Polityka, Bezpartyjni samorządowcy przedstawili swój program kwestii światopoglądowych - zdjęcie, fotografia

Program Bezpartyjnych i Samorządowców składa się z pięciu elementów, każdy z nich ma też pięć podpunktów. Główne hasła to: ekologia, bezpieczne państwo, przedsiębiorczość, skuteczne państwo i zdrowie. Podlascy kandydaci do Sejmu podkreślili, że będą dążyć do tego, by wszystkie zostały bezwzględnie zrealizowane, to dla nich punkt honoru. Zdają sobie przy tym sprawę, że w najbliższych wyborach nie osiągną wyniku pozwalającego na wprowadzenie swoich przedstawicieli do parlamentu, ale chcą budować struktury, by w kolejnych osiągnąć satysfakcjonujący wynik, pozwalający na realizację ich założeń.

Co istotne, w programie Bezpartyjnych i Samorządowców nie ma kwestii światopoglądowych. To oznacza, że w ich szeregach jest miejsce dla ludzi o różnym podejściu do spraw obyczajowych czy kulturowych.

Podczas spotkania z dziennikarzami jako pierwsza mówiła Izabela Koniuch, na co dzień działająca w stowarzyszeniu Miasto Mieszkańców, zajmująca się przeważnie sprawami społecznymi, codziennymi problemami ludzi, lokalnych społeczności. Chciałaby skończyć z długimi kolejkami do lekarzy, proponując m.in. likwidację NFZ.

Jej pomysłem jest też bezpłatna komunikacja miejska. Uważa, że powinno to być ujednolicone w całej Polsce. Tak, by nie było sytuacji, że w Białymstoku są jakieś zniżki, w kolejnym inne, a w następnym jeszcze inne.

Jeśli wprowadzi się bezpłatną komunikację tak jak w Estonii, więcej ludzi będzie korzystało z autobusów i wysiądą z samochodów, co wpłynie na środowisko - powiedziała.

Propozycją Izabeli Koniuch są również automaty, w których można by było za kaucję zdawać plastikowe butelki, co dla wielu osób stanowiłoby zachętę do segregacji.

Z kolei Halina Strociak podniosła kwestię mafii śmieciowych. Chciałaby powołania agencji zajmującej się ochroną środowiska, która nie ograniczałaby się do wydawania raportów.

Załóżmy, że ktoś chce założyć składowisko. Społeczeństwo reaguje, więc taka osoba zmuszana jest przez gminę do osiągnięcia takiego raportu. Raport jest oczywiście korzystny dla tego przedsiębiorcy z tego względu, że on za ten raport płaci. My chcemy powołania agencji na wzór amerykański - tłumaczyła.

Postanowiłem wystartować w tych wyborach jako bezpartyjny samorządowiec, by pomóc w rozwoju naszego państwa - wyjaśnił Wojciech Wasilewski, radca prawny i radny Brańska. - Będąc obrońcą, pełnomocnikiem, zauważyłem wiele nieprawidłowości w procedurze cywilnej, karnej, administracyjnej, jak również wiele osób zwracało się do mnie z różnymi kwestiami na bazie samorządu terytorialnego. Dlatego uważam, że skuteczne państwo to takie państwo, które respektuje zasadę samorządności, konstytucję. Są to niezależne sądy, prokuratura, przede wszystkim niezależni sędziowie. Silny samorząd to samorząd, który pomaga i rozwija społeczeństwo obywatelskie.

Wśród postulatów Wojciecha Wasilewskiego jest rozwój szkolnictwa zawodowego i skończenie z finansowaniem partii politycznych z budżetu państwa. Jego zdaniem to obywatele, poprzez możliwość przekazania 1 proc. swojego podatku, powinni decydować, jakie ugrupowanie otrzyma pieniądze.

Kolejna rzecz to paszport w każdej gminie, bo w urzędach wojewódzkich są ogromne kolejki. Postulujemy, aby paszport można było tak jak dowód osobisty odebrać w urzędzie gminy, co je zredukuje - stwierdził. - Chcemy także przeniesienia urzędów centralnych na prowincje. Ulokowanie ich w takich miastach, jak np. Białystok czy Lublin spowodowałoby, że prowincja rozwijałaby się równomiernie.

O zdrowiu mówił Łukasz Dymko, lider listy nr 8, którą zajmuje Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy.

- Jesteśmy zwolennikami tego, by definitywnie zlikwidować kolejki. Mamy na to pomysł. Jesteśmy zwolennikami stworzenia rejestru globalnego pacjentów. Dzięki temu zniwelujemy sytuację, która już teraz ma miejsce, w której pacjenci rejestrują się do tego samego specjalisty w kilku miejscach. W ten sposób tworzona jest sztuczna kolejka, przez co stratni są wszyscy - powiedział.

Zaproponował również stypendia dla pielęgniarek i pielęgniarzy, by więcej młodych ludzi chciało iść w kierunku tego zawodu.

Kolejnym elementem jest pełne ubezpieczenie zdrowotne: około 4 mln Polaków jest wykluczonych z obiegu w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych. Chcemy objąć ich pełnym ubezpieczeń zdrowotnych - dodał.

Tak jak Izabela Koniuch podniósł kwestię likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Tak, by pieniądz szedł za pacjentem, a nie przechodził przez machinę biurokratyczną. Aby zniwelować koszty obiegu pieniądza, rozwiązaniem może być powołanie samorządowych kas pacjentów, nadzorowanych przez marszałków.

Bezpartyjni i Samorządowcy proponują też pakiet rozwiązań dla osób starszych, w tym refinansowanie leków dla seniorów powyżej 75. roku życia oraz angażowanie ich w życie społeczne.

O bezpieczeństwie mówił Janusz Maksimiuk. Jego zdaniem władze państwowe powinny lobbować w Unii Europejskiej o równomierne rozmieszczenie środków finansowych. Nie zgadza się na powstanie armii europejskiej i stwierdza, że każda armia narodowa powinna zachować suwerenność.

Chcemy też bronić polskiej waluty, dającej bezpieczeństwo gospodarcze - tłumaczył. - Jeśli chcielibyśmy zmienić walutę, to zgadzamy się, jeśli wpierw zorganizowane zostanie ogólnokrajowe referendum, minimum 18 miesięcy ogólnopolskiej debaty, a na koniec podczas głosowania w Sejmie zdecyduje o tym 2/3 głosów posłów.

Według Maksimiuka polska armia powinna zaopatrywać się w nowoczesny sprzęt w ramach współpracy z Grupą Wyszechradzką, a Wojska Obrony Terytorialnej powinny znaleźć się pod dowództwem wojskowym, a nie Ministerstwem Obrony Narodowej.

Kandydat poruszył również takie kwestie, jak obrona polskich przedsiębiorców i marek na rynkach globalnych czy konieczność wzmocnienia cywilnej części krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, jak też odpolitycznienie policji.

Na koniec Bezpartyjni i Samorządowcy przedstawili program dotyczący przedsiębiorczości. Proponują wprowadzenie PIT 0, składki liniowej ZUS nie wyższej niż 1000 zł, wspieranie małych przedsiębiorstw w zakresie pozyskiwania kapitału, nisko oprocentowanych kredytów, wspieranie innowacyjności oraz wprowadzenie elastycznego urlopu macierzyńskiego.

(Piotr Walczak)

Bezpartyjni i samorządowcy przedstawili swój program. Nie ma w nim kwestii światopoglądowych komentarze opinie

  • Ada - niezalogowany 2019-10-05 14:24:54

    Nareszcie powstała jakas alternatywa... wybierając między Skutecznymi, Konfederacją i Bezpartyjnymi to zdecydowanie Tak dla Bezpartyjnych. Jak patrzę na Liderów to tez Sawicki-Nie, Winnicki - zdecydowane nie, on chyba nawet nie jest z Białegostoku... więc Dymko wypada najlepiej.

  • Zbychu87 - niezalogowany 2019-10-05 14:27:33

    TAK dla Dymko! Koleś miał jaja że sie Kukizowi postawil... Kukiz poszedł do PSL a Dymko zrezygnował z współpracy i pozostał bezpartyjny.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama