Polityka, Bezpartyjni Samorządowcy Startujemy wyborach stołków - zdjęcie, fotografia

Dość późno medialną kampanię informacyjną w województwie podlaskim rozpoczął Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy (lista nr 8). Pierwsza konferencja prasowa zorganizowana została w piątek, 27 września, a podczas niej nie zostały jeszcze przedstawione elementy programu. Te dziennikarzom mają zostać zaprezentowane wkrótce. Tymczasem wyjaśniono start w wyborach mimo tego, że nie zarejestrowano ogólnopolskiej listy, a udało się to tylko w 19 z 41 okręgów.

Jedynką w okręgu nr 24, obejmującym województwo podlaskie, jest Łukasz Dymko (na zdjęciu w środku), przedsiębiorca, białostoczanin.

Zarejestrowaliśmy się w 19 okręgach. Fakt, że zabrakło nam dwóch okręgów do startu ogólnopolskiego, nie zmienia stanu rzeczy, że i tak zdecydowaliśmy, iż startujemy. Nie dla stołków poselskich i bonifikat płynących z tytułu bycia posłem, a dla idei i realizacji naszego programu. To, że nie udało się zarejestrować komitetu ogólnokrajowego, nie zmienia naszej sytuacji. Nadal idziemy do tych wyborów, będziemy nieśli nasz program i uświadamiali społeczeństwo - powiedział Łukasz Dymko.

Dymko startuje reprezentując Białystok. Nie rozwinął na razie kwestii programowych, o nich ma opowiedzieć wkrótce. Tłumaczył, że lista w naszym okręgu składa się z 27 osób. Są to ludzie z całego województwa podlaskiego.

Przedstawił przy tym Janusza Maksimiuka (na zdjęciu z prawej), znajdującego się na trzecim miejscu listy Bezpartyjnych i Samorządowców. To przedstawiciel Federacji dla Rzeczypospolitej Marka Jakubiaka. On z kolei mówił o tym, co go martwi w kontekście nadchodzących wyborów.

Data 13 października już się pojawiła w historii wyborów do Sejmu. To było w 1985 roku. Wtedy pierwszy raz odeszliśmy od mandatu wolnego na rzecz zasady proporcjonalności - wyjaśnił Maksimiuk.

Podkreślił, że lud, który mógł swojego przedstawiciela odwołać, stracił ten przywilej przez zasadę proporcjonalności.

Mam nadzieję, że po tych 34 latach,to będą ostatnie wybory, które mają taką antyobywatelską formę, jeśli chodzi o ordynację wyborczą. Liczę, że nasza władza rządząca, niezależnie kto to będzie po 13 października, zwróci uwagę na to, że chcielibyśmy, aby każdy region, każda mniejsza lokalna społeczność, miała możliwość wystawienia i dania możliwości wyboru wyborcom kandydata, który będzie reprezentował swój region - dodał Maksimiuk. - My utożsamiamy się z województwem podlaskim, jesteśmy częścią województwa podlaskiego.

Druga rzecz, która martwi Janusza Maksimiuka, to podejście wyborcy do wyborów.

Dzisiejsza polityka ma w sobie bardzo dużo emocji. Z reguły są to złe emocje, kiedy głosujemy nie za kimś, tylko przeciwko komuś. Chcielibyśmy, żeby wyborcy nastawili się na głosowanie na listy, z którymi utożsamiają się ideowo, nie zwracając się z uwagi na to, czy to będzie zmarnowany głos, czy nie. Żeby nie wstydzili się powiedzieć swoim znajomym i rodzinie, na kogo oddali głos. Za dużo jest kalkulacji, za mało ideowego podejścia. Nie dajemy szansy kandydatom, którzy mają prospołeczne, proobywatelskie postulaty do zaoferowania - powiedział.

Głos zabrała także Halina Strociak (na zdjęciu z lewej), od 20 lat związana z gminą Wasilków, mieszkająca w Sochoniach. Stwierdziła, iż Sochonie udowodniły, że społeczność stać na to, by organizować się i radzić sobie z problemami, które jej dotyczą. Podziękowała też za zaszczyt, że może reprezentować ludzi.

Łukasz Dymko przyznał, że ciężko jest mówić o wyniku, na jaki liczy.

My liczymy na poparcie społeczeństwa. Poparcie, które da nam możliwość budowania naszych struktur i dalszej walki. Gdybyśmy popatrzyli tylko na wyniki cyfrowe, to nie różnilibyśmy się niczym od tych, co startują nie dla idei, a dla stołków. Dla nas ważne jest, by nieść w świadomości społecznej nasze postulaty oraz żeby ta świadomość prospołeczna się rozwijała. Jeżeli by nam zależało na stołkach, to byśmy listę wycofali. Bo taktycznie, mając zarejestrowanych 19 okręgów, my mamy szanse na wejście do parlamentu tylko matematyczne - podsumował.

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, 13 października.

(Piotr Walczak)

Bezpartyjni i Samorządowcy: Startujemy w wyborach dla idei, a nie stołków komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama