16°C słabe opady deszczu

Ceny paliw rosną i to na razie się nie zmieni. Ile płacą kierowcy w Podlaskiem?

Motoryzacja, paliw rosną razie zmieni płacą kierowcy Podlaskiem - zdjęcie, fotografia

Zgodnie z naszymi ubiegłotygodniowymi zapowiedziami benzyna, olej napędowy i autogaz podrożały. Na tym jednak nie koniec. Analitycy przewidują, że czekają nas kolejne podwyżki już w najbliższych dniach. Sprawdzamy, jakie są tego powody.

Zanotowany w minionym tygodniu wyraźny wzrost cen benzyny i autogazu na stacjach spowodował, że tankownie tych paliw jest najdroższe od maja tego roku.

- Kierowcy w Polsce zaczynają odczuwać skutki huraganu Harvey, a nad amerykańskie wybrzeże nadciągają kolejne pogodowe zagrożenia - Irma, Jose i Katia - mówi dr Jakub Bogucki z e-petrol.pl. - Zbliżające się do tegorocznych maksimów na przełomie sierpnia i września hurtowe ceny paliw w rafineriach szybko znalazły swoje odzwierciedlenie na stacjach. Ostatni raz tak dużo za tankownie benzyny bezołowiowej 95 kierowcy musieli płacić w pierwszej połowie maja tego roku. Najbliższe dni niestety przyniosą dalsze podwyżki.

Według Biura Maklerskiego Reflex pierwszy tydzień września skończył się cenami najwyższymi od 17 tygodni. Średnio w województwie podlaskim za litr najpopularniejszej benzyny bezołowiowej 95 trzeba zapłacić 4,60 zł. Pb 98 kosztuje przeciętnie 4,84 zł, olej napędowy - 4,35 zł, natomiast autogaz - 2,07 zł.

Duża zmienność cen na rynku hurtowym w ostatnich kilku dniach powoduje, że eksperci z BM Reflex zaobserwowali także zróżnicowaną dynamikę zmian cen detalicznych. W minionym tygodniu w odniesieniu do benzyn zauważone zostały zarówno podwyżki rzędu 15-20 groszy na litrze, jak i kilkugroszowe obniżki. Stąd średnia skala podwyżek w odniesieniu do ostatnich dni sierpnia wyniosła 10 groszy na litrze.

Jak podaje Urszula Cieślak, w ostatnich dniach, w zależności od stacji, kierowcy w kraju za benzynę bezołowiową 95 płacili od 4,32 do 4,77 zł/l, za benzynę bezołowiową 98 - od 4,65 do 5,09 zł/l, za olej napędowy - od 4,19 do 4,52 zł/l, a za autogaz - od 1,90 do 2,39 zł/l.

- W kolejnym tygodniu szanse na poprawę sytuacji na rynku krajowym są niewielkie. Czekają nas prawdopodobnie dalsze podwyżki cen wszystkich paliw, jednak ich skala w przypadku benzyn i LPG może być nieco mniejsza - twierdzi Urszula Cieślak.

Prognozowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na nadchodzący tydzień - zdaniem Jakuba Boguckiego z e-petrol.pl - wyglądają następująco: 4,54-4,66 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla - 4,28-4,39 zł/l oraz 2,03-2,11 zł/l dla autogazu.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)


Ceny paliw rosną i to na razie się nie zmieni. Ile płacą kierowcy w Podlaskiem? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl