Białostoccy seniorzy mogą zgłaszać się na bezpłatne szczepienia przeciw grypie

Wiadomości, Białostoccy seniorzy mogą zgłaszać bezpłatne szczepienia przeciw grypie - zdjęcie, fotografia

Białostoczanie powyżej 60 roku życia będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. W sześciu placówkach medycznych w mieście zostanie przygotowanych ponad 3,9 tys. szczepionek.

Kulminacyjny moment sezonu grypowego w naszym kraju występuje między styczniem a marcem, dlatego aby zabezpieczyć się i uniknąć choroby, należy szczepić się już jesienią. Miasto realizuje kolejną edycję „Programu szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Białegostoku po 60 roku życia na lata 2017–2020”. Sześć podmiotów medycznych zajmie się wykonaniem tego zadania. Będą m.in. przeprowadzać działania edukacyjne, sprawdzać stan zdrowia osób chętnych do zaszczepienia i wykonywać szczepienia.

Na realizację programu szczepień w tym roku Miasto przeznaczyło ok. 190 tys. zł. Ta kwota wystarczy na zaszczepienie 3 tys. 910 osób (urodzonych w 1959 roku i wcześniej). Szczepienia będą odbywały się między wrześniem a listopadem, czyli na początku sezonu epidemiologicznego. O przyjęciu do programu będzie decydowała kolejność zgłoszeń, ale skorzystać z niego będą mogły osoby, u których nie ma przeciwskazań do realizacji szczepień.

Grypa jest poważnym problemem zdrowotnym, który można ograniczyć poprzez realizację programów profilaktycznych, przede wszystkim szczepień ochronnych. Wielu starszych osób nie stać jednak na kupowanie szczepionek. Realizując ten program chcemy pomóc białostockim seniorom i umożliwić im uniknięcie choroby – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski

W zależności od sezonu na grypę choruje ok. 5–15% populacji. Śmiertelność z powodu powikłań pogrypowych jest najwyższa wśród osób starszych. Zdaniem WHO szczepienia przeciwko tej chorobie są bezpieczną i skuteczną metodą profilaktyki powikłań pogrypowych.

Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku w 2018 r. na terenie powiatu białostockiego odnotowano ponad 49 tys. przypadków zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne. Przeciwko grypie zaszczepiło się ponad 10 tys. osób.

Placówki, w których seniorzy będą mogli zaszczepić się w ramach programu:

(Źródło: bialystok.pl/ oprac. Cezarion/ Foto: pixabay.com/ nurse)

Białostoccy seniorzy mogą zgłaszać się na bezpłatne szczepienia przeciw grypie komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama