Polityka, Coraz więcej mieszkańców domaga referendum sprawie odwołania prezydenta - zdjęcie, fotografia

Po sobotnich ekscesach na ulicach Białegostoku atmosfera wciąż nie jest jeszcze spokojna. Choć niektórym temat ten już wyraźnie ciąży, innym w tym samym czasie zależy na czymś innym. Na czym? W sieci od kilku dni pojawia się coraz więcej głosów o tym, aby przeprowadzić referendum w sprawie odwołania ze stanowiska prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

Nie milkną echa sobotniego marszu równości, innych zgromadzeń, ale także i wybryków chuligańskich. Atmosfera w Białymstoku wciąż nie jest spokojna, głównie za sprawą zainteresowania różnych mediów, w tym ogólnopolskich, wydarzeniami z ulic naszego miasta, rozmów w programach publicystycznych, ale i samych polityków, którzy zaczęli składać zawiadomienia w Prokuraturze, wysyłać wezwania przedsądowe i kierować względem siebie kolejne insynuacje oraz pomówienia. W tej sytuacji wydaje się, że do spokojnego życia w Białymstoku za szybko nie wrócimy, tym bardziej, że rozpoczyna się właśnie kampania do polskiego Parlamentu.

Ale też od kilku dni pojawił się nowy temat w przestrzeni publicznej, choć też związany z sobotnimi wydarzeniami. Z tym, że tym razem, to nie politycy zaczynają o nim rozmawiać, tylko zwykli mieszkańcy. Temat ten przewija się przede wszystkim w internecie, na forach dyskusyjnych i oczywiście w mediach społecznościowych. Lokalne media jeszcze się nim nie zainteresowały. Jednak sprawa jest poważna, ponieważ chodzi o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania Tadeusza Truskolaskiego z funkcji Prezydenta Miasta Białegostoku. Od kilku dni właśnie takie komentarze przewijają się coraz częściej i jest ich z dnia na dzień tylko więcej.

Wystarczy zajrzeć na fora internetowe mediów lokalnych. Pod artykułami, które przedstawiają kolejne doniesienia po sobotnich zajściach, początkowo nieśmiało, ale obecnie już coraz częściej można natknąć się na tego rodzaju głosy, które wprost mówią o potrzebie przeprowadzenia referendum w Białymstoku.

Zbierajcie podpisy do referendum odwoławczego Truskolaskiego!!!” – pisze użytkownik na forum Kuriera Porannego.

truskolaski zamiast pracować na rzecz mieszkańców , będzie teraz biegał po sądach na nasz koszt i jego syn też. ile można znosić tego karierowicza ze wsi?” – to komentarz innej osoby także z forum Kuriera Porannego.

Odwołać truskolaskiego !!!” – pisze tam jeszcze inna osoba i w odpowiedzi kolejny z użytkowników zamieszcza wpis: „Człowiek honoru sam podałby się do dymisji..

Komentarze w podobnym tonie znajdują się także na naszym forum dyskusyjnym. Jest tego sporo. Padają między innymi takie komentarze, że prezydent powinien ponieść konsekwencje za to co się wydarzyło, ale są również i głosy wprost nawołujące do zorganizowania referendum o odwołanie Tadeusza Truskolaskiego ze stanowiska.

Panu prezydentowi było na rękę pozwolić na ten marsz ponieważ zapunktował w PO, stał się sławny, no i może latać po TVN. Powinien za całą tę sytuację ponieść konsekwencję bo za cały ten bajzel zapłaciliśmy my białostoczanie” – pisze jeden z internautów na naszym forum dyskusyjnym.

Jak się abdykuje prezydenta miasta?” – kieruje pytanie inny internauta.

moim zdaniem p. T T powinien zostać jak najszybciej odwołany z prezydentury Białegostoku - tylko trzeba zorganizować referendum” – kolejny komentarz internauty.

i tak trzeba zrobić referendum i przegnać panaTT” – czytamy w innym z komentarzy.

To jednak nie wszystko, ponieważ tego rodzaju głosy mieszkańców Białegostoku pojawiły się nawet na oficjalnym profilu Miasta Białystok na portalu Facebook. Bez problemu znajdziemy je choćby pod nagraniem z konferencji prasowej, którą prezydent Truskolaski zorganizował w miniony poniedziałek. Zapowiadał wówczas pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka województwa, radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz oskarżał wszystkich, tylko nie siebie.

Kiedy poda sie do dymisji ?” – pyta w komentarzu pod nagraniem z konferencji jeden z użytkowników Facebooka.

Prawda jest jedna skończyłles się politycznie w Białymstoku” – to komentarz mieszkańca Białegostoku pod tym nagraniem.

Stop dewiacji i obrażaniu uczuć religijnych. Tadek musi odejść!” – i jeszcze jeden przykładowy komentarz.

Oczywiście nie brakuje także oskarżeń marszałka województwa podlaskiego o eskalowanie emocji. Pojawiają się również głosy o jego odwołanie. Z tym, że marszałka nie można odwołać w referendum, bo może to zrobić wyłącznie Sejmik Województwa Podlaskiego, albo marszałek może sam zrezygnować z funkcji – co i tak oznacza, że nadal będą musieli zagłosować za przyjęciem tej rezygnacji radni Sejmiku. Z taką sytuacją mieliśmy już do czynienia w tym roku. Ale marszałek ponownie został wybrany do swojej funkcji.

Z prezydentem jest inaczej. Odwołać go można w drodze referendum. I aby to było możliwe, należy złożyć wniosek – z tym, że można to zrobić najwcześniej 10 miesięcy od dnia wyboru prezydenta na to stanowisko. Termin więc przypadałby na końcówkę sierpnia. Następnie w ciągu 60 dni należy zebrać podpisy nieco ponad od 22 tys. osób, co stanowiłoby 10 proc. uprawnionych do głosowania w Białymstoku. Taki bowiem wymóg nakładają polskie przepisy prawa na inicjatorów referendum. Kiedy podpisy będą zebrane i jeżeli wniosek spełni wszystkie wymogi, komisarz wyborczy wyda postanowienie o przeprowadzeniu referendum w terminie nie późniejszym niż 50 dni. To jednak nie koniec, ponieważ aby udało się odwołać prezydenta ze swojego stanowiska, w referendum musi wziąć udział co najmniej 60 proc. liczby osób uczestniczących w wyborze prezydenta, a zatem w przypadku Białegostoku do urn musiałoby pójść około 60 tys. mieszkańców Białegostoku. Samo pójście by też nie wystarczyło, bo z tych, którzy by poszli, większość musiałaby oddać głos za odwołaniem Tadeusza Truskolaskiego.

Czy jest to realne? Dziś trudno ocenić. W Białymstoku ostatnie referendum odbyło się w 2013 roku, kiedy mieszkańcy wypowiadali się w sprawie sprzedaży Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Wówczas zabrakło niewiele głosów do tego, by referendum było ważne. W sprawie odwołania prezydenta mieszkańcy nigdy nie występowali i dziś trudno by było przewidzieć, czy zechcą pójść do urn. Gdyby to referendum odbywało się na przykład w tym samym terminie co głosowanie w wyborach parlamentarnych, jest duże prawdopodobieństwo, że frekwencja byłaby osiągnięta i referendum byłoby wiążące.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Coraz więcej mieszkańców domaga się referendum w sprawie odwołania prezydenta komentarze opinie

  • gość 2019-07-26 08:12:41

    mam nadzieje, ze ktoś dynamicznie pociągnie ten temat w odpowiednim czasie

  • Gość - niezalogowany 2019-07-26 09:47:32

    Tyle w Pani jadu.... A w kościele zapewne siedzi Pani w 1 ławce i komunie przyjmuje pierwsza

  • Darek - niezalogowany 2019-07-26 09:59:32

    I pewnie chcą powtórnie władzy PiSu budowy jeszcze20kosciolow 0 dróg moja rodzina w większości mieszka w USA i Kanadzie igdy przyjeżdżają są zachwyceni bialsrokiem szkoda że wtedy i ja nie zwialem

  • Białostoczanin - niezalogowany 2019-07-26 10:03:13

    Jestem za, nikt go tu w Białymstoku nie chce - to jest tyran!

  • Gość - niezalogowany 2019-07-26 10:27:50

    Referendum jest potrzebne i to szybko.

  • gość 2019-07-26 10:45:46

    najwyższy czas

  • gość 2019-07-26 10:48:01

    a w sprawie nazwy stadionu żeby nie przyszła komuś myśl nazwania go im honorowego członka Truskolasu Adamowicza Pawła from Danzig

  • gość 2019-07-26 10:49:42

    a w sprawie nazwy stadionu żeby nie przyszła komuś myśl nazwania go im honorowego członka Truskolasu Adamowicza Pawła from Danzig

  • Gość - niezalogowany 2019-07-26 11:26:12

    Dlaczego miałby się podać do dyskusji? Czym zawinil? Czy to jego wina że banda debili atakowała ludzi z marszu ? Ok, nie każdy musi ich kochać ( ja jestem neutralny) ale trzeba być tolerancyjny. Każdy obywatel ma prawo do wyrażania własnego zdania. To co robili nie jest zakazane ... Więc ? Czy portal DDB jako skrajno PIS-owski mógłby być bardziej bezstronny ?

    Pozdrawiam redakcję.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-26 11:37:01

    Możecie odwołać......ale się do kurii:-)

  • Gość - niezalogowany 2019-07-26 11:39:31

    A mi się wydaje że było na jesieni referendum......boli porażka i dwadzieścia parę procent Zalka

  • Xxxx - niezalogowany 2019-07-26 13:47:26

    Czekamy na referendum,gdzie zbierane beda podpisy

  • Gość - niezalogowany 2019-07-26 13:50:32

    Truskolaski powinien za to odpowiedzieć przed mieszkańcami. Ale kiedy będą wyjaśnienia policji i posłów PIS? A szczególnie dlaczego widząc opór mieszkańców usilnie kontynuowali marsz. Ich działania pod katedrą. Kto wydał rozkaz aby helikopter latał tak nisko między blokami (nawet straż graniczna zażądała wyjaśnień). Dlaczego media nie podnoszą tego tematu? Dlaczego mieszkańcy pozostawieni są przez polityków PIS sami sobie? Kilkanaście tysięcy mieszkańców miasta to bandyci?

  • Znów kłamali PO to kłamcy - niezalogowany 2019-07-26 18:46:10

    Teraz wyszło że ta organizatorka marszu lgbt w Białymstoku to działaczka z Partii Razem. Wiedzieliście o tym? Na TVN mówili że te marsze nie są polityczne, a tu takie nowiny, jednak znów manipulacja POlityczna i znów kłamstwa POlityczne!

  • Tak bawi się kasta bolszewików - niezalogowany 2019-07-26 18:58:08

    Nie swoje pieniądze Tadeusz wydaje nadzwyczaj lekko. Zorganizował imprezę homoseksualistów za pieniądze Bialostoczan. Halę sportową w Białymstoku buduje już ile lat, trudno policzyć. Kłuci się tylko i nie robi nic. Szwagrowi za to asfalt wylewa na jurowieckiej pod apartamentami jagiellonskimi. Jak myślicie ile takich przykładów niegospodarnosci tego fana homoseksualizmu i muzułmańskich imigrantów jest tak naprawdę? Zapomnieliście jak zadzwonili do niego z jego partii PełO , i pojechał podpisać list intencyjny w sprawie przyjmowania muzułmańskich " inżynierów " do naszego kraju ! Nawet nie zapytał nas, czy ktoś tego chce, żeby chodzili po naszych ulicach jak zoombi. Teraz POstąpił podobnie! Zrobił to co mu partia nakazała i nie słucha mieszkańców. Jak myślicie ile kosztowało miasto Białystok klikugodzinny lot śmigłowca Służby Granicznej na tym zbiorowisku, gdzie ochraniali zboczencow poubieranych w damskie ubrania. Czym prędzej trzeba odwołać tą WIELKĄ POmyłkę ze stanowiska prezydenta miasta Białegostoku !!!

  • Gość - niezalogowany 2019-07-26 20:55:34

    Niech Prezydent Truskolaski wcześniej wytnie Las Solnicki na potrzeby pseudolotniska dla super cwaniaczków.

  • gość 2019-07-26 23:38:33

    Pani redaktor , myliłem się pani nie powinna iść do spowiedzi, pani powinna iść do lekarza , tego od głowy,

  • gość 2019-07-27 00:40:31

    "Zapomnieliście jak zadzwonili do niego z jego partii PełO , i pojechał podpisać list intencyjny w sprawie przyjmowania muzułmańskich " inżynierów " do naszego kraju ! Nawet nie zapytał nas, czy ktoś tego chce, żeby chodzili po naszych ulicach jak zoombi. Teraz POstąpił podobnie! Zrobił to co mu partia nakazała i nie słucha mieszkańców. Jak myślicie ile kosztowało miasto Białystok klikugodzinny lot śmigłowca Służby Granicznej na tym zbiorowisku, gdzie ochraniali zboczencow poubieranych w damskie ubrania. Czym prędzej trzeba odwołać tą WIELKĄ POmyłkę ze stanowiska prezydenta miasta Białegostoku" No trzeba go odwołać ale do referendum pójdzie za mało ludzi. Truskolaski to karierowicz i nigdy nie obchodziło go to czego potrzebują mieszkańcy. Po prostu robi to co jemu służy i jego synkowi. Nawet te łąki kwietne posadził bo wcześniej posadzili nowocześni kolesie z PO w rządzonych przez nich miastach a sam Truskolaski nieraz pokazał że najchętniej wszystko by zabetonował nawet Las Solnicki. Przypodobał się z tymi imigrantami a teraz chciał się przypodobać znowu więc zezwolił na ten marsz. A że mieszkańcy nie chcą ani betonu ani migrantów ani marszów lgbt to go nie obchodziło i nie obchodzi. A teraz będzie się znowu sądził za nasze pieniądze bo tak też zawsze robi. Słoma z butów mu wystaje ale kombinować umie żeby stołka nikt mu nie zabrał.

  • gość 2019-07-27 05:33:20

    Darek to jedź tam gdzie twoja rodzina i nie walcz o LGBT którego większość białostoczan nie chce.
    Większość białostoczan nie chciała marszu LGBT, ale chciał tego "Tęczowy Tadeusz" więc naturalną konsekwencją jest niechęć większości białostoczan "Tęczowego Prezydenta Białegostoku".
    Ustalenie większości wyborców przeciwnych obecnemu prezydencikowi możliwe jest tylko w referendum i chętnie za tym pochodzę i poświęcę wiele czasu na to. Mam nadzieję że zaczynając od Białegostoku odważniej zaczną zachowywać się mieszkańcy kolejnych miast Polski i znikną z przestrzeni publicznej "Tęczowe pomysły".

    Czas słowa przekuć w czyny i zacząć dążyć do referendum nad odwołaniem z urzędu Prezydenta Pana Tadeusza Truskolawskiego, który ma na sumieniu dziesiątki decyzji rujnujących zwykłych mieszkańców miasta.

  • gość 2019-07-27 07:04:40

    Nieodpowiedzialny człowiek na stołku prezydenta miasta!

  • gość 2019-07-27 07:06:36

    Nieodpowiedzialny człowiek na stołku prezydenta miasta!

  • gość 2019-07-27 09:18:43

    "...większość mieszkańców chce odwołania". A jeden z nielicznych z największych miast wybrany został w pierwszej turze. To jemu zawdzięczamy piękność Białegostoku. Brawo panie Prezydencie!!!

  • gość 2019-07-27 09:21:09

    Bzdura!!!

  • gość 2019-07-27 13:51:58

    musi odejść

  • Jarek - niezalogowany 2019-07-27 21:26:32

    Ludzie kochani, którzy plują tu jadem!
    Czemu jesteście głupi i nie używacie rozumu?
    Czemu jesteście marionetkami i dajecie sobą manipulować powtarzając słowa rzeczników pisowskiego rządu, który i tak ma Was w du..e? Powtarzacie, że prezydent zgodził się na marsz nie licząc się z Wami, a teraz będzie się sądził za Wasze pieniądze. Zrozumcie to i myślcie sami: on nie mógł się nie zgodzić, jeśli organizator dopełnił formalności (złożył wniosek w terminie itd). Jeśli by odmówił, sprawa trafiłaby do sądu i stałoby się to co w Rzeszowie - Sąd uchyliłby zakaz (w tym roku w Rzeszowie marsz odbył się 22 czerwca i zakaz prezydenta nic nie dał). I co? Nikt nie jest wdzięczny Truskolaskiemu, że zaoszczędził publicznych pieniędzy na z góry przegrany proces? Co do zarzutu, że nie powinien wydać zgody na drugi marsz, jeśli trasy częściowo się pokrywały to teraz proszę zwrócić uwagę: organizator marszu równości zgłosił wniosek pierwszy, kontrmanifestacja później - to komu tu zależało na zadymce?? Tak szczerze z ręką na sercu.
    Nie wdawajcie się w wojnę polityczną bo jest w Białymstoku mnóstwo fajnych ludzi a przez bandę oszołomów miasto stało się pośmiewiskiem i symbolem agresji w skali kraju. Referendum to kpina, wybory były niecały rok temu, a te "coraz więcej głosów w sieci" to kilkanaście/kilkadziesiąt komentarzy. Białystok liczy ponad 297000 osób. Śmiać mi się chce jak czytam takie bzdury. Proszę, myślcie trochę sami.

  • gość 2019-07-27 21:27:26

    moim zdaniem p. T T powinien zostać jak najszybciej odwołany z prezydentury Białegostoku - tylko trzeba zorganizować referendum  

    http://www.batory.org.pl/upload/files/Programy%20operacyjne/Masz%20Glos/Krotki_przewodnik_po_ref.pdf

  • Jarek - niezalogowany 2019-07-27 21:40:39

    Ludzie kochani, którzy plują tu jadem!
    Czemu jesteście głupi i nie używacie rozumu?
    Czemu jesteście marionetkami i dajecie sobą manipulować powtarzając słowa rzeczników pisowskiego rządu, który i tak ma Was w du..e? Powtarzacie, że prezydent zgodził się na marsz nie licząc się z Wami, a teraz będzie się sądził za Wasze pieniądze. Zrozumcie to i myślcie sami: on nie mógł się nie zgodzić, jeśli organizator dopełnił formalności (złożył wniosek w terminie itd). Jeśli by odmówił, sprawa trafiłaby do sądu i stałoby się to co w Rzeszowie - Sąd uchyliłby zakaz (w tym roku w Rzeszowie marsz odbył się 22 czerwca i zakaz prezydenta nic nie dał). I co? Nikt nie jest wdzięczny Truskolaskiemu, że zaoszczędził publicznych pieniędzy na z góry przegrany proces? Co do zarzutu, że nie powinien wydać zgody na drugi marsz, jeśli trasy częściowo się pokrywały to teraz proszę zwrócić uwagę: organizator marszu równości zgłosił wniosek pierwszy, kontrmanifestacja później - to komu tu zależało na zadymce?? Tak szczerze z ręką na sercu.
    Nie wdawajcie się w wojnę polityczną bo jest w Białymstoku mnóstwo fajnych ludzi a przez bandę oszołomów miasto stało się pośmiewiskiem i symbolem agresji w skali kraju. Referendum to kpina, wybory były niecały rok temu, a te "coraz więcej głosów w sieci" to kilkanaście/kilkadziesiąt komentarzy. Białystok liczy ponad 297000 osób. Śmiać mi się chce jak czytam takie bzdury. Proszę, myślcie trochę sami.

  • gość 2019-07-27 23:00:18

    Coraz więcej to ilu ? I jeszcze cytować wpisy z forów . To dlaczego kasuje pani wpisy o pani redaktor maciorowskiej. Coś pani powiem coraz więcej mieszkańców Białegostoku uważa panią za idiotkę podszytą jadem i nienawiścią ,próbującą zrobić karierę przy nowej władzy. Niestety drugą cholecką pani nie zostanie. I teraz test niech zacytuje pani mój wpis albo chociaż go nie kasuje. Test na odwagę PANI redaktor.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-27 23:56:28

    Czy Pani nie wstyd za takie prymitywne teksty. Jest Pani jeszcze dziennikarką?

  • gość - niezalogowany 2019-07-28 13:59:58

    Zawsze wstydzilem sie za niego,teraz jak ujawnil swoje teczowe preferencje chyba wyjade z miasta

  • gość 2019-07-29 08:12:48

    Wywalanie kasy nikt nie chodzi na te referenda już kilka było

  • gość 2019-07-29 08:13:25

    Wywalanie kasy nikt nie chodzi na te referenda już kilka było

  • Białostoczanka Małgosia - niezalogowany 2019-07-29 11:05:34

    A ja chcę naszego prezydenta Tadeusza! Dobry człowiek. Życzę mu wszystkiego co najlepsze. Niech króluje Miłość! ❤️

  • KOD nowoczesna GW'no syfi'LIS' - niezalogowany 2019-07-30 08:32:40

    GDYBYM BYŁ mieszkańcem Białegostoku, to żebym podpisał petycję o referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta — A NAWET żebym w ogóle UCZESTNICZYŁ w tym referendum — MUSIAŁ BY również być tam{{w tej petycji do podpisania, a więc również później w głosowaniu}} punkt w sprawie odwołania RADY MIASTA{{oficjalne nazewnictwo: „w sprawie odwołania organu stanowiącego tej jednostki”}} — na czym to polega, można przeczytać TUTAJ:
    pl.wikipedia.org/wiki/Referendum_lokalne#Podstawa_prawna
    ORAZ TUTAJ:
    prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20000880985/U/D20000985Lj.pdf

  • gość 2019-07-31 00:21:32

    Gonić dziada...

  • gość 2019-07-31 00:23:53

    Gonić dziada...

  • Gość1 3 - niezalogowany 2019-08-04 14:14:23

    Pistrollownia w akcji prezio z biskupami mogą być dumni z takiego elektoratu.... Zero szarych komórek

  • Mieszkanka - niezalogowany 2019-08-05 10:34:44

    Truskolaski jest najlepszym prezydentem miasta, który był. Białystok rozwija się, przybywa ulic, ścieżek rowerowych, placów zabaw dla dzieci, powstają osiedla, itd. Mogę to ocenić, gdyż mieszkam tutaj ponad pół wieku. Przeczytałam artykuł i komentarze, więc podsumuję to kilkoma zdaniami. Zwolennicy PiSu nie odpuszczają. Artykuł napisany niezgodnie z prawdą, bo tylko część mieszkańców miasta chce ustąpienia prezydenta i zastąpienia go przedstawicielem PiS. Część komentarzy pisana chyba też przez ludzi ślepo ufających rządowi lub niemyślących. Ciemnogród!

  • Gośćviola - niezalogowany 2019-08-05 10:54:54

    Prezydent super , niejedni inni mieszkańcy innych miast zazdroszczą nam człowieka na tym stanowisku .Tak jak nasze miasto się rozwija i pięknieje na oczach z dnia na dzień .A co do marszu ci wszyscy co plują jadem niech w końcu zaczną myśleć kto tu zawinił ,bo nie prezydent.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-20 08:29:02

    A tak było dobrze i żyło się lepiej, tylko po co panu T.T ten tęczowy szajs.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-17 16:43:57

    Co ten portal tak szczuje na naszego prezydenta.
    Ja jestem dumny z mojego miasta i gospodarza również.
    Koncert sylwestrowe i nie tylko, rynek piękny, park zadbany, ronda w kwiatach .
    Ścieżki rowerowe, chodniki,pasaż, czysto.
    Dziękuję Panie Prezydencie.
    Zastał Pan miasto w ruinie a teraz kwitnie.
    Pięknie

  • Gość - niezalogowany 2019-10-17 16:45:11

    Co ten portal tak szczuje na naszego prezydenta.
    Ja jestem dumny z mojego miasta i gospodarza również.
    Koncert sylwestrowe i nie tylko, rynek piękny, park zadbany, ronda w kwiatach .
    Ścieżki rowerowe, chodniki,pasaż, czysto.
    Dziękuję Panie Prezydencie.
    Zastał Pan miasto w ruinie a teraz kwitnie.
    Pięknie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie