21°C bezchmurnie

Ceny paliw przestały rosnąć

Motoryzacja, paliw przestały rosnąć - zdjęcie, fotografia

Choć podwyżki na stacjach z przełomu lutego i marca były dość gwałtowne, to wygląda na to, że chwilowe. W ostatnich dniach ceny w większości punktów tankowania spadały, a według zapowiedzi analityków rynku paliw tendencja ta w najbliższym czasie powinna zostać utrzymana.

- Skala zmian cen paliw na stacjach w okresie 2-9 marca była mocno zróżnicowana. Chociaż średnie zmiany cen poszczególnych gatunków mieściły się w przedziale 1-3 grosze na litrze, to na konkretnych stacjach wahania były znacznie większe i sięgały od +5 do -13 gr/l benzyny i ON. W przypadku LPG, tam gdzie ceny się zmieniały, przeważały spadki do 5-8 gr/l - podaje Urszula Cieślak z Biura Maklerskiego Reflex.

I informuje o średnich cenach na koniec minionego tygodnia:
benzyna bezołowiowa 95 - 4,61 zł (-2 gr),
benzyna bezołowiowa 98 - 4,91 zł (-3 gr),
olej napędowy - 4,51 zł (-2 gr),
autogaz - 2,02 zł (-1 gr).

Eksperci z BM Reflex uważają, że spadek hurtowych cen paliw na rynku krajowym, notowany w zeszłym tygodniu, powinien pozwolić na dalszy spadek cen detalicznych w najbliższych dniach.

- Bieżąca sytuacja pozwala na tankownie tańsze niż przed rokiem. Za benzyny płacimy o około 12 groszy na litrze mniej, za diesla o 8 groszy, a za autogaz aż 20 groszy na litrze - dodaje Urszula Cieślak.

Analitycy e-petrol.pl mówią, iż ceny na stacjach ponownie znajdują się na tegorocznych minimach. Z przeprowadzonego przez nich monitoringu wynika, że wszystkie paliwa taniały. Wiadomość ta może nieco poprawić nastroje kierowcom, zaniepokojonym doniesieniami o planowanym nowym paliwowym podatku - opłacie emisyjnej.

- Zapowiedź wprowadzenia opłaty emisyjnej doliczanej do każdego litra benzyny i oleju napędowego zelektryzowała kierowców. Jeśli zgodnie z rządowymi planami producenci i importerzy paliw zapłacą dodatkowy podatek w wysokości 80 zł na każde 1 000 litrów benzyny lub diesla, to ceny na stacjach mogą wzrosnąć o około 10 groszy na litrze paliwa - wskazują dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak.

W tym tygodniu umiarkowany spadek cen na stacjach może być kontynuowany. Prognoza przygotowana przez e-petrol.pl zakłada następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 4,52-4,61 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,45-4,54 zł/l, a dla autogazu 1,96-2,02 zł/l.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)


Ceny paliw przestały rosnąć komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl