4°C bezchmurnie

Bolid Politechniki Białostockiej wystartował na zawodach Formula SAE Michigan

Motoryzacja, Bolid Politechniki Białostockiej wystartował zawodach Formula Michigan - zdjęcie, fotografia

Trochę daleko za podium, bo na 35. miejscu w kwalifikacji generalnej na ponad 100 zespołów z całego świata – z takim wynikiem kończy zawody Formula SAE Michigan zespół Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej.

W poszczególnych konkurencjach dynamicznych studenci Wydziału Mechanicznego zajęli następujące lokaty: AutoX - 18. miejsce, Skid Pad - 23. miejsce, Acceleration - 31. W konkurencjach statycznych uplasowali się na miejscach: 29. - Business, 95. - Cost  oraz Design - trzecia grupa punktowa (80 pkt).

Jak to w sporcie bywa, poza przygotowaniem technicznym bolidu do zawodów, potrzebna jest też odrobina szczęścia. Podczas zawodów w Stanach Zjednoczonych na przedostatnim okrążeniu wyścigu wytrzymałościowego zerwał się łańcuch napędowy. Niesprzyjające warunki pogodowe niestety też nie pomagały. Tym bardziej zajęcie 35. miejsca w kwalifikacji generalnej to spory sukces. Przypomnijmy, że Formula SAE Michigan to najstarsze i najbardziej prestiżowe międzynarodowe zawody inżynierskie dla studentów. Organizowane są od 1981 roku jako jeden z pierwszych konkursów tego rodzaju. Co roku startują tam zespoły z całego świata, zarówno z pojazdami z napędem elektrycznym jak i spalinowym.

Studenci Wydziału Mechanicznego wyjeżdżają ze Stanów Zjednoczonych z dużym bagażem nowych doświadczeń. Mieli okazję skonfrontować swoje rozwiązania z najlepszymi zespołami świata. Na pewno wykorzystają to przygotowując się do kolejnych zawodów w tym roku: 11-15 lipca we Włoszech, 18-22 lipca na Węgrzech, 31 lipca-4 sierpnia w Czechach.

Wyjazd na zawody finansowany był w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Najlepsi z najlepszych 2.0". Budowę bolida CMS-04 wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Więcej o bolidach konstruowanych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, o Cerber Motorsport i zawodach Formula Student można przeczytać: https://bit.ly/2HTcCHe.

(Źródło i foto: PB/ oprac. Cezarion)


Bolid Politechniki Białostockiej wystartował na zawodach Formula SAE Michigan komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl