10°C rozproszone chmury

Coraz częściej płacimy kartą. Czy potrzebna nam w ogóle gotówka?

Gospodarka, Coraz częściej płacimy kartą potrzebna ogóle gotówka - zdjęcie, fotografia

Liczba transakcji bezgotówkowych dokonywanych na świecie z roku na rok stale rośnie. W Skandynawii na przykład, stanowią już one ponad 90% wszystkich płatności. Niektórzy eksperci wróżyli nawet, że w części krajów gotówka wkrótce zostanie wycofana.

Okazuje się jednak, że gotówka ma się całkiem dobrze. Co więcej, to jest jej w obiegu coraz więcej i nic nie zapowiada jej rychłego końca. Czy świat bez banknotów i monet jest więc tylko mrzonką?

- Kilka ostatnich lat pokazało, że gotówka trochę kontratakuje. Jest to spowodowane tym, że mieliśmy dosyć trudne czasy. Podczas kryzysu ludzie zwiększają swoje zaufanie do tego, co namacalne, czyli do gotówki. Wiele osób w takich momentach trzyma pieniądze w domu – woli je mieć bardzo blisko siebie. Odejście gotówki do lamusa jest jeszcze przed nami co najmniej kilkadziesiąt lat, jeśli nie więcej – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Paweł Majtkowski, główny analityk Wolfs Fundusz Private Equity.

W przypadku Polski widać, że transakcje bezgotówkowe są coraz popularniejsze. Dotyczy to zwłaszcza płatności zbliżeniowych, które są w naszym kraju niezwykle powszechne. Kartą zbliżeniową możemy zapłacić już w większości polskich sklepów. Z drugiej strony kilka miesięcy temu wprowadziliśmy do obiegu nowy banknot – o nominale 500 zł. Świadczy to też o tym, że gotówka ciągle jest nam bardzo potrzebna.

Całkowita rezygnacja z gotówki na pewno przyniosłaby różne korzyści. Główna z nich to wyeliminowanie szarej strefy. W gospodarce w pełni opartej na płatnościach bezgotówkowych wszystkie transakcje byłyby opodatkowane, z zyskiem dla budżetu państwa. Jednak to rozwiązanie ma też jednak pewne wady. Przede wszystkim chodzi o utratę anonimowości, którą zapewnia gotówka, a której prawdopodobnie nie każdy chciałby się zrzec.

Niezależnie od motywacji, którą kierujemy się przy wyborze płatności, gotówka jest stale w obiegu. Na tę chwilę są to jednak rozważania o jej wyeliminowaniu trochę abstrakcyjne. Świat bez płatności gotówkowych w bliskiej perspektywie jest bowiem do wyobrażenia raczej trudny.

(Źródło: infowire.pl/ oprac. M. Siewak/ Foto: pixabay.com/ credit-card)

Coraz częściej płacimy kartą. Czy potrzebna nam w ogóle gotówka? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl