Białostoccy kierowcy płacą OC nieco taniej

Motoryzacja, Białostoccy kierowcy płacą nieco taniej - zdjęcie, fotografia

W Białymstoku komunikacyjne OC jest stosunkowo tanie – wynika z przeglądu cen w regionach przygotowanego przez multiagencję Superpolisa Ubezpieczenia. Najwięcej obowiązkowe OC kosztuje we Wrocławiu i w Gdańsku, natomiast najmniej w Kielcach i Rzeszowie.

Niezależnie od miasta każdy kierowca porównując oferty znajdzie dla siebie OC w skrajnie różnych cenach – najtańszą polisę dzieli od najdroższej przynajmniej kilkaset złotych.

Raport o cenach OC przygotowano na podstawie kalkulacji dla dwóch przykładowych kierowców we wszystkich stolicach województw. Wyliczenia pokazują, że po dwóch latach dynamicznych wzrostów cen we wszystkich regionach podwyżki w końcu zahamowały, ale podział na wyraźnie droższe i tańsze województwa wciąż się utrzymuje.

W naszym cyklicznym przeglądzie cen sprawdzamy, jak kształtują się składki za OC w miastach wojewódzkich. Na tej podstawie wskazujemy, gdzie kierowcy muszą przygotować się na największy wydatek, a którym właścicielom pojazdu uda się kupić polisę stosunkowo tanio. Bo warto pamiętać, że niezależnie od tego, czy ceny ogólnie na rynku rosną, czy maleją, ich wysokość jest zawsze w dużym stopniu uzależniona od lokalizacji – tłumaczy Marcin Orłowski z multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia w Białymstoku.

W Białymstoku tanie OC

Superpolisa Ubezpieczenia porównała składki dla dwóch bezszkodowych kierowców. Pierwszym z nich jest 33-letni mężczyzna, który prawo jazdy ma od 10 lat, od 7 lat wykupuje ubezpieczenie OC i jeździ 5-letnim oplem astrą. Drugi to profil 37-letniego mężczyzny, który prawo jazdy ma od 15 lat, OC wykupuje od 10 lat i jeździ 4-letnim volkswagenem golfem VI.

Białystok znalazł się wśród najtańszych miast w rankingu – właściciel opla kupi tu OC już za 622,19 zł, a posiadacz golfa za 746 zł. W obu przypadkach kierowcy najmniej za OC zapłacą we Kielcach (odpowiednio 529,29 zł i 601 zł) i w Rzeszowie (542,42 zł i 600 zł). Różnice między składkami OC w najtańszych i najdroższych miastach mogą wynieść nawet kilkaset złotych. Na przykład właściciel volkswagena golfa z Rzeszowa zapłaci aż o 376 zł mniej niż w najdroższym w zestawieniu Gdańsku.

Najdrożej we Wrocławiu, Gdańsku

Na drugim biegunie rankingu cen polis w miastach wojewódzkich znajdują się Wrocław i Gdańsk. W stolicy województwa dolnośląskiego składki za ubezpieczenie zaczynają się w przypadku pierwszego kierowcy od 817 zł, a drugiego od 976 zł. Podobnie kształtują się ceny na Pomorzu, odpowiednio: 792,40 zł i 976 zł dla właściciela opla astry i vw golfa. Trzecim najdroższym miastem wojewódzkim w Polsce jest Warszawa, w której pierwszym z kierowców nie kupiłby obecnie OC taniej niż za 719,91 zł, a drugi za mniej niż 914 zł. Różnice pomiędzy pierwszymi w zestawieniu Wrocławiem i Gdańskiem a resztą miast są wyraźne. Dobrze widać to na przykładzie - ceny polis na opla astrę w czwartym Szczecinie zaczynają się od 690 zł, a to aż o 18% taniej w porównaniu z Wrocławiem.

Miejsce rejestracji samochodu ma bezpośredni wpływ na wysokość składki za polisy OC. Ubezpieczyciele wiedzą, gdzie dochodzi do największej liczby kolizji i wypadków, dysponują także własnymi statystykami likwidacji szkód – te dane stanowią podstawę do kalkulacji ceny, choć nie są to oczywiście jedyne kryteria brane pod uwagę. Kierowcy powinni pamiętać, że przygotowana dla nich oferta jest zawsze wypadkową wielu czynników i ubezpieczyciele podchodzą do każdego swojego klienta w sposób indywidualny, m.in. oceniając jego historię jazdy, wykonywany zawód czy posiadane auto – dodaje Marcin Orłowski.

Ponad 830 zł różnicy w cenach OC w obrębie Białegostoku

Warto także zwrócić uwagę, że i inne cechy kształtowania się składek OC pozostają od lat niezmienne. Na przykład regułą przy zakupie obowiązkowej polisy jest to, że porównanie ofert różnych towarzystw prowadzi do znalezienia skrajnie różnych propozycji cenowych, nawet w obrębie jednej miejscowości. Dobrze obrazuje to przykład wspomnianego kierowcy opla, dla którego najniższa cena w Białymstoku to dziś 622,19 zł w jednej z firm, ale w innej za OC musiałby zapłacić aż 1455 zł, a więc o 134% więcej.

(BL/ Foto: BI-Foto)

Białostoccy kierowcy płacą OC nieco taniej komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama