14°C bezchmurnie

Brakuje rąk do pracy. Coraz częściej są poszukiwani pracownicy 50 plus

Gospodarka, Brakuje pracy Coraz częściej poszukiwani pracownicy - zdjęcie, fotografia

Prawie każda firma w Polsce zatrudnia osoby po pięćdziesiątym roku życia – deklaruje to aż 94% pracodawców. Przedsiębiorstwa coraz częściej sięgają po dojrzałych pracowników, ponieważ na rynku zaczyna brakować kandydatów z innych grup wiekowych. Pracodawcy mogą jednak skorzystać na tej sytuacji. Pracownicy 50+ są bowiem uważani za lojalnych oraz chętnie dzielących się wiedzą z młodszymi kolegami.

Najchętniej po pracowników powyżej 50 roku życia sięga branża budowlana. Zatrudniani są oni na stanowiskach kierowniczych średniego i wyższego szczebla, jako osoby z fachową wiedzą i doświadczeniem. W pozostałych branżach pracownicy 50+ wykonują głównie proste prace fizyczne – najczęściej znajdują oni zatrudnienie przy produkcji, w handlu, czy w logistyce. Ale na wolnym rynku pracodawcy do tej pory rzadko rekrutowali osoby po 50 roku życia

- Tylko trzy procent pracodawców bierze pod uwagę jakiekolwiek szczególne działania rekrutacyjne skierowane do kandydatów powyżej 50 roku życia – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Mateusz Żydek z agencji pracy Randstad.

Firmy szukają doświadczonych pracowników, którzy posiadają unikalną wiedzę i mogą dzielić się nią z młodszymi współpracownikami. Zatrudnienie osób po 50 roku życia może też wiązać się ze specjalnymi dotacjami z Urzędu Pracy.

Lojalność zaczyna się po pięćdziesiątce

Pracodawcy uznają lojalność pracowników 50+ za jeden z największych atutów tej grupy. Starsze osoby nie szukają ciągle nowych wyzwań i cenią sobie stabilność. Daje to też korzyści firmom, które mogą planować politykę zatrudnienia na dłuższy okres. Aż 47 % badanych przedsiębiorców woli zatrudniać pracowników po pięćdziesiątce, właśnie ze względu na ich lojalność.

Łatwiej znaleźć doświadczonego pracownika

Wiele firm prowadzi działania rekrutacyjne skierowane do studentów i świeżo upieczonych absolwentów. Na rynku brakuje jednak kandydatów w tych grupach wiekowych. Rywalizacja o pracowników po 50 roku życia jest mniejsza. Przy starzejącym się społeczeństwie i malejącym bezrobociu to właśnie oni mogą być rozwiązaniem problemu pracodawców.

(Źródło: infowire.pl/ oprac. M. Siewak/ Foto: sxc.hu)

Brakuje rąk do pracy. Coraz częściej są poszukiwani pracownicy 50 plus komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl