Wiadomości, Cudzoziemcy chcą pracować Podlasiu Wyjeżdżają gdzie indziej - zdjęcie, fotografia

Obcokrajowcy pracujący na terenie naszego województwa w coraz większej liczbie postanawiają przenieść się do innego, bardziej atrakcyjnego regionu Polski lub wrócić do swojego kraju. Z danych, które otrzymaliśmy od Katarzyny Krupickiej, rzeczniczki ZUS w Białymstoku, wynika, że w październiku we wszystkich województwach liczba pracujących cudzoziemców wzrosła. Zmalała tylko u nas.

Warszawa, Poznań Wrocław - obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski do pracy najczęściej wybierają właśnie te miejscowości. Cudzoziemcy stają się nierozłączną częścią naszego otoczenia. Pozostawiają swój kraj na kilka lub kilkanaście lat. Podejmują formalne zatrudnieni lub otwierają swój biznes. Z tego tytułu płacą składki na ubezpieczenie społeczne.

Z danych wynika, że na koniec października tego roku zgłoszonych do ZUS było ponad 587 tys. obcokrajowców. Najliczniejszą grupę ubezpieczonych stanowią obywatele Ukrainy, których jest 441 tys.

Jeszcze we wrześniu obywateli innych państw zgłoszonych w białostockim oddziale ZUS było ponad 10 tys. W październiku we wszystkich województwa w całej Polsce ich liczba wzrosła. Nasz region jest jedynym w kraju, który obcokrajowcy postanowili ominąć, a nawet opuścić. Dynamiczny wzrost można zaobserwować w województwie mazowieckim, gdzie w ciągu miesiąca przybyło 5,5 tys. ubezpieczonych legitymujących się zagranicznym paszportem. O blisko 1,5 tys. powiększyła się pracująca zagraniczna zbiorowość wojewódzka wielkopolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Niezbyt chętnie w ostatnim czasie cudzoziemcy wybierają zachodniopomorskie czy warmińsko - mazurskie.

- Ale mimo wszystko jest tam niewielki wzrost w przeciwieństwie do podlaskiego, gdzie w ciągu jednego miesiąca liczba cudzoziemców zmalała o 121 osób - mówi Katarzyna Krupicka. - Obywatele Ukrainy to narodowość, która opuściła nasz region w liczcie 264 ubezpieczonych. Chociaż w dalszym ciągu jest ich ponad cztery tysiące. Ci zatrudnieni na umowę o pracę raczej decydują się na pozostanie. Inne formy zatrudnienia nie są atrakcyjne i nie wpływają pozytywnie na podjęcie decyzji o wyborze właśnie naszego województwa.

Bez względu na to w jakiej części naszego kraju obywatele innych państwo podejmą zatrudnienia,  przepisy prawa są jednolite dla wszystkich. Dwustronne umowy zapewniają koordynację systemów zabezpieczenia społecznego obowiązujących w Polsce i w drugim umawiającym się państwie. Umowy ułatwiają ubezpieczonym nabywanie praw do świadczeń z zabezpieczenia społecznego. Zazwyczaj obejmuje on świadczenia takie, jak emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, zasiłki chorobowe. Umowy mogą też zawierać świadczenia zdrowotne, zasiłki rodzinne, zasiłki z tytułu pozostawania bez pracy.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)

Cudzoziemcy nie chcą pracować na Podlasiu. Wyjeżdżają gdzie indziej komentarze opinie

  • gość 2018-12-17 09:37:54

    U nas takie słabe płace, że nawet Ukraińcy nie chca pracować. Taka prawda. A prezydent ten stan cementuje. Lub raczej - betonuje.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama