11°C pochmurno z przejaśnieniami

Celnicy zwrócili do muzeum skradzione stare monety i biżuterię

Muzeum Podlaskie w Białymstoku otrzymało od celników osiemnastowieczne, rosyjskie monety oraz biżuterię z epoki brązu i żelaza, przechwycone w 2017 roku na podlaskich przejściach granicznych podczas prób ich przemytu do Polski. Przekazanie odbyło się w poniedziałek, 16 kwietnia.

Osiemnastowieczne monety oraz unikalne ozdoby sprzed tysięcy lat, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski, oficjalnie przekazał Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku kierowanemu przez Dyrektora Andrzeja Lechowskiego podczas uroczystości w siedzibie muzeum.

Przemyt 680 monet o nominale 5 kopiejek z wizerunkiem Katarzyny Wielkiej, udaremnili w maju ubiegłego roku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z przejścia granicznego w Połowcach. Numizmatyczny skarb ukryty był w nadkolach i podwójnej podłodze bagażnika samochodu osobowego kierowanego przez obywatela Białorusi.

Natomiast przemyt 40 szt. biżuterii pochodzącej z epoki brązu i żelaza, wykryty został w Bobrownikach. Archeologiczne artefakty owinięte były w woreczki foliowe i zatopione w zbiorniku paliwa volkswagena prowadzonego przez 62-letnią Białorusinkę.

- Cały czas coś zatrzymujemy na tej granicy. No i tutaj, w tym roku, zatrzymaliśmy dwie ikony cenne. I jak życie pokazuje, cały czas wnosimy coś cennego do Muzeum Podlaskiego. Bo wszystkie te zajęte przez naszych funkcjonariuszy artefakty staramy się, aby były przekazywane właśnie do Muzeum Podlaskiego – powiedział Wojciech Orłowski, dyrektor Izby Administracyjno-Skarbowej w Białymstoku.

- Współpraca pomiędzy naszymi instytucjami się rozwija, a właściwie to jest cały czas stała i z efektami, które państwo możecie też śledzić. Zaledwie kilka miesięcy w tej sali myśmy przekazywali sobie bardzo cenne, średniowieczne zabytki archeologiczne – mówił z kolei dyrektor Muzeum Podlaskiego, Andrzej Lechowski.

W ostatniej sprawie, dzięki pracy i staraniom Służby Celno-Skarbowej sąd zdecydował o przepadku tych przedmiotów, które są widoczne na zdjęciach, na rzecz Skarbu Państwa oraz o ich przekazaniu właśnie do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Po poddaniu ich pracom renowacyjnym i konserwatorskim oraz po przeprowadzeniu szczegółowych ekspertyz, przekazane przez Krajową Administrację Skarbową numizmatyczne oraz archeologiczne skarby, będzie można obejrzeć na ekspozycji w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

Od 2017 roku funkcjonariusze KAS udaremnili na podlaskich przejściach granicznych pięć prób przemytu dóbr kultury. Oprócz przekazanych w ubiegłym roku do Muzeum Podlaskiego pięciu czekanów bojowych, a także monet i biżuterii, które od dziś wzbogacą ekspozycję białostockiego muzeum, Służba Celno-Skarbowa przechwyciła także 2 zabytkowe ikony (styczeń 2018 – Połowce) oraz grot średniowiecznej włóczni (marzec 2018 – Bobrowniki).

(Źródło: IAS/ Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)


Celnicy zwrócili do muzeum skradzione stare monety i biżuterię komentarze opinie

  • gość 2018-04-16 22:23:16

    Hmm "Celnicy zwrócili do muzeum skradzione stare monety i biżuterię" to komu zostały te monety skradzione bo z artykułu nic nie wynika? Poważne oskarżenia, żeby nie napisać pomówienia, nie poparte żadnymi dowodami. Mamy takie wspaniałe państwo że nawet staroci nie można do nas wwieźć bez obawy konfiskaty, jak również wywieźć, nie mówiąc o szukaniu czegokolwiek w ziemi

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl