stacji z cenami poniżej 5 zł za litr komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama