21°C słabe opady deszczu

Białostockie łaziki pojechały do Turcji. Zagrają w filmie

Wiadomości, Białostockie łaziki pojechały Turcji Zagrają filmie - zdjęcie, fotografia

Łaziki marsjańskie Politechniki Białostockiej – Magma 2, #next oraz RED – są już w Turcji. W miniony czwartek (10 czerwca) dołączyli do nich konstruktorzy: Maciej Rećko, Michał Ostaszewski oraz Wojciech Półtorak. Przed nimi trudne zadanie. Wspólnie z Hubertem Czerepokiem kręcić będą film pod tytułem "Początek".

Artysta, przy wykorzystaniu łazików marsjańskich oraz zainstalowanych na nich kamer GoPro rejestrujących obraz w 360 stopniach, zamierza w jednym z najstarszych miejsc kultu – świątyni Karahan Tepe w Turcji – poszukiwać odpowiedzi na pytania o początki cywilizacji. Roboty wystąpią w tej produkcji w szczególnej roli – jako jedyni aktorzy.

- Warunki w jakich roboty będą odgrywać swoje role są szczególnie trudne. Panująca w rejonie Sanliurfy temperatura sięga nawet 45°C w cieniu. Nie powinno to stanowić jednak problemu konstrukcjom, które były przegotowywane do zmagań w warunkach pustynnych, podczas zawodów University Rover Challenge w USA. Udział w projekcie stanowi niezwykle ciekawe wyzwanie. Roboty musiały zostać odpowiednio zmodyfikowane, zyskały nowe oblicza, ich konstrukcja została usprawniona. Ponadto po raz pierwszy będą wykorzystane jednocześnie trzy roboty – mówi Wojciech Półtorak.

Produkcja będzie miała premierę podczas indywidualnej wystawy Czerepoka we wrześniu w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Kolejne projekty wykorzystujące wykonane zdjęcia pokazywane będą w szczecińskiej Trafostacji Sztuki oraz Galerii Arsenał w Białymstoku (w 2018 r.). Kuratorem tej wystawy jest Monika Szewczyk – dyrektor Galerii Arsenał.

Realizacja tego interdyscyplinarnego projektu jest możliwa dzięki współpracy wielu instytucji, m.in.: Politechniki Białostockiej, Akademii Sztuki w Szczecinie (Wydział Malarstwa i Nowych Mediów), Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Trafostacji Sztuki w Szczecinie, Historisch-Technisches Museum Peenemünde (Niemcy), Uniwersytet Harran w Şanlıurfie (Turcja), Museum of Modern Art w Tbilisi (Gruzja).

Więcej zdjęć z pierwszych zajęć i ujęć filmowych naszych łazików, znajdzie się wkrótce na stronie internetowej Politechniki Białostockiej: www.pb.edu.pl.

(Źródło i foto: PB/ oprac. Kalina)

Białostockie łaziki pojechały do Turcji. Zagrają w filmie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl