Chłopi chcieli ocyganić Diabła, a wywołali dwie wojny światowe

Wiadomości, Chłopi chcieli ocyganić Diabła wywołali wojny światowe - zdjęcie, fotografia

Dla wielu jest to lokalna legenda, ciekawy kawałek folkloru, lecz mieszkańcy leżącego w gminie Choroszcz Kruszewa traktują ją śmiertelnie poważnie.

Na przełomie XIX i XX wieku powstała tzw. carska droga, przecinająca rozlewiska Narwii. Wtedy też zaczęto budować most w Kruszewie. Teren był bagnisty, budowa ciągnęła się latami. Aż pewnego dnia 1903 roku pojawił się tajemniczy nieznajomy, który obiecał że most powstanie raz dwa, ale pod jednym warunkiem. Pierwszy człowiek, który przejdzie mostem straci swoją duszę na rzecz tajemniczego jegomościa. Usłyszawszy warunek chłopi wykoncypowali, że mają do czynienia z Diabłem. Mimo wszystko, zgodzili się.

Most ukończono wręcz ekspresowo. Cóż, nie byłaby to prawdziwa legenda, gdyby chłopi nie próbowali oszukać Diabła. Zanim ktokolwiek zdążył skorzystać z mostu, puścili po nim starego, ślepego konia.

Diabeł się wściekł i zapowiedział, że za 11 lat most zostanie zniszczony w wyniku wojny i tak się będzie działo za każdym razem kiedy go odbudują. I rzeczywiście, 11 lat później, w 1914 roku wybuchła I wojna światowa, a niedługo później Rosjanie spalili go, żeby opóźnić wojska niemieckie.

Most odbudowano... tak, właśnie, w 1928 roku, a 11 lat później wybuchła II wojna światowa. Sytuacja się powtórzyła i 13 września most spłonął. Później nikt nawet przez sekundę nie myślał, żeby most odbudowywać.

Nawet bez mostu, wielu uważało i dalej uważa, że miejsce jest przeklęte i dzieją się tam dziwne rzeczy, a i w powietrzu wisi coś złego. Dla przykładu, w latach 20-tych, gdy trwała budowa drugiego mostu, zatrudniono pewnego Rosjanina jako stróża nocnego. Sceptyczny Rosjanin był z tych co to żadnego czorta się nie boi, a nawet i stu. Pewnej nocy przybiegł do wsi śmiertelnie blady, rzucił pracę i nigdy nie powiedział co się właściwie stało...

Od 8 lat planuje się budowę kładki na miejscu mostu, lecz ta inwestycja jest stale odkładana. Widocznie nie tylko mieszkańcy są przeciwko, ale może i włodarze nie chcą za bardzo kusić losu? Kładka to może i nie to samo co most, wojny może i nie będzie, ale czy Diabeł będzie zadowolony, że w ten sposób, drugi raz chcą go oszukać...?

(Edward Horsztyński/ Foto: wikimedia commons/ Athantor)

Chłopi chcieli ocyganić Diabła, a wywołali dwie wojny światowe komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama