18°C całkowite zachmurzenie

Budowa obwodnicy Suwałk już rozpoczęta

Na placu budowy suwalskiej obwodnicy od wtorku (11 lipca) rozstawia się sprzęt do wylewania betonu na jezdnię. Maszyny, można zobaczyć przejeżdżając ulicą Reja, w miejscu tzw. odcinka B obwodnicy, gdzie prace przebiegają w najszybszym tempie.

Tempo prac jest naprawdę imponujące. Ciszę się tym bardziej bo na tę inwestycję czekaliśmy 30 lat. W końcu możemy powiedzieć, że nasza cierpliwość została doceniona – powiedział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – Z informacji, które uzyskałem dziś od przedstawicieli Budimexu wynika, że już w tym tygodniu firma rozpocznie pierwsze prace związane z wylewką betonu na jezdni obwodnicy w jej północnym przebiegu – dodaje Prezydent Suwałk, który osobiście był na placu budowy obwodnicy tego dużego miasta na północy regionu.

Tymczasem w Białymstoku wciąż budowane są obwodnice wewnętrzne, którymi przemyka ciężki transport drogowy. Większość TIR-ów jedzie do granicy wschodniej na Białorusi lub na Litwie, ale skoro nie ma którędy ominąć Białegostoku, jedzie nowymi i bardzo drogimi obwodnicami wewnątrz naszego miasta. Za wszelkie uszkodzenia spowodowane ciężkim transportem koszty ponoszą mieszkańcy Białegostoku. I to się raczej szybko nie zmieni.

Nie zmieni się przede wszystkim dlatego, że jak dotąd nikomu za bardzo nie przychodziło do głowy postaranie się o budowę obwodnicy Białegostoku z prawdziwego zdarzenia. Jest jednak szansa, że taka obwodnica powstanie, kiedy ruszy budowa Via Carpathii. Przynajmniej można o niej myśleć od strony południowo zachodniej naszego miasta.

- My oczywiście będziemy do tego zmierzać, żeby obwodnica Białegostoku była realizowana. Chcę tylko dodać, że wszyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości będą zabiegać o obwodnicę Białegostoku – komentował już roku temu naszej redakcji senator Jan Dobrzyński.

Zastępca prezydenta Białegostoku mówił też o fragmencie obwodnicy od strony północnej. Miałaby przebiegać od Choroszczy do Wasilkowa. Jeśli powstanie, być może część kierowców zdecyduje się na objazd takim szlakiem. Inni będą raczej kierować się do Białegostoku na nasze obwodnice śródmiejskie. A stąd w kierunku granicy z Białorusią w Bobrownikach lub pojadą dalej S-19 na południe. Za to takiego problemu wkrótce nie będą miały Suwałki.

W ramach budowy obwodnicy Suwałk, będącej elementem drogi ekspresowej S 61 powstanie: dwujezdniowa droga o długości 12,8 km, jednojezdniowa łącznica o długości 0,7 km obwodnicy miasta Suwałki z istniejącą drogą krajową nr 8 w kierunku Budziska, węzeł „Suwałki Zachód”, skrzyżowania z drogami publicznymi, drogi dojazdowe (serwisowe), 15 obiektów inżynierskich (wiaduktów, mostu oraz obiektów pełniących funkcję przejść dla zwierząt), przepusty drogowe, także pełniące funkcje przejść dla zwierząt, wiadukty w ciągu budowanych dróg publicznych, ekrany akustyczne.

Cała inwestycja ma kosztować 299,4 mln zł i ma być gotowa w kwietniu 2019 roku.

(Źródło i foto: wrotapodlasia.pl/ oprac. Cezarion)

Budowa obwodnicy Suwałk już rozpoczęta komentarze opinie

  • gość 2017-07-14 12:42:02

    Drogi wewnętrzne buduje sobie miasto, na obwodnice czekamy i czekamy. Zieliński potrafi załatwić Suwałkom obwodnicę, Jurgiel i jego partyjni koledzy śpią, myśląc tylko o zabijaniu dzików i wycince puszczy.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl