Styl życia, Białostoccy uczniowie unijnym projekcie eTwinnig - zdjęcie, fotografia

Uczniowie VII klasy Społecznej Szkoły Podstawowa nr 11 w Białymstoku uczestniczą w międzynarodowym programie eTwinning, który pozwala na kontakt szkół partnerskich z całej Europy. Za jego pośrednictwem nauczyciele i uczniowie mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami oraz realizować międzynarodowe projekty.

- Pomysł narodził się podczas styczniowego szkolenia Erasmus+, w którym uczestniczyłam - opowiada Monika Braun, nauczycielka języka angielskiego w SSP nr 11. - Zdecydowałam się zaproponować to działanie klasie VII SP, a ponieważ było to nasze pierwsze podejście, szukałam stosunkowo prostego projektu, który zrealizujemy z naszą partnerską szkołą w Hiszpanii. 

Ostatecznie wybór padł na projekt "Sharing our way of living" ("Dzielimy się naszym stylem życia"), w którym bierze udział po 12 uczestników z obu szkół. Projekt będzie realizowany do końca maja 2019 i obejmuje kilka etapów: od zapoznania się uczestników, poprzez przedstawienie kraju, regionu lub miasta w formie prezentacji, realizację filmów pokazujących szkołę i dotyczących tradycji, kultury, jedzenia itp. 

- Mogę się w ten sposób dowiedzieć dużo o Hiszpanii, poznać fajne osoby i jest to też dobra forma nauki - mówi uczestniczka projektu Pola Sajewska. 

Uczniowie są podzieleni na grupy, w których samodzielnie opracowują materiały, a rolą nauczyciela jest jedynie nadzór nad realizacja zadania w przewidzianym terminie, wsparcie w opracowaniu materiałów oraz ewentualnie korekta językowa. Uczniowie z obu szkół zostali połączeni w pary i korespondują ze sobą na interesujące ich tematy. Platforma udostępnia tzw. TwinSpace, na którym odbywa się współpraca - kontakt i zamieszczanie materiałów.

- Projekt nie tylko umożliwia uczniom komunikowanie się w języku obcym, ale uczy też pracy w grupie, odpowiedzialności, usprawnia umiejętności korzystania ze współczesnych technologii, zapoznaje z niektórymi aspektami prawnymi (np. prawami autorskimi), a to wszystko w ciekawej i motywującej formie, w której zdobywana wiedzy służy realizacji konkretnych celów - ocenia Monika Braun.

Taka forma edukacji i kontaktu z rówieśnikami z całej Europy przypadła do gustu także dzieciom.

- To niezwykłe przeżycie - ten projekt pozwala nam sprawdzić się, nawiązać nowe znajomości, a także podszkolić swój angielski - stwierdza Mikołaj Czemiel.

- Czuję się doceniony, że mogę brać udział w tym projekcie. Kiedyś  już miałem okazję korespondować z osobą z innego kraju. To jest niesamowita przygoda i każdego zachęcam do jej przeżycia - dodaje Janek Olczyk.

Monika Braun, jako koordynatorka projektu, nie wyklucza rozszerzenia działań także na klasy licealne.

- Chciałabym im zaproponować coś bardziej zaawansowanego, np. udział w projektach naukowych zgodnych z wybranymi rozszerzeniami - tłumaczy nauczycielka. 

Program eTwinning, czyli europejska współpraca szkół i przedszkoli za pośrednictwem mediów elektronicznych, został zainaugurowany w 2005 r. jako główna akcja Programu eLearning Komisji Europejskiej, a od 214 r. jest ściśle związany z Erasmus+, programem UE wspierającym edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe oraz sportowe. eTwinning promuje współpracę szkół w Europie za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), oferując szkołom wsparcie, narzędzia oraz usługi.

(Oprac. P. Walczak / Foto: mat. pras.)

Białostoccy uczniowie w unijnym projekcie eTwinnig komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama