Wiadomości, Budynek znika Muzeum Żydów będzie pewno - zdjęcie, fotografia

Jeszcze nie tak dawno toczyła się dyskusja o tym, co zrobić z drewnianym i zniszczonym budynkiem który stoi pod adresem Bohaterów Getta 9. Już wiadomo – budynek jest rozbierany. Co oznacza, że na pewno pod tym adresem nie będzie żadnego Muzeum Żydów, ani niczego innego.

Stary drewniany dom, który konserwator zabytków chciał uratować przed rozbiórką, nie posłuży za siedzibę Muzeum Żydów. Już około miesiąca temu wiadomo było, że Gmina żydowska nie będzie składała wniosku do prezydenta Białegostoku o przekazanie nieruchomości za symboliczną złotówkę. Co również oznaczało, że Muzeum Żydów tam nie powstanie.

- Stanowisko mieszkańców było bardzo ostre. Gdyby muzeum powstało, jeszcze ktoś by je podpalił – mówiła wówczas Kurierowi Porannemu Lucy Lisowska reprezentująca w Białymstoku gminę żydowską.

To ostre stanowisko wyrażało się wyłącznie tym, że mieszkańcy nie tyle nie chcieli Muzeum Żydów w sąsiedztwie, ale nie chcieli żadnego muzeum. W ogóle nie chcieli tego budynku. Wszystko, o co prosili – to tyle, żeby budynek zniknął, żeby został rozebrany. Dlatego, że chcieli, aby w tym miejscu powstał parking, którego brakuje. Narzekają od dawna, że nie ma gdzie parkować, że jest ciasno, a już luźniej się nie zrobi. Chyba, że rozebrany zostałby ten drewniany budynek.

I budynek obecnie jest już rozbierany. Od minionego czwartku, odkąd pojawili się robotnicy, którzy realizują to, co zostało im zlecone, trwają już prace rozbiórkowe. Zauważyli to aktywiści prowadzący facebookowy profil „Pieszy Białystok”. Zamieścili zdjęcia z wymownym komentarzem.

I to by było na tyle w temacie Bohaterów Getta 9. Przyszły parking wgrał, co w tym mieście mnie nie dziwi” – napisał administrator na stronie profilu.

Drewniany dom był w fatalnym stanie technicznym i Zarząd Mienia Komunalnego już próbował obiekt rozebrać wcześniej. Jednak do akcji wkroczył miejski konserwator zabytków, który swoim pismem zblokował na pewien czas procedurę rozbiórki. Miał taki pomysł, aby drewniany budynek zachować jako zabytkową nieruchomość. To jednak do skutku nie doszło.

Jako, że sprawa jest całkiem świeża, postaramy się dowiedzieć, czy w tym miejscu faktycznie zostanie zrealizowany parking, tak jak chcieli mieszkańcy sąsiednich bloków, czy może zostanie tam wybudowane coś zupełnie innego.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: zrzut ekranu z profilu Pieszy Białystok)

Budynek znika. Muzeum Żydów nie będzie na pewno komentarze opinie

  • gość 2018-12-23 16:21:31

    Muzeum jest w Warszawie. Jak ktoś bardzo chce to może pojechać i oglądać.

  • gość 2018-12-23 23:03:22

    Założę się, że nie parking ale blok będzie.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama