Wiadomości, Cały region dziś spowije gęsta mgła - zdjęcie, fotografia

Od Siemiatycz aż po Suwałki i Sejny – dziś w całym województwie podlaskim trzeba będzie uważać na drogach. Późnym wieczorem pojawi się bowiem gęsta, a miejscami nawet bardzo gęsta mgła, która utrzyma się do piątku, do godzin przedpołudniowych. To efekt wyższych temperatur, które są odczuwalne od minionego weekendu.

To ważna informacja dla wszystkich kierowców, którzy planują lub będą musieli przejeżdżać późnym wieczorem i w nocy przez województwo podlaskie. Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Podlaskiego wydało bowiem specjalny komunikat ostrzegawczy przed groźnym zjawiskiem o tej porze roku. Pojawi się niestety gęsta, a miejscami nawet tak gęsta mgła, że widoczność może być ograniczona do zaledwie maksymalnie 200 metrów.

To szczególnie groźne zjawisko dla kierowców, którzy o tej porze roku i tak mają przed sobą sporo pułapek na drodze. Wciąż bowiem jest cała masa pieszych i rowerzystów, którzy poruszają się po drogach i na poboczu bez żadnych elementów odblaskowych. Są kompletnie niewidzialni dla kierowców. I choć cały czas pojawiają się apele o używanie elementów odblaskowych, nie wszyscy biorą to sobie do serca. Natomiast w warunkach gęstych mgieł, piesi czy rowerzyści są właściwie bez szans, jeśli wtargną na jezdnię. Kierowca nie będzie w stanie ich dostrzec nawet z odległości 50 metrów.

Ważność: od godz. 22:00 dnia 07.11.2019 do godz. 09:00 dnia 08.11.2019. Prawdopodobieństwo: 80%. Przebieg: Prognozuje się gęste mgły w zasięgu których widzialność może wynosić miejscami poniżej 200 m” – czytamy w komunikacie wydanym dziś przed południem przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Podlaskiego.

Mgły o tej porze roku pojawiają się najczęściej, kiedy mamy do czynienia ze zwyżką temperatury. I tak właśnie dzieje się w tym przypadku. Od minionego poniedziałku jest już bowiem zdecydowanie cieplej, ale nocą powietrze się ochładza i wędruje do góry, co w praktyce powoduje styk chłodnego i zimnego powietrza, które objawia się gęstą zawiesiną z malusieńkich kropelek wody. Właśnie ta zawiesina jest groźna dla kierowców, ponieważ przez nią mocno mają ograniczone pole widoczności. Przez mgłę przecież niewiele widać.

W ciągu najbliższych dni zjawisko gęstych mgieł w naszym regionie może się powtarzać z uwagi na wahania temperatur. W najbliższy piątek oraz sobotę będzie jeszcze cieplej, bo słupki rtęci pokażą nawet do 13 kresek. I po chwilowym niewielkim ochłodzeniu w niedzielę i poniedziałek, od wtorku, od przyszłego tygodnia, znów zrobi się cieplej. Na termometrach będziemy mogli zobaczyć w ciągu dnia nawet powyżej 15 stopni ciepła.

Dzisiejszej nocy przypominamy kierowcom o zdjęciu nogi z gazu, nie tylko z powodu mgieł. Na drogach województwa podlaskiego pojawia się bowiem coraz więcej dzikich zwierząt, które nocą szukają pożywienia i często wychodzą na szosę nie zważając na jadące pojazdy.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: pixabay.com/ mountains)

Cały region dziś w nocy spowije gęsta mgła komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama