Nieruchomości, Bezpieczny zakup lokalu - zdjęcie, fotografia
Nieruchomości 15/03/2019 19:00

Bezpieczny zakup lokalu z lub bez pośrednika oraz od dewelopera

Zakup mieszkania z rynku wtórnego od osoby prywatnej bez pośrednika w stosunku do zakupu mieszkania z udziałem biura nieruchomościto zdecydowanie najtańsza opcja. Nie musimy wypłacać prowizji dla agencji a cenę samej nieruchomości możemy negocjować bezpośrednio z jej właścicielem. Z drugiej jednak strony, wymaga to od nas dużej ilości poświęconego czasu, przeglądania setek ofert i nabycia szerokiej branżowej wiedzy, aby przejść przez wszystkie formalności bez szkody dla siebie. W tym artykule chcemy, niezależnie na jaką opcje się zdecydujemy, wskazać na co należy zwrócić uwagę, aby zakup nieruchomości odbył się bezpiecznie.

Jeśli decydujemy się na pierwszą opcję, nie zawierzajmy naszemu pierwszemu wrażeniu. Ciekawa aranżacja, odpowiednie oświetlenie, odświeżone ściany mogą odciągnąć naszą uwagę od istotnych rzeczy. Dlatego sprawdzenie stanu technicznego i prawnego to podstawa, by w ogóle rozważać zakup nieruchomości. Ocenę stanu technicznego za niewielką opłatą można zlecić specjaliście. Podstawą weryfikacji stanu prawnego jest natomiast Księga Wieczysta – koniecznie trzeba sprawdzić ją osobiście. Od czterech lat działa internetowa przeglądarka ksiąg wieczystych (http://ekw.ms.gov.pl), więc żeby ją przejrzeć nie trzeba nawet wychodzić z domu, wystarczy znać jej numer.  Znajdziemy tam informacje czy osoba sprzedająca jest faktycznie właścicielem nieruchomości, czy lokal nie jest zadłużony czy nikt inny nie zgłasza roszczeń do przeniesienia własności mieszkania. Niemniej ważne jest sprawdzenie, czy lokal nie jest zadłużony w spółdzielni mieszkaniowej lub u dostawców mediów. Warto upewnić się, czy nie toczy się jakaś egzekucja związana z tą nieruchomością, gdyż po zakupie takiego mieszkania nabywca odpowiada na równi z dłużnikiem, a komornik ma prawo do egzekucji. Jeżeli budynek, w którym zakupimy lokal jest wiekowy należałoby upewnić się czy  nie został wpisany do rejestru zabytków. Dotyczy to głownie kamienic. Jeśli tak jest, nawet najmniejszy remont będzie wymagał pozwolenia konserwatora. Na rynku funkcjonują jednak firmy lub specjaliści, którzy zajmują się weryfikacją nieruchomości na życzenie klienta.

Jeśli zrezygnujemy z zaoszczędzenia na prowizji dla agencji nieruchomości wszystko powyższe weźmie na siebie pośrednik. Rolą biura nieruchomości jest dopilnowanie, aby proces kupna mieszkania przebiegł sprawnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. To co my będziemy musieli zrobić, to podpisać umowę z pośrednikiem – wymaga tego prawo. W umowie powinien znaleźć się numer licencji pośrednika, która upoważnia go do wykonywania zawodu oraz informacja o posiadanym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Umowa stanowi nasze zabezpieczenie na wypadek, gdyby pośrednik zaniedbał swoje obowiązki lub działał na naszą szkodę. Szczegółowe warunki umowy należy ustalone indywidualne, dlatego należy zadbać o to, aby w dokumencie znajdował się taki zakres zadań pośrednika. W umowie bezwzględnie należy również zawrzeć wysokość wynagrodzenia agenta.

A jak bezpiecznie zakupić lokum u dewelopera?

Przygotowując się do zakupu nieruchomości od dewelopera warto na pewno zajrzeć do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), z którego można dowiedzieć się, czy deweloper nie został postawiony w stan upadłości.

Konieczna jest weryfikacja, czy deweloper jest właścicielem czy użytkownikiem wieczystym gruntu. Najłatwiej sprawdzić to w Księdze Wieczystej, z której dowiemy się też, czy działka lub budynek nie są obciążone hipoteką lub niespodziewanymi służebnościami. Jeśli znajdziemy w niej informacje o hipotekach zabezpieczających spłatę kredytu na zakup działki lub budowę bloku to nie problem, jedynie dopilnujmy, by w chwili zawarcia umowy deweloper przedstawił zaświadczenie z banku, który zobowiązuje się zwolnić z obciążeń kupowane mieszkanie.

Podpisując umowę z deweloperem, zadbajmy by znalazły się tam zapisy o karach umownych za jej niedotrzymanie przez każdą ze stron. Zabezpieczymy się, by w przypadku opóźnień w realizacji inwestycji z winy dewelopera, można było dochodzić odszkodowania.

Szczególnie na wczesnych etapach inwestycji warto zapoznać się z pozwoleniem na budowę. W dokumencie tym będą zawarte np. informacje o tym, jak będzie wyglądał budynek a także jego otoczenie. O ile obecne otoczenie łatwo jest sprawdzić osobiście, to dowiedzieć się jak będzie wyglądało ono za kilkanaście lat, nie jest już tak łatwo. Wprawdzie zgodnie z ustawą deweloperską firma sprzedająca nowe mieszkania ma obowiązek przygotowania tzw. prospektu informacyjnego i zawarcia w nim szczegółowych informacji o planowanych w promieniu 1 km inwestycjach takich jak budowa dróg, torów kolejowych, oczyszczalni ścieków i innych obiektów obniżających komfort życia, ale warto poświęcić czas i samodzielnie także przeprowadzić małe dochodzenie sprawdzając plan zagospodarowania przestrzennego i zamiary gminy dotyczące najbliższej okolicy.

Można też samemu przyjrzeć się deweloperowi. Łatwo jest to zrobić, gdy deweloper jest notowany na giełdzie, bo bez problemu można prześwietlić historię i sytuację jego firmy. W przypadku gdy nie jest, wymaga to od nas więcej zachodu, ale nie jest niemożliwe. Można sprawdzić jakość zakończonych już inwestycji, odwiedzając taką budowę, rozmawiając z podwykonawcami (czy deweloper nie ma zaległości w płatności) lub mieszkańcami.

z poważaniem

regionalny portal nieruchomości - portal który łączy:  mieszkania.podlasie.pl


Zdjęcia użyte w tekście mają charakter poglądowy. Źródło: pixabay.

Bezpieczny zakup lokalu komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama