Piłka nożna, Bezstronność jagiellońsku Podlaski Związek Piłki Nożnej kluczy paragrafach - zdjęcie, fotografia

Są ludzie, dla których piłka nożna jest prawie jak religia. Są jednak i tacy, dla których jest to stan umysłu. O którym z tych dwóch przypadków głosi poniższa historia, zostawiamy domysłowi czytających. Rzecz dzieje się współcześnie, a miejscem akcji jest Podlaski Związek Piłki Nożnej. W tle jawi się niezależność tego związku, któremu szefuje pracownik Jagiellonii, w sprawie dotyczącej tejże właśnie Jagiellonii.

Ale do rzeczy. W regulaminie rozgrywek lig piłkarskich na Podlasiu jest zapis, który ogranicza liczbę zawodników cudzoziemców spoza Unii Europejskiej do jednego. Paragraf 12 tego regulaminu stanowi, że w meczu mistrzowskim (pucharowym) na boisku może biegać TYLKO JEDEN taki zawodnik. W tym samym paragrafie jest też i wyjątek od tej reguły: Zarząd Podlaskiego Związku może - na wniosek zainteresowanego klubu - wyrazić zgodę na udział więcej niż jednego takiego zagranicznego zawodnika. 

W obecnym sezonie (wystartował kilka tygodni temu) w IV lidze grają rezerwy Jagiellonii. W tej drużynie w ostatnich trzech meczach regularnie występowało po dwóch zawodników spoza Unii. I tu się zaczynają schody. Jagiellonia nie dostała zgody na występy swoich zawodników od Zarządu Podlaskiego ZPN. To zdanie co najmniej 3 członków Zarządu, którzy twierdzą, że Jagiellonia nie występowała o to. Co więcej - ich zdaniem - Zarząd takiej uchwały nie podejmował i nie ma na to śladu w dokumentach. Wydawałoby się, że sprawa jest prosta - żółto-czerwone rezerwy powinny przegrać walkowerem, a klubie ktoś dostać po głowie za to, że czegoś nie przypilnował. Proste? No właśnie nie! 

Podlaski Związek Piłki Nożnej walkowerów nie przyznał. Nie zrobił tego, bo... w 2016 roku o zgodę na występy dwóch obcokrajowców spoza UE w SWOJEJ drużynie wystąpiła Warmia Grajewo. Dostała na to zgodę 6 września 2016 roku i zawodnicy ci grali w sezonie 2016/17. Jaki to ma związek z sytuacją rezerw Jagiellonii w 2019? Ano taki, że w Podlaskim ZPN zadecydowano, że w 2016 roku Zarząd związku zgadzając się na występy w Warmii dwóch grajków spoza Unii zgodził się - uwaga, uwaga! - na grę zawodników spoza Unii WE WSZYSTKICH klubach i bez żadnych ograniczeń czasowych. Dlatego Podlaski ZPN nie ukarał Jagiellonii walkowerami. 

Skąd o tym wiadomo? Taką linię obrony prezes Sławomir Kopczewski przedstawił dziennikarzowi piłkarskiego portalu www.weszlo.com. Na dowód przesłał mu też uchwałę nr 01/IX/2016 z dnia 06 września 2016 roku potwierdzającą, że na wniosek Warmii zarząd zgodził się, aby w każdej drużynie mogło grać w IV lidze po dwóch zawodników spoza UE. Czyli sprawa się wyjaśniła? Niestety, nie bardzo.

Tak się bowiem składa, że zarówno portal www.weszlo.com jak i nasza redakcja, dysponuje protokołem z posiedzenia Zarządu z tego dnia, w którym uchwała o takiej numeracji traktuje o czymś całkowicie innym. Co więcej - kilku członków Zarządu stanowczo twierdzi, że nie przypomina sobie takiej decyzji mówiąc, że w życiu nie zagłosowałoby za, bo... przepisy PZPN i regulamin rozgrywek pozwalają na grę dwóch i więcej zawodników spoza UE tylko na WNIOSEK ZAINTERESOWANEGO KLUBU. A uchwała w tej sprawie podobno zapadła.... jednogłośnie. O co tu zatem chodzi? 

Analizując treść przepisu zgodę na grę zawodników wyraża "Zarząd Podlaskiego ZPN (...) na wniosek zainteresowanego klubu". Jak zatem wyjść z tego przepisu na generalną zasadę, że wszyscy mogą wszystko? Co więcej: zasady - po dwóch spoza UE w każdym klubie na Podlasiu - nie da się zastosować gremialnie do wszystkich klubów na Podlasiu, bo jest to niezgodne z przepisami Polskiego Związku Piłki Nożnej, który taką liczbę w 2019 ograniczył wprowadzając tylko indywidualne wyjątki.  Co więcej: w regulaminie rozgrywek piłkarskich na Podlasiu całkiem niedawno sam Zarząd Podlaskiego ZPN jednogłośnie (więc z prezesem Kopczewskim włącznie) przegłosował zapis, że może grać  tylko JEDEN zawodnika spoza UE, a wyjątki przyjmowane  są tylko na wniosek zainteresowanych klubów.  

Jest grupa klubów, która w tej sprawie czuje się oszukana, bo nie znała treści uchwały Zarządu wskazanej przez Kopczewskiego. Uchwały Zarządu - wbrew przedwyborczym obietnicom prezesa Kopczewskiego - nie są i nie były publikowane na stronie internetowej, a  przepis cytowany przez prezesa pojawił się tam całkiem niedawno. W tej sytuacji mówią one o gigantycznym bałaganie lub karygodnej stronniczości i złej woli. Część działaczy zachodzi w głowę jak to możliwe, że w tak oczywistej sprawie Związek karkołomnie kluczy i interpretuje prawo na rzecz Jagiellonii, a w pozostałych orzekając walkowery przeciw innym klubom trzyma się litery prawa bardziej niż dżihadysta litery Koranu. Co budzi szczególnie duże emocje? Fakt, że prezes związku ciągle jest pracownikiem Jagiellonii i w tej sprawie powinien milczeć, a na dobry ład w ogóle wyłączyć się z procesu decyzyjnego. Tymczasem nie tylko jego koledzy z Zarządu widzą, że jest inaczej. 

- W tej sprawie podjęto decyzję faworyzującą Jagiellonię. Trudno nam uwierzyć, że w innych sprawach - spornych z Jagiellonią - związek z prezesem z tego klubu zachowa się inaczej. Boli nas, że gdy trzeba ukarać Jagiellonię związek zrobił to co zrobił. Nie wyobrażam sobie, aby po tej decyzji związek odzyskał wiarę klubów, że był, jest i będzie bezstronny - powiedział jeden z członków Zarządu w rozmowie z naszą redakcją. 

Pisaliśmy na wstępie: piłka nożna to religia lub stan umysłu. My doszliśmy do wniosku, że na Podlasiu chyba bardziej niż gdzie indziej. W poniedziałek (2 września) opisana wyżej sprawa będzie dyskutowana na posiedzeniu Zarządu Podlaskiego Związku Piłki Nożnej i obrady zapowiadają się wyjątkowo burzliwie. W tle rozmów o walkowerach ma podobno pojawić się i wątek bezstronności Sławomira Kopczewskiego, pracownika Jagiellonii i prezesa związku w jednej osobie. 

Do tej sprawy oraz innych wydarzeń w Podlaskim Związku Piłki Nożnej jeszcze wrócimy. 

(Cezarion/ Foto: Podlaski ZPN)

Bezstronność po jagiellońsku. Podlaski Związek Piłki Nożnej kluczy w paragrafach komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama