Polityka, Bohdan Paszkowski nadal wojewodą zostanie - zdjęcie, fotografia

Wojewodowie, którzy zostali wybrani posłami, złożyli rezygnacje w ubiegłym tygodniu. Przypominamy, że w wyborach parlamentarnych do Sejmu RP IX kadencji, które odbyły się 13 października, zostało wybranych siedmioro wojewodów oraz dwoje wicewojewodów. Wojewoda podlaski także ubiegał się o mandat poselski, ale głos oddało na niego zbyt mało wyborców, aby zamienił gabinet przy ulicy Mickiewicza w Białymstoku na fotel sejmowy przy ulicy Wiejskiej w Warszawie.

Nowo wybrani parlamentarzyści pełniący dotychczas w Polsce funkcje wojewodów i wicewojewodów złożyli rezygnacje z pełnionych funkcji. W miniony czwartek, 24 października, podczas uroczystości w Sejmie wszyscy wybrani otrzymali z rąk sędziego Wiesława Kozielewicza – Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, zaświadczenia o wyborze.

- Do 12 listopada, czyli do czasu rozpoczęcia nowej kadencji parlamentu, Premier Mateusz Morawiecki, ma czas zgodnie z prawem na przyjęcie złożonych przez wojewodów rezygnacji. Do tego czasu będą pełnić sprawowane funkcje – informuje Paweł Szefernaker, wiceminister w MSWiA, nadzorujący pracę wojewodów.

Z tym, że w chwili obecnej nie jest jeszcze przesądzony los pozostałych wojewodów. I chodzi o tych, którzy – albo nie startowali w wyborach parlamentarnych, albo – jak to jest w przypadku wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego – mimo startu, to jednak nie otrzymali mandatu poselskiego. O tym czy zachowają swoje stanowiska będzie wiadomo dopiero po zaprzysiężeniu nowego rządu. Z taką sytuacją mamy do czynienia, ponieważ wojewodów, jako przedstawicieli rządu na poszczególne województwa, mianuje premier.

Zwycięska partia Prawo i Sprawiedliwość już przekazała, że ich kandydatem na premiera pozostanie obecny premier – Mateusz Morawiecki, więc jest w związku z tym duże prawdopodobieństwo, że w podlaskiem wojewodą pozostanie Bohdan Paszkowski, którego raz już premier powołał, kiedy obejmował tekę szefa rządu. Ale też nie jest wykluczone, że na urzędzie przy Mickiewicza w Białymstoku, fotel wojewody zajmie ktoś inny. Na razie lokalni politycy Prawa i Sprawiedliwości są powściągliwi we wszelkich komentarzach na ten temat i proszą, aby poczekać do momentu powołania premiera oraz rządu.

Nie jest wiadomo także czy dotychczasowi politycy z naszego regionu, którzy byli do tej pory członkami rządu, zachowają swoje teki. Przypominamy, że Dariusz Piontkowski kieruje ministerstwem edukacji, Jarosław Zieliński jest wiceszefem w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji, zaś Adam Andruszkiewicz w ministerstwie cyfryzacji. O tym, czy po powołaniu nowego rządu nadal będą pełnić swoje funkcje, dowiemy się zapewne w połowie listopada.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski w zakończonych wyborach parlamentarnych zdobył niecałe 5,5 tys. głosów. Co nie jest jakimś imponującym wynikiem. Ale jeśli w ocenie premiera, dobrze sprawował swoją funkcję, to bardzo możliwe, że pozostanie na swoim stanowisku.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Bohdan Paszkowski nadal jest wojewodą. Czy tak już zostanie? komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama