8°C słabe opady deszczu

BiKeRem jeździ coraz więcej osób

Z roku na rok mieszkańcy coraz chętniej korzystają z Białostockiej Komunikacji Rowerowej. Tylko w tym roku w systemie zarejestrowało się ponad 14 tys. nowych użytkowników, łącznie jest ich już ponad 72 tys. Cykliści mają w naszym mieście do dyspozycji 123,5 km ścieżek rowerowych.

Jak podaje operator BiKeRa od początku tego sezonu użytkownicy wypożyczyli rowery już ponad 470 tys. razy. To niewiele mniej niż w całym 2017 roku, a przecież jest dopiero połowa sezonu. Wygląda na to, że ubiegłoroczny rekord – 577 tys. wypożyczeń – zostanie pobity.

Najlepszym miesiącem w historii BiKeRa był tegoroczny maj. W ciągu 31 dni białostoczanie wypożyczyli rowery ponad 142 tys. razy. Tylko jednego dnia (10 maja) odnotowano rekordowe 5935 wypożyczeń.

Najpopularniejsze stacje BiKeRa w tym sezonie to: Piłsudskiego/Sienkiewicza, Rynek Kościuszki i Zwierzyniecka/Świerkowa. Najpopularniejsze trasy to przejażdżki między stacjami: Mickiewicza-Podleśna a Zwierzyniecka/Świerkowa i z powrotem oraz z Kaczorowskiego/Wyszyńskiego do Boh. Monte Cassino/Wyszyńskiego. Średni czas wypożyczenia roweru to w tym roku 15 minut i 8 sekund.

Cały czas rozwijamy sieć komunikacji rowerowej w naszym mieście. Jak widać w statystykach, nasze starania przynoszą efekty – białostoczanie bardzo chętnie korzystają i z BiKeRa, i z miejskich dróg rowerowych – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W sumie w Białymstoku użytkownicy korzystają obecnie ze 123,5 km ścieżek rowerowych. Tylko pod koniec lipca tego roku oddaliśmy do użytku ponad 6,5 km dróg dla rowerzystów. Są to m.in. ścieżki na ul. Bitwy Białostockiej (ok. 866 m), ul. W. Witosa i Marczukowskiej (1.415 m), ul. Zwierzynieckiej (720 m), ul. Wiosennej (830 m) i ul. bł. ks. M. Sopoćki (2.192 m).

Białostocka Komunikacja Rowerowa (BiKeR) to 57 samoobsługowych stacji wypożyczeń i 599 rowerów, w tym rowery standardowe, tandemy i rowery dziecięce. Z BiKeRa może skorzystać każdy pełnoletni użytkownik – dzieci powinny jeździć pod opieką rodziców. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.bikerbialystok.pl i wpłacić 10 złotych opłaty inicjalnej. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne.

(Źródło i foto: bialystok.pl/ oprac. ASM)


BiKeRem jeździ coraz więcej osób komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl