16°C rozproszone chmury

Białystok nie pozostaje obojętny wobec Białegostoku

Kiedy: 2017-06-19 , godzina: 12:00

Wiadomości, Białystok pozostaje obojętny wobec Białegostoku - zdjęcie, fotografia

Zaledwie wczoraj informowaliśmy na naszych łamach o spalonym kościele w Białymstoku na Syberii, a już uruchamiana jest kolejna akcja pomocowa. Do odbudowy spalonej świątyni włącza się Muzeum Pamięci Sybiru. Każdy, komu nie jest obojętny los jedynego kościoła katolickiego w syberyjskim Białymstoku będzie mógł wesprzeć inicjatywę dzięki kilku akcjom, które zaplanowano na przyszły tydzień.

Muzeum Pamięci Sybiru wspiera działania pomocowe na rzecz Białegostoku na Syberii. Niedawno spłonął tam kościół, parafianie chcieliby go odbudować. Jeszcze w czerwcu w naszym mieście odbędą się wydarzenia wspierające zbiórkę pieniędzy na ten cel.

W miejscowości Białystok na Syberii w kwietniu 2017 roku doszczętnie spłonął drewniany budynek kościoła katolickiego, wybudowany przez polskich przesiedleńców na początku XX wieku. Muzeum Pamięci Sybiru wspiera akcję pomocy w jego odbudowie, koordynowaną przez Agnieszkę Kaniewską. Koordynatorka przedsięwzięcia to politolog, rosjoznawca, od 2014 roku mieszkająca w Rosji.

W ramach nagłośnienia akcji pomocowej, w Auli Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, 19 czerwca, o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Suchowierskim, białostoczaninem, który odbył podróż z Białegostoku na Podlasiu do Białegostoku na Syberii. Podróżnik został ambasadorem akcji wspierającej odbudowę kościoła.

Dwa dni później, 21 czerwca, o godz. 17.00, w Muzeum Pamięci Sybiru zostanie zorganizowane spotkanie z Agnieszką Kaniewską. Jej prezentacja przybliży szczegóły z życia mieszkańców syberyjskiego Białegostoku i historię tamtejszego kościoła.

Zachęcam do wsparcia odbudowy kościoła w syberyjskim Białymstoku. Pokażmy, że poszkodowani nie zostali sami i mogą liczyć na naszą pomoc – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

W środę 21 czerwca przy Archiwum Państwowym na Rynku Kościuszki zostanie otwarta wystawa plenerowa o Białymstoku na Syberii i tamtejszym kościele. Zdjęcia na ekspozycję przekaże Agnieszka Kaniewska. Przy tej okazji również będzie rozpowszechniana informacja o możliwości pomocy przy odbudowie spalonego kościoła.

Niezależnie od tych wydarzeń można wpłacać datki na specjalne konto. Prowincja Wielkopolsko-Mazowiecka Towarzystwa Jezusowego, Bank BGŻ BNP Paribas – rachunek w PLN: Biuro Misyjne 64 2030 0045 1110 0000 0101 8520 ul. Narbutta 21, 02-536 Warszawa, z dopiskiem: BIAŁYSTOK-SYBERIA.

(Źródło i foto: bialystok.pl/ oprac. Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Białystok nie pozostaje obojętny wobec Białegostoku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl