Kolejny raz na oczach białostoczan rozegrała się bitwa sprzed 99 lat i znów stało się to, co wtedy. Bolszewicy zostali pokonani, a Białystok pozostał polskim miastem. Za nami tegoroczna edycja rekonstrukcji Bitwy Białostockiej, którą obserwowały tysiące mieszkańców na żywo oraz w internecie.

Miejscem zmagań Polaków z czerwonoarmistami było kolejny raz skrzyżowanie ulic Warszawskiej i Pałacowej. Jeszcze przed planowanym wydarzeniem zgromadziło się tam sporo mieszkańców naszego miasta, jak i tych, którzy tego dnia odwiedzali Białystok. Ci, którzy nie mogli być na miejscu, śledzili transmisję na oficjalnym profilu Miasta Białystok na Facebooku oraz na naszym kanale, na którym prezentowaliśmy z drona dwie odsłony tego wydarzenia.

- Cieszę się, że tak licznie państwo tutaj przybyli na skrzyżowanie ulic Warszawskiej i Pałacowej, po to, aby zobaczyć jeden z epizodów, który miał miejsce wówczas, 99 lat temu, na terenie naszego miasta. Epizod, który jest związany z wojną z 1920 roku, wojną polsko – bolszewicką. Wojną, która miała ogromne znaczenie nie tylko dla naszego kraju, dla naszej historii, dla naszej niepodległości, ale szerzej, także niepodległości Europy i świata. Bowiem wówczas udało się Polakom zatrzymać bolszewicką inwazję i tym samym – w moim przekonaniu – obronić Europę przed niebezpieczeństwem idącym ze wschodu – mówił jeszcze przed rekonstrukcją bitwy zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Organizatorem wydarzenia było tak, jak w poprzednich latach, Muzeum Wojska w Białymstoku. Natomiast partnerem rekonstrukcji Bitwy Białostockiej zostało Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Czemu By Nie. I nie jest wykluczone, że w przyszłym roku te właśnie dwa podmioty znów będą organizować kolejną rekonstrukcję bitwy, w setną jej rocznicę.

W trwającym kilkadziesiąt minut przedstawieniu wzięło udział około 100 rekonstruktorów, wykorzystano również armaty i pojazdy militarne z epoki (Ruso-Balt, Peugeot, Ford). Rekonstrukcję wzbogaciła specjalnie przygotowana scenografia. Na publiczności wrażenie robiły szczególnie wybuchy i realizm walk oddany niemal w każdym najmniejszym szczególe.

Po zakończeniu inscenizacji na skwerze Armii Krajowej była jeszcze serwowana wojskowa grochówka. Zainteresowani mogli również tego dnia odwiedzić Muzeum Wojska w Białymstoku, do którego wstęp był bezpłatny.

Jak rekonstrukcja Bitwy Białostockiej wyglądała z lotu ptaka można zobaczyć na górze naszej strony internetowej. Dzięki realizacji He&She Fotografia udało się uchwycić najlepsze momenty kluczowego starcia sił polskich oraz bolszewickich po 99 latach.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: He&She Fotografia)

Bolszewicy pokonani po 99 latach komentarze opinie

 • gość 2019-08-19 10:36:26

  Truskolaski robi się na straznika historii i kampania synkowi rozpoczęta. Ale bitwy z sodomitami i tak mu się nie zapomni.

 • gość 2019-08-19 10:53:30

  Truskolaski robi się na straznika historii i kampania synkowi rozpoczęta. Ale bitwy z sodomitami i tak mu się nie zapomni.

 • gość 2019-08-20 13:07:09

  Niedługo będzie można ich pokonać własnoręcznie w #GraWojnaPolskoBolszewicka
  http://fundacjainteraktywna.pl/dev-log/

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama