Bitwa o Białystok, 1994. w Muzeum Wojska

Kultura, Bitwa Białystok Muzeum Wojska - zdjęcie, fotografia 

Wyzwolenie? Spalone miasto i przerażeni mieszkańcy, obserwujący wycofującą się armię niemiecką i zastępujące ją oddziały sowieckie. Taką panoramę Białegostoku ukazuje najnowsza wystawa czasowa pt. „Wyzwolenie? Bitwa o Białystok w lipcu 1944 r.” w Muzeum Wojska, na której otwarcie zapraszamy 25 lipca (piątek) o godzinie 17.

Po okresie niemieckiej okupacji białostoczanie z obawą, ale i nadzieją czekali na zbliżającą się armię rosyjską. Komendant Okręgu Białostockiego AK w odezwie pisał: „W ostatecznej rozgrywce z wrogiem na Ziemiach Polskich nie jesteśmy sami. W zwycięskim pościgu za nieprzyjacielem przekroczyła granice Polski armia rosyjska. Jesteśmy po jednej stronie barykady w walce ze wspólnym wrogiem[...]”.

Jak dużą ceną zapłaciło nasze miasto za pozbycie się okupanta pokazuje najnowsza wystawa czasowa. Dioramy pokazujące zniszczony Białystok, elementy wyposażenia żołnierzy niemieckich i sowieckich, pozostałości niemieckiego „tygrysa”, a przede wszystkim możliwość „przeniesienia” się do miasta sprzed 70. lat – to wszystko tworzy niepowtarzalny chociaż mroczny klimat ekspozycji. Dopełniające wystawę teksty umieszczone na ścianach sali mają pomóc zwiedzającemu odpowiedzieć na tytułowe pytanie – co tak naprawdę wydarzyło się w lipcu 1944 roku? Czy odzyskaliśmy wolność czy raczej rozpoczęła się kolejna okupacja? Mieszkańcy miasta szczególnie powinni zainteresować się tą ekspozycją, żeby zrozumieć, dlaczego współczesny Białystok wygląda tak jak wygląda.

W iieniu organizatorów zapraszamy 25 lipca o godzinie 17. do Muzeum Wojska w Białymstoku ul. J. Kilińskiego 7, na otwarcie oraz w kolejne dni na zwiedzanie ekspozycji. Wstęp bezpłatny!

(mat. pras./Mateusz Kos)

Reklama

Bitwa o Białystok, 1994. w Muzeum Wojska komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama