Wiadomości, Białostoczan pracujących stać nieco ponad pół samochodu - zdjęcie, fotografia

W Białymstoku człowiek nudzić się nie ma kiedy. Zaskakują co chwila jak nie urzędnicy to radni, jak nie radni to prezydent. Na przykład na ostatniej sesji Rady Miasta prezydent przedłożył, a radni przegłosowali – uchwałę w sprawie miejscowych planów na osiedlu Bema. Dzięki temu głosowaniu wiadomo już, że mieszkańców zarabiających około dwóch tysięcy i więcej stać na nieco ponad pół samochodu.

Aby zrozumieć to, co się stało, trzeba wiedzieć, że radni na ostatniej, lutowej sesji Rady Miasta, zajmowali się planem miejscowym dla części osiedla Bema. To ten teren, na którym Miasto Białystok już zaczęło realizować bloki komunalne. W tym roku ma się rozpocząć budowa kolejnych bloków komunalnych. Tak się jednak złożyło, że na tym samym obszarze objętym jednym planem miejscowym znalazły się jeszcze grunty, na których będą budowane bloki, ale komercyjne, przez jednego z deweloperów.

Miasto Białystok planuje realizację ok. 1600 mieszkań w zabudowie mieszkaniowej wielorodzinnej socjalnej i komunalnej na terenie oznaczonym na rysunku planu symbolem 7MU. Przy obecnym wskaźniku urządzania miejsc postojowych na poziomie 1,3 miejsca postojowego na lokal mieszkalny planowane zamierzenie inwestycyjne wymagałoby wykonania ponad 2000 miejsc postojowych, co byłoby ekonomicznie nieuzasadnione w przypadku realizacji zabudowy socjalnej i komunalnej. Celem priorytetowym jest wykonanie odpowiedniej ilości mieszkań, co przy obecnym wskaźniku nie jest możliwe” – podano w uzasadnieniu uchwały.

W związku z tym na wniosek Prezydenta Miasta Białegostoku radni zmienili ów wskaźnik miejsc do parkowania na 0,8 miejsca postojowego na jedno mieszkanie. Co oznacza, że na jedno mieszkanie komunalne przypadnie nieco ponad pół miejsca postojowego. Kiedy po sąsiedzku, na prywatnych gruntach, ten wskaźnik będzie wynosił 1,3, czyli prawie półtora miejsca parkingowego na mieszkanie.

Radni z prezydentem najwyraźniej uznali, że ludzi, którzy otrzymają mieszkania komunalne, nigdy już nie będzie stać na kupno całego samochodu. Ale za to ludzi, którzy kupią mieszkania obok, stać będzie na kupno prawie półtora samochodu. Szkopuł w tej sprawie tkwi w tym, że aby otrzymać lokal komunalny trzeba zarabiać wcale nie mało. Bo aby otrzymać taki lokal, to dochód musi wynosić około 1275 złotych na osobę w rodzinie. I na dodatek trzeba jeszcze mieć z czego płacić czynsz co miesiąc wynoszący około 700-800 złotych i więcej – w zależności od metrażu.

Gdyby ci ludzie wzięli kredyt i kupili sobie mieszkania na wolnym rynku po sąsiedzku, to płaciliby mniej więcej tyle samo raty kredytu za mieszkanie. I około 300 złotych czynszu. Ale z jakichś powodów tych właśnie stać będzie na kupno prawie półtora samochodu, kiedy ludzi nie mających kredytu do spłaty stać będzie na nieco ponad pół samochodu, bo tak ustalono wskaźniki miejsc postojowych.

Inna sprawa, że do tej pory nie mówiono o realizacji przy ulicy Wojsk Ochrony Pogranicza mieszkań socjalnych. Urzędnicy z prezydentem przekazywali informację wyłącznie o mieszkaniach komunalnych. Dziwnym trafem teraz pojawiła się informacja o zamiarze budowy mieszkań socjalnych, czyli o obniżonym standardzie, do których będą mogli kiedyś się wprowadzić ludzie o bardzo niskich dochodach. W założeniu urzędników – tych najpewniej w ogóle nie będzie stać na własne auto, nawet za 10 lat.

Tymczasem w całym mieście od dawna jest problem z miejscami postojowymi. Zatem jeśli urzędnicy mieliby głowę, której używaliby do myślenia, przewidzieliby, że po wybudowaniu lokali przede wszystkim komunalnych, na które stać ludzi stosunkowo zamożnych, stać ich też będzie na kupno samochodu. Całego! Chyba, że urzędnicy planują przekazać mieszkania komunalne i jednocześnie zakazać posiadania całego samochodu, albo ewentualnie całego, ale z sąsiadem do spółki.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Białostoczan pracujących stać na nieco ponad pół samochodu komentarze opinie

  • gość 2019-03-05 00:59:26

    Jedyne co złe, to współczynnik 1.3 w miejscu gdzie i tak już nie ma parkować. Reszta artykułu się kupy nie trzyma.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama