Białystok będzie świętował 100. rocznicę Traktatu Wersalskiego

Wiadomości, Białystok będzie świętował rocznicę Traktatu Wersalskiego - zdjęcie, fotografia
CZE 26
Sala św. Kazimierza przy kościele św. Rocha, (wejście od ul. Dąbrowskiego, na parterze) godz: 17:00

W środę, 26 czerwca, odbędą się uroczystości z okazji 100 – lecia podpisania Traktatu Wersalskiego. Ten dokument jest o tyle istotny, że na lata ukształtował zachodnie granice naszego kraju. Ale co ważniejsze – przypieczętował odzyskanie niepodległości.

Władze Białegostoku nie podjęły się zorganizowania uroczystości w setną rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego. Stąd też środowiska patriotyczne przejęły inicjatywę w tym względzie. Jak podkreślają, jest to bardzo istotne wydarzenie, ponieważ Traktat rozpoczął polską drogę do niepodległości naszego kraju i ukształtował zachodnie jego granice na wiele lat. Dlatego, że organizacją wydarzenia zajmują się aktywiści, będzie ono dość skromne.

- Postanowiliśmy po raz kolejny nie tylko wyręczyć władze miejskie, ale z poczucia obowiązku i niosąc ten kaganek oświaty zorganizować skromne obchody przy kościele Św. Rocha, który – przypominam – jest wotum za odzyskanie tejże niepodległości. I wraz z kolegami z Młodzieży Wszechpolskiej i wykorzystując wiedzę IPN-u przygotowaliśmy krótkie seminarium. Chcemy pokazać znaczący wkład Romana Dmowskiego, tak mocno związanego z naszym województwem, który był delegatem oficjalnym państwa polskiego i podpisał traktat – i oczywiście Ignacego Paderewskiego – przekazał Dariusz Wasilewski, który zaangażował się w organizację uroczystości rocznicowych podpisania Traktatu Wersalskiego.

Polska po I wojnie światowej wyszła zwycięsko. Udało się po pierwsze odzyskać niepodległość, ale także zaistnieć w przestrzeni międzynarodowej, jako kraj, który nigdy się nie poddał. Niewątpliwie sygnowanie Traktatu Wersalskiego przez przedstawiciela naszego kraju, było dużym sukcesem także na polu dyplomatycznym. Stąd też w Białymstoku odbędą się dwa seminaria poświęcone temu wydarzeniu.

O godz. 17.00 odbędzie się seminarium rocznicowe (26 czerwca 2019) „Traktat Wersalski – zwycięstwo polskiej drogi do niepodległości”, które poprowadzi Dariusz Wasilewski, prezes Fundacji Obowiązek Polski. Po nim odbędzie się kolejne seminarium „Roman Dmowski i Konferencja Pokojowa w Paryżu 1918-1919”, które poprowadzi Waldemar Tyszuk z Biura Edukacji Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej. Na obydwa seminaria organizatorzy wydarzenia zapraszają do sali św. Kazimierza przy kościele św. Rocha, (wejście od ul. Dąbrowskiego, na parterze).

- 11 listopada jest datą symboliczną, niekwestionowaną teraz. Natomiast ze względów merytorycznych jesteśmy w stanie zdecydowanie bronić daty 28 czerwca, która jest w stu procentach ważniejsza. Ale wiatry historii tak powiały, że ta data jest tak troszeczkę zapomniana – skwitował Dariusz Wasilewski.

Mieszkańców Białegostoku zainteresowanych uroczystościami stulecia podpisania Traktatu Wersalskiego informujemy ponadto, że o godz. 18.00 odbędzie się jeszcze Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Rocha.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Białystok będzie świętował 100. rocznicę Traktatu Wersalskiego komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama