-4°C bezchmurnie

Białostoczanie ponownie zobaczą rekonstrukcję Bitwy Białostockiej

Kiedy: 2017-08-20 , godzina: 13:00

Styl życia, Białostoczanie ponownie zobaczą rekonstrukcję Bitwy Białostockiej - zdjęcie, fotografia

Zbliżająca się 97. rocznica Bitwy Białostockiej z 22 sierpnia 1920 roku to okazja do organizacji rekonstrukcji epizodu z wojny polsko-bolszewickiej i samej bitwy, która była największą w dziejach naszego miasta.

Nawiązując do ubiegłorocznej inscenizacji, która cieszyła się dużym zainteresowaniem białostoczan, Miasto Białystok i Muzeum Wojska ponownie organizują rekonstrukcję Bitwy Białostockiej. Koszt realizacji widowiska to 80 tys. zł.

Pokaz odbędzie się 20 sierpnia o godz. 13.00 na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej. Weźmie w nim udział ok. 120 rekonstruktorów z całej Polski oraz Obwodu Kaliningradzkiego i Białorusi. Rekonstrukcja obejmie 100 jednostek broni, wozy bojowe (2 czołgi Renault FT 17 i sowiecki samochód pancerny tzw. Puciłowski Austin) i 10 koni. Inscenizacja zostanie wzbogacona o scenografię i efekty pirotechniczne. W pobliżu miejsca pokazu zostaną ustawione 3 telebimy, na których przed godz. 13 zostaną wyświetlone archiwalne zdjęcia opatrzone komentarzami, dotyczące wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1920.

Zapraszam mieszkańców Białegostoku na inscenizację, która w atrakcyjny sposób przybliża ważne dla naszej historii wydarzenie. Dzięki rekonstrukcji wielu białostoczan zainteresuje się historią miasta i zapamięta datę największej w dziejach bitwy na terenie Białegostoku: 22 sierpnia 1920 roku – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Widowisko potrwa ok. 45 minut. Potem rekonstruktorzy i pojazdy biorące w niej udział, udadzą się pod Muzeum Wojska. Tam będzie można obejrzeć z bliska czołgi i pancerne auto oraz porozmawiać z uczestnikami inscenizacji. Będzie też możliwość zwiedzania ekspozycji muzealnych. Chętni poczęstują się wojskową grochówką.

(Źródło: bialystok.pl/ oprac. ASM/ Foto: BI-Foto)

Białostoczanie ponownie zobaczą rekonstrukcję Bitwy Białostockiej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl