Bitwa białostocka rozegra się na naszych oczach

Wiadomości, Bitwa białostocka rozegra naszych oczach - zdjęcie, fotografia
SIER 18
Białystok godz: 14:00

Zbliżająca się rocznica wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Białostockiej z 1920 roku już kolejny raz jest okazją do inscenizacji epizodu z walk. Widowisko odbędzie się w niedzielę (18 sierpnia) na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej.

Rekonstrukcja rozpocznie się 18 sierpnia o godzinie 14.00. W trwającej kilkadziesiąt minut inscenizacji weźmie udział około 100 rekonstruktorów, wykorzystane zostaną również armaty i pojazdy militarne z epoki (Ruso-Balt, Peugeot, Ford). Widowisko wzbogaci specjalnie przygotowana scenografia. Po zakończeniu inscenizacji walk na skwerze Armii Krajowej będzie serwowana wojskowa grochówka. Tego dnia wstęp do Muzeum Wojska w Białymstoku będzie bezpłatny.

Zapraszam białostoczan na inscenizację walk. To widowisko w ciekawy sposób przybliży ważne dla naszej historii wydarzenie – Bitwę Białostocką z 22 sierpnia 1920 roku. Zachęci też do lepszego poznania historii naszego miasta i Polski – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Wojska w Białymstoku. Partnerem inicjatywy jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Czemu By Nie.

22 sierpnia 1920 roku w Białymstoku doszło do walk pomiędzy 1. Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami 16. Armii RFSRR oraz towarzyszącymi im oddziałami 3. Armii RFSRR. Kilkugodzinna akcja militarna prowadzona na ulicach miasta zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich i wyzwoleniem Białegostoku. Strona polska miała 34 zabitych i ponad 200 rannych, bolszewicy – ok. 800 zabitych i rannych, a ponad 8000 żołnierzy agresora dostało się do niewoli. Wojska polskie zdobyły trzy pociągi, samolot, 22 działa i 147 karabinów maszynowych.

(Źródło: bialystok.pl/ oprac. ASM/ Foto: BI-Foto)

Bitwa białostocka rozegra się na naszych oczach komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama