Wiadomości, Białystok świętuje niepodległości Czeka wiele wydarzeń - zdjęcie, fotografia

Nie tylko instytucje podległe prezydentowi Białegostoku przygotowały szereg wydarzeń z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok. Marszałek Województwa Podlaskiego wraz z podległymi sobie instytucjami, także przygotował ciekawy program, bo przecież Białystok jest stolicą całego regionu.

Już w najbliższy wtorek, 19 lutego, Białystok będzie uroczyście celebrował 100 – lecie niepodległości. Pierwsze wydarzenia przypominające o tym fakcie zaplanowano jeszcze na bieżący weekend. To przede wszystkim bogaty program zaproponowany przez miejskie placówki kultury, w tym wielki test z wiedzy o Białymstoku, który odbędzie się w niedzielę, 17 lutego. W kolejnych dniach będzie tych wydarzeń jeszcze więcej, a do celebrowania święta dołączył także Marszałek Województwa Podlaskiego wraz z podległymi sobie instytucjami.

- 19 lutego przypada setna rocznica odzyskania przez Miasto Białystok niepodległości. Jest to stolica naszego województwa. W związku z powyższym wspólnie w zarządzie podjęliśmy taką decyzję, że też się chcemy wpisać w tę wspaniałą uroczystość. I z tej okazji jednostki kultury, które są podległe samorządowi województwa podlaskiego, przygotowały różnego rodzaju wydarzenia, różnego rodzaju koncerty i inne uroczystości, tak, żeby uświetnić tę wspaniałą rocznicę – powiedział Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Do obchodów setnej rocznicy włączyły się zatem: Książnica Podlaska, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Opera i Filharmonia Podlaska, Teatr Dramatyczny oraz Muzeum Podlaskie. To w tych placówkach w najbliższych dniach można będzie poznać historię miasta, jego drogę do wolności, a także włączyć się czynnie podczas warsztatów i zajęć do zabawy, przypomnieć sobie to, czego nie pamiętamy, albo też dowiedzieć się tego, czego z różnych powodów nie poznaliśmy.

W Książnicy Podlaskiej odbędzie się wystawa pod tytułem „Województwo Białostockie u progu Niepodległości” oraz Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Ku niepodległości – kierunek północno-wschodni – 1918-1923.” – współtworzona z białostockim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Świetlną niespodziankę przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska. Na budynku przy ul. Podleśnej zostanie wyświetlony napis: „Wolny Białystok 1919-2019”, a w siedzibie OiFP przy ul. Odeskiej odbędą się działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży: warsztaty teatralne inspirowane historią stolicy regionu.

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok będą także okazją do „wycieczki” po Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki. Widzowie będą mogli poznać historię białostockiego teatru; dowiedzieć się, co łączy odzyskanie niepodległości i powstanie Teatru Miejskiego, a także zobaczyć historyczny budynek „od kuchni”: zajrzeć za scenę, w kulisy, do garderób, obejrzeć wystawę teatralnych kostiumów i zrobić pamiątkowe zdjęcie z aktorami.

19 lutego interesująco będzie także przed białostockim Ratuszem.

Zostanie wciągnięta na maszt replika chorągwi z 1919 r. z Orłem Białym, a tego zaszczytu dokona marszałek Artur Kosicki – zapowiadał szef Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Andrzej Lechowski. – Zapraszamy też na projekcję ok. półgodzinnej prezentacji upamiętniającej wydarzenia związane z odzyskaniem przez Białystok niepodległości.

Dyrektor Lechowski przypomniał, że w Muzeum Historycznym (przy ul. Warszawskiej w Białymstoku) jeszcze do 28 lutego br. czynna jest wystawa pod tytułem „Białystok wkracza w niepodległość” prezentująca archiwalne fotografie, dokumenty, pamiętniki z czasów odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku proponuje spotkanie pod hasłem „Niepodległość słodko brzmi i smakuje”. Będzie to wspólne śpiewaniem żołnierskich piosenek a także prezentacja biało-czerwonych wypieków. Z uwagi na zajęcia w plenerze konieczne jest zamknięcie ulicy Kilińskiego – od godz. 13.30 do 15.00.

(Źródło: wrotapodlasia.pl/ Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Białystok świętuje 100 lat niepodległości. Czeka nas wiele wydarzeń komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama