Wiadomości, Biskup Jakub otrzymać honorowe obywatelstwo Białegostoku - zdjęcie, fotografia

Przed wiosną ma przybyć jeszcze jeden honorowy obywatel Miasta Białegostoku. To Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub, Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański. Poinformował o tym prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wraz z przedstawicielami wszystkich sił politycznych w Radzie Miasta oprócz Prawa i Sprawiedliwości, których nikt o tym nawet nie uprzedził i nie zaprosił na konferencję prasową.

Kolejny raz prezydentowi Białegostoku, ale i przedstawicielom poszczególnych środowisk w Radzie Miasta zabrakło kultury politycznej, osobistej i zwyczajnie dobrego obyczaju. Na konferencji prasowej w Pałacyku Gościnnym pojawił się bowiem Łukasz Prokorym reprezentujący Platformę Obywatelską, Katarzyna Kisielewskja – Martyniuk z Nowoczesnej oraz Stefan Nikiciuk z grona Forum Mniejszości Podlasia. Wszyscy razem podkreślali ważne wydarzenie, jakim ma być nadanie honorowego obywatelstwa Białegostoku Arcybiskupowi Jakubowi.

Z Prawa i Sprawiedliwości nie było nikogo, ponieważ nie tylko nie zostali zaproszeni do wspólnej konferencji w Pałacyku Gościnnym, ale nawet dowiedzieli się dopiero od naszej redakcji, że pojawił się pomysł uhonorowania Arcybiskupa Jakuba poprzez nadanie mu honorowego obywatelstwa.

- Zasługi dla Białegostoku, dla całej społeczności, w szczególności dla społeczności wyznania prawosławnego są niepodważalne. Ponad 20 lat tej służby biskupiej. Myślę, że ogromne zasługi położył też ksiądz arcybiskup właśnie dla tego, żeby zarówno katolicy, jak i wyznawcy prawosławia żyli tutaj w zgodzie, że nie ma tutaj żadnych konfliktów, że często wspólnie spotykamy się na różnych uroczystościach, że co roku odbywają się modlitwy o jedność chrześcijan – argumentował Tadeusz Truskolaski wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa Białegostoku Arcybiskupowi Jakubowi.

Głowa kościoła prawosławnego w naszym regionie – Arcybiskup Jakub – wyraził już zgodę na nadanie mu takiego honorowego obywatelstwa. Natomiast stojący przy prezydencie radni zapewniali, że pomysł jest dobry, potrzebny i zapewne poprą go wszyscy radni.

Zapomnieli tylko – przynajmniej choćby z kultury politycznej – zapytać przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości o ten pomysł. Tego zabrakło, ale nawet zabrakło zwykłej informacji radnym PiS, że będą głosować za honorowym obywatelstwem komukolwiek, nie mówiąc już o duchownym. Bo jak ustaliliśmy z poparciem takiego pomysłu klub PiS nie będzie miał problemu. Można powiedzieć, że jest niesmak, iż informacja dociera do radnych PiS z mediów, a nie od kolegów i koleżanek z Rady Miasta, tudzież prezydenta Białegostoku.

W marcu tego roku upłynie 20 lat od momentu, kiedy Arcybiskup Jakub zaczął pełnić swoją posługę jako metropolita białostocki i gdański. Po wyróżnieniu go przez Radę Miasta będzie już szesnastym honorowym obywatelem Białegostoku. W tym gronie jest między innymi Jerzy Maksymiuk, Ryszard Kaczorowski czy Lech Wałęsa.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: wrotapodlasia.pl)

SPROSTOWANIE

Zdanie „Poinformował o tym prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wraz z przedstawicielami wszystkich sił politycznych w Radzie Miasta oprócz Prawa i Sprawiedliwości, których nikt o tym nawet nie uprzedził i nie zaprosił na konferencję prasową.” zawiera nieprawdziwą informację. Prezydent Tadeusz Truskolaski na konferencję prasową dotyczącą propozycji nadania honorowego obywatelstwa Białegostoku abp. Jakubowi zaprosił wszystkich członków prezydium Rady Miasta Białystok, w tym wiceprzewodniczącego Rady, reprezentującego klub Prawo i Sprawiedliwość.

Redakcja DDB informację o tym, że na konferencję prasową nikt z ramienia klubu Prawo i Sprawiedliwość nie został zaproszony, otrzymała od radnego Henryka Dębowskiego, Przewodniczącego Klubu PiS w Radzie Miasta, który o takiej konferencji wiedzy nie posiadał.

(red. DDB)

Biskup Jakub ma otrzymać honorowe obywatelstwo Białegostoku komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama