9°C pochmurno z przejaśnieniami

Co dalej z linią 111 do Supraśla?

Wiadomości, dalej linią Supraśla - zdjęcie, fotografia

Od blisko dwóch lat do Supraśla nie jeździ linia 111, którą obsługiwała Białostocka Komunikacja Miejska. Część mieszkańców zdążyła się do tego przyzwyczaić, druga część wciąż czeka na powrót połączeń autobusowych.

Końcówka roku to najlepszy moment na zadanie pytania o powrót linii 111, która jeździła z Białegostoku do Supraśla. W tym czasie wszystkie gminy w Polsce, także w Białymstoku i Supraślu, kształtują swoje budżety, prognozują wydatki i wpływy. Jak dotąd niewiele słychać o tym, czy znajdą się pieniądze na przywrócenie połączeń autobusowych, z których korzystało wielu mieszkańców Supraśla i Białegostoku.

O możliwość ich przywrócenia ponownie pyta prezydenta Białegostoku Stowarzyszenie Miasto Mieszkańców. Już wcześniej aktywiści interweniowali w tej sprawie. Przede wszystkim z uwagi na to, że autobusy komunikacji miejskiej były lepiej przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych czy rodziców z małymi dziećmi i wózkami. Ponadto autobus przejeżdżał przez kilka wsi, z których osoby starsze miały dogodny dojazd do Białegostoku i z powrotem do domów. Chodzi przede wszystkim o wizyty u lekarzy specjalistów lub nawet i nieco większe zakupy, które można zrobić taniej na giełdzie czy w innych placówkach handlowych.

W związku z powstaniem Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego zrzeszającego Białystok, Choroszcz, Czarną Białostocką, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Wasilków oraz Zabłudów w ramach którego ma powstać infrastruktura łącząca Białystok z BOF chcemy wiedzieć:

- czy jest planowany powrót linii 111 łączący, komunikacją publiczną, Białystok z Supraślem ;

- jeśli jest planowany, to kiedy możemy się spodziewać powrotu linii 111;

- jeśli nie jest planowany to jakie są tego powody;” – pyta prezydenta Stowarzyszenie Miasto Mieszkańców.

Przypominamy, że linia 111 przestała jeździć z dniem 1 stycznia 2016 roku. Powodem likwidacji połączenia było planowane odłączenie od Supraśla gminy Grabówka. Jak argumentował Radosław Dobrowolski – burmistrz Supraśla – po odłączeniu, jego gminy nie byłoby stać na utrzymanie połączeń obsługiwanych przez BKM. Rocznie do kasy Białostockiej Komunikacji Miejskiej wpływało z tego tytułu około 800 tys. złotych. I takich pieniędzy Supraśl miał już nie wysupłać. Dlatego z linii 111 zrezygnowano.

Ewentualny powrót linii 111 leży więc bardziej po stronie Supraśla niż Białegostoku. Choć trzeba też dodać, że mieszkańcy naszego miasta przecież też dojeżdżają tam do pracy, do rodzin, więc korzystali często z usług BKM. Na razie jeszcze nie wiadomo, czy lina 111 ma szansę znów wrócić na starą trasę. Inna sprawa, że kursy od stycznia są raczej mało realne, nawet jeśli znajdą się na nie pieniądze. Trwa przebudowa drogi do Supraśla i poruszanie się nawet samochodem osobowym to droga przez mękę.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)


Co dalej z linią 111 do Supraśla? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl