Wiadomości, Białą! Rozpoczął remont kamienicy Dąbrowskiego - zdjęcie, fotografia

Remont kamienicy przy ulicy Dąbrowskiego 14 w Białymstoku miał się zacząć ponad cztery lata temu. Od ponad trzech lat powinniśmy natomiast oglądać w przestrzeni miasta odnowioną kamienicę w ścisłym centrum Białegostoku. Ale prace remontowe rozpoczęły się niedawno i widać w końcu pracowników budowlanych. Jest więc szansa, że kamienica nie rozpadnie się na kawałki.

Strasznie długo trwało egzekwowanie warunków umowy kupna – sprzedaży, na jakich właściciel nabył zabytkową kamienicę przy ulicy Dąbrowskiego 14 od Miasta Białystok jeszcze w 2013 roku. Z uwagi na stan obiektu, a także i to, że nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków, kamienica została zbyta taniej od jej rynkowej wartości. Pozwala na to polskie prawo i pozwalały na to zapisy w umowie, jakie kupujący zobowiązał się wypełnić w związku z niższą ceną budynku oraz budynków przyległych.

Najważniejsze zobowiązania kupującego nieruchomość dotyczyły remontu zabytkowej kamienicy. Miał się on zakończyć w 2015 roku, dokładniej z końcem tamtego roku. Od 2016 roku zatem mieszkańcy Białegostoku powinni już oglądać odnowioną kamienicę. Tymczasem ani w 2016 roku, ani rok później, ani nawet dwa lata po tym, gdy kamienica powinna zostać wyremontowana, jej stan niczym nie przypominał wartości zabytkowej. Zaczął odpadać gzyms, z budynku odkruszały się elementy starych cegieł i zwyczajnie stała się ona zagrożeniem dla przechodniów. A remontu jak nie przeprowadzono, tak i nadal nie było.

Proszę o informację czy właściwe organy Prezydenta Miasta przeprowadziły lub mają zamiar przeprowadzić motywujące i konstruktywne rozmowy z właścicielem, który nabywając budynek w 2014 roku, zobowiązał się do jego remontu? Proszę również o informację, czy Prezydent Miasta rozważa możliwość odkupienia kamienicy, co, być może, dałoby lepszą perspektywę przywrócenia zabytku do stanu jego świetności” – pytał na początku tego roku radny Zbigniew Klimaszewski w interpelacji skierowanej do prezydenta Białegostoku.

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami na temat pogarszającego się stanu technicznego zabytkowej kamienicy, położonej przy ul. Dąbrowskiego 14, która przed sprzedażą w 2014 roku stanowiła mienie gminne, bardzo proszę aby udzielił Pan szczegółowych informacji nt. działań, które zostały przez Pana podjęte w celu wykonania pilnego remontu tego obiektu. Ponadto zwracam się z prośbą aby podjął Pan niezwłoczne działania, które zobowiążą obecnego właściciela kamienicy do wykonania pilnego remontu zgodnie z postanowieniami umowy podpisanej z miastem, ponieważ obecny stan techniczny budynku poważnie zagraża zdrowiu i życiu ludzkiemu” – to także interpelacja skierowana do prezydenta na początku bieżącego roku, ale przez radnego Henryka Dębowskiego.

Po licznych interwencjach radnych, artykułach prasowych, ale i skargach mieszkańców na odpadające fragmenty budynku, urzędnicy w końcu zaczęli egzekwować to, co powinni. Na miejscu zjawił się miejski konserwator zabytków, obejrzał zabytek i wydał wytyczne do remontu. Została wydana również decyzja z rygorem natychmiastowej wykonalności. I jeśli obecny właściciel nie przystąpiłby do prac remontowych, tym razem obowiązki i powinności właściciela nieruchomości miały być egzekwowane bezwzględnie.

Skutkiem tego na miejscu widać w końcu robotników. Pracują przy elewacji obiektu. Widać również, że „pogrożenie paluszkiem” przez urzędników wreszcie zaczęło przynosić efekty. Udało się to dopiero po ponad trzech latach od momentu, kiedy kamienica z Dąbrowskiego 14 miała świecić dawnym blaskiem. Jednak przy nieruchomości dzieje się coś dopiero teraz. Ale skoro pojawili się robotnicy, jest szansa, że może pójdzie już z górki. Remont całego obiektu z przylegającymi do niego oficynami ma się zakończyć do 30 grudnia tego roku.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: ŁS.)

Reklama

Cud nad Białą! Rozpoczął się remont kamienicy przy Dąbrowskiego 14 komentarze opinie

 • gość 2019-05-09 13:42:57

  słaba to informacja , robotnicy tylko zakładali siatkę aby na głowy przechodniom się nie sypało , o żadnym remoncie nie ma mowy

 • gość 2019-05-10 11:58:11

  Przeciez oni nawet rusztowan nie ustawiaja. Jak mozna mowic o remoncie, gdy widac dwoch facetow: jeden z taczka , a drugi z mlotkiem. To jakas kpina.

 • gość 2019-05-11 14:02:53

  nie zaczyna się zdania od "ale" i kto remontuje budynek z wysięgnika xD
  "Ale prace remontowe rozpoczęły się niedawno i widać w końcu pracowników budowlanych"
  "Ale skoro pojawili się robotnicy, jest szansa, że może pójdzie już z górki."

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama